5 tipp az edzőtől, ha nyáron is edzenél a kánikulában, és túlsúllyal küzdesz

A nyári hőségben sem muszáj abbahagyni a rendszeres mozgást, de érdemes ésszel csinálni... főleg, ha túlsúlyos vagy.

A nyári edzéseknek számos előnye van: a forróságban jóval hamarabb bemelegedik a test, és maga az edzés is nagyságrendekkel hatékonyabb, mint a téli hidegben. Lehet a szabadban sportolni, így számos izgalmas és hangulatos sportolási lehetőség nyílik meg előttünk. Vannak azonban fontos szabályok, amire túlsúlyos sportolóként fokozottan oda kell figyelni a kánikulában.

Mérd meg a vérnyomásodat!

Egy egészséges ember vérnyomása 140/90 Hgmm alatt van, nyugalmi állapotban, ám csakúgy, mint a pulzusszám, a vérnyomás értéke is folyamatosan változik. Függ az időjárástól, az aktivitástól, a test fizikai állapotától is. A hőség hatására gyakran előfordul, hogy a kelleténél magasabbra szökik a vérnyomása azoknak, akik túlsúllyal küzdenek, aminek nem minden esetben vannak tünetei. Edzés hatására azonban a vérnyomás még tovább emelkedik, ezért nagyon fontos, hogy mielőtt elindulnál edzésre a nagy melegben, mindenképpen szánj 10 percet arra, hogy megmérd a vérnyomásod.

6 tipp az edzőtől, ha nyáron is edzenél a kánikulában, és túlsúllyal küzdesz

Figyeld a pulzusod edzés közben!

Akárcsak a vérnyomás, a pulzusszám is gyakran megemelkedik a hőség hatására, így előfordulhat, hogy a szokásosnál alacsonyabb intenzitású edzésre lesz szükség.

Túlsúlyos sportolóként érdemes betartani azt az általános szabályt, hogy az edzések során nem megyünk el az aerob-anaerob pulzuscélzóna határáig, mert itt már nem fogsz tudni kontrollált edzésmunkát végezni, és nem is fogod bírni sokáig az edzést, ami az edzés hatékonyságának rovására megy, ráadásul sérülésveszélyes.

Figyelj a folyadékbevitelre!

A nyári melegben fokozottan ügyelni kell a folyadékpótlásra. Vizet érdemes inni edzés előtt, közben, és edzés után is. Ez nemcsak azért fontos, hogy ne száradj ki, hanem azért is, mert az edzésmunka hatékonysága is drasztikusan csökken a folyadékveszteség hatására. Egy hatvan perces edzés alatt minimum 1-1,5 liter vizet igyál meg, de napközben se felejtsd el pótolni a folyadékot. Egy meleg nyári napon akár 4-5 liter vizet is nyugodtan meg lehet inni. Ne feledd, hogy a kávé, és az egyéb koffeintartalmú energiaitalok elvonják a vizet a szervezettől, így ha kávézol, mindig igyál mellé vizet is.

Nem mindegy, mikor mit eszel!

30-40 fokos hőségben nem egészséges és nem is hatékony olyan magas terhelést adni a szervezetnek, mint egy kellemes 25-26 fokos klímás edzőteremben. Éppen ezért, ha magasabb intenzitású edzésre vágysz, akkor mindenképp légkondis edzőterembe menj, ahol edző felügyelete mellett, keményen, de okosan tudsz edzeni. Ha viszont szívesebben választod edzőteremnek a természetet, vagy nincs légkondi a teremben, akkor ne akard most megdönteni az egyéni rekordjaidat. A pulzusodon is látni fogod, és magadon is érzed majd, hogy ilyen időben az alacsonyabb intenzitás is elegendő terhelést jelent majd a tested számára.

Válassz okosan sportot

Szerencsére bőségesen lehet válogatni azok között a sportok között, amelyeket túlsúllyal, hőségben is nyugodtan lehet végezni - persze megfelelő intenzitással, és kontrollált edzésmunkával. Jó választás lehet például a gyaloglás, a biciklizés, az úszás, az aqua fitness, vagy akár a nordic walking is. Ezek a sportok egytől-egyig kímélik az ízületeket, és egyénileg szabályozható az edzések intenzitása, így bármelyikre könnyű személyre szabott edzésprogramot alkalmazni. Amit hőségben érdemes elkerülni azok a szökkenéseket, ugró mozdulatokat, hirtelen helyváltoztatásokat tartalmazó sportok, valamit nagyobb súlyok emelésével járó edzések. Később persze ezek is beépíthetők az edzésprogramba -sőt kellenek is majd a nagyobb kihívások-, de hőségben, túlsúllyal ez még túl nagy megterhelés az ízületeknek, és vérnyomás, illetve szívfrekvencia szempontjából sem ez a legjobb választás a kánikulában.


Még több edzés:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?