Így jelez a test, ha nem fogyasztunk elég szénhidrátot

Ha valakinek a fogyás a célja, és ennek érdekében diétába kezdene, akkor szinte mindenhol olyan étrendekkel találhatja szembe magát, amelyek csak kevés szénhidrátot engedélyeznek. Az álomalak eléréséhez valószínűleg tényleg arra lesz szükség, hogy csökkentsük a szénhidrát-bevitelt – de honnan tudhatjuk, ha átestünk a ló túlsó oldalára?

A szénhidrátfogyasztás önmagában nem hizlal, csak akkor, ha túlzásba visszük. Ezeknek az élelmiszereknek ugyanis magas a glikémiás indexük, így, amikor ilyesmit eszünk, a vércukor-, valamint inzulinszintünk ugrásszerűen megnő – emiatt pedig a zsírégetés átmenetileg lelassul.

Így jelez a test, ha nem fogyasztunk elég szénhidrátot

A szénhidrátfogyasztás tekintetében a legjobb, ha szem előtt tartjuk az egészséges arányt. Ez azt jelenti, hogy a táplálkozásunk 50-55%-ban álljon szénhidrátokból, 10-20%-ban fehérjékből és maximum 30%-ban zsírokból. Persze az sem mindegy, hogy milyen formában visszük be ezeket!

Ami a szénhidrátokat illeti, kerüljük a finomított típusokat, a sok cukrot tartalmazó élelmiszereket, ezektől ugyanis hamar újra éhesek leszünk.

A teljes kiőrlésű gabonából készült termékek azonban egészségesek, illetve egyes zöldségek és gyümölcsök is tartalmazzák.

Azzal tehát nincsen semmi gond, ha bizonyos mennyiségben fogyasztunk szénhidrátokat, sőt, kifejezetten szükségesek a szervezet normál működése szempontjából. Nézzük, mire számíthatunk, ha nem fogyasztunk eleget!

Mivel a szénhidrátok látnak el minket energiával, nem meglepő, hogy ha alacsony a szintjük a testünkben, akkor fáradtnak, gyengének érezhetjük magunkat. De a hiány hosszú távon megnyilvánulhat a koncentrációs készségünkben is: ingerültnek, dekoncentráltnak, kissé idegesnek érezhetjük magunkat a nap folyamán. Ez pedig a munkahelyi teljesítményünkre és a magánéletünkre is kihatással lehet.

Ezzel szorosan összefügg, hogy a szénhidrátmegvonás miatt az agy nem jut elegendő glükózhoz, ami miatt folyamatosan éhséghormont választ ki. A túltermelés hatására a testünk folyton azt érzékeli, hogy több energiára van szüksége. Ez pedig ahhoz vezet, hogy felborul a többi hormonunk egyensúlya, azoké is, amelyek a nyugodt hangulatért felelősek.

A szénhidráthiány olyan kellemetlenségeken keresztül is jelentkezhet, mint a puffadás vagy éppen a kellemetlen szájszag. Az előbbi könnyen magyarázható – annak ellenére, hogy sokan épp úgy tartják, hogy a szénhidrátok miatt puffadnak fel. Ez azonban csak akkor igaz, ha finomított cukrot és fehér lisztet eszünk. Ha mindenféle típusát megvonjuk magunktól, akkor az viszont a rostbevitelünk csökkenését is okozza, ez pedig egyenes út a puffadáshoz. Ami a kellemetlen leheletet illeti, ezt különösen azok tapasztalhatják, akik szénhidrátszegény keto-diétát követnek. Ebben ugyanis a szénhidrátok helyett inkább zsírokat fogyasztanak, amelyek hatására kellemetlen szagú aceton képződhet a testben.

Forrásunk volt.

Szerző: Szabó Anna


Ezek az életmódos cikkek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

3 recept segítségével megmutatjuk, hogy a jénai nem csak egy...

Biztos sokunk konyhájában lakik egy masszív, mégis törékenynek tűnő, sokszínűen bevethető, mégis unalmasnak ható, kiváló kulináris adottságokkal rendelkező, mégis gyakran lenézett üvegedény, amit jénainak hívnak. De mégis mik ezek a kettős érzések a tállal kapcsolatban, és hogyan lehetne őket eloszlatni? Talán a legjobb út a megismerés felé néhány egyszerű, de nagyszerű recepten keresztül vezet? Egy próbát mindenképpen megér!

4 konyhai maradék, amelytől megerősödik a levendulád

A levendula az egyik legnépszerűbb évelő növény itthon, amely feltűnő megjelenésének és jól ismert illatának köszönhetően megragadja a szemünket és az orrunkat is. Akad azonban néhány konyhai maradék, amivel még pompásabbá és erősebbé teheted ezt a kedvelt virágot.