Az egyik legdrágább csemege vadászata került fel a kulturális világörökség listájára

Felvette az olaszországi szarvasgomba-vadászat hagyományát a szellemi kulturális örökségek listájára múlt hét csütörtökén az UNESCO párizsi tanácskozása. Lássuk, mit kell tudni a csodás és ritka szarvasgombáról!

A szarvasgombavadászok hálózata 14 olaszországi régióban mintegy 70 ezer főt számlál. A szarvasgombavadászok kora reggel vagy szürkületkor indulnak gombakeresésre, hogy ne vegyék észre őket. A szarvasgomba lelőhelyei ugyanis szigorúan titkosak - írja a Sokszínű Vidék.

Olaszország nyolc éve kezdett kampányolni a szarvasgomba-vadászat kulturális örökségként való elismerése mellett. A kampány élére a fehér szarvasgombájáról ismert piemonti város, Alba állt. A város ad otthont az évente megrendezett Nemzetközi Szarvasgombavásárnak, amely a világ minden tájáról vonzza az ínyenceket.

Az egyik legdrágább csemege vadászata került fel a kulturális világörökség listájára

A bódító aromájú csemege nagyon értékes, novemberben egy fehér szarvasgombát 103 ezer euróért (38 millió forintért) árvereztek el Hongkongban. A világ legdrágább csemegéjének is nevezett fehér szarvasgomba 100 grammja körülbelül 250 euróba (92 ezer forintba) kerül.

Egyedi illatuk és ízük miatt az albai szarvasgombák évek óta a legmagasabb árakon kelnek el. A ritka kincs felkutatására, amely akár 30 centiméter mélyen a földben, a tölgyfa, gesztenyefa vagy nyárfa gyökerei között terem, általában kutyákat használnak, amelyek kiváló szaglásukkal kiszimatolják a gumókat. Az ínyencek grammonként, ostyavékonyra szeletelve fogyasztják a finomságot.

Hogyan használjuk fel a szarvasgombát?

A szarvasgombát semleges, nem túl markáns ízű ételek mellé érdemes fogyasztani, hogy azok jobban kiemeljék a szarvasgomba ízét. Tipikusan olaszos tésztaételekhez, tojásos ételekhez, vagy egyszerű vajas pirítóshoz is kiváló. A fehér szarvasgombát inkább nyersen fogyasztják, így jobban megmarad aromája. Közvetlenül fogyasztás előtt frissen, nyersen speciális gyaluval hajszálvékony szeletekre vagy reszelik, és házilag készített főtt tésztához tálalják. Levegőn gyorsan veszíti aromáját. Míg az olasz konyhához a fehér, a franciához a fekete szarvasgomba illik. A fekete szarvasgombát is lehet nyersen enni, de ezt gyakrabban főzik. Finom, 2 mm vastag szeletekre vágják, így tud íze leginkább kibontakozni. Nyersen salátának elkészítve semleges ízű olaj való hozzá. Tésztás ételekhez is illik, krémnek, pástétomnak, fűszeres szósznak is elkészíthető. Különösen finom csemege májpástétommal.

Hogyan tároljuk a szarvasgombát?

A legjobb rögtön felhasználni, mert gyorsan veszít az aromájából a szarvasgomba. Egyébként 1-2 napig, légmentesen lezárva, hűtőben tartva viszonylag jól eláll. Tartósíthatjuk is: A felszeletelt gombát finom borpárlatba téve és lefedve 30-60 percig kell kíméletesen főzni. Az üvegbe tett, lehűtött italban ázó gombát két hónapon belül kell felhasználni. A tiszta nyers gombát olajba is tehetjük, így a levegőtől elzárva négy hónapon át marad felhasználható, olaja utána kiváló fűszerolaj. Szintén olajban felaprítva pestonak is elrakhatjuk. Az apróra vágott szarvasgombát kevés sóval, vajjal elkeverve egy hónapig eltartható fűszervajat nyerhetünk. Fél éven belül érdemes felhasználni a mélyhűtött szarvasgombát: gumóit egyenként kendőbe helyezzük, majd alufóliába csomagolva tegyük a mélyhűtő tasakba.


És ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!