Sose gondoltad volna, hogy a rendszeres edzés ebben is segíthet neked

A rendszeres testmozgásnak számtalan jótékony hatása van, meglepő módon, nem csak a testünkre, hanem a lelkünkre is.

Edzőként számtalanszor tapasztalom, hogy az edzések alatt sok mindenre ráébrednek azok, akik éppen életmódot váltanak. Az életmódváltás ugyanis a gondolkodásmód megváltoztatásával, a szemek felnyitásával is jár, ami sokaknak lelkileg megterhelőbb, mint fizikailag.

Az életmódváltás során az emberek nagyon sok olyan dolgot felismernek önmagukkal kapcsolatban, amiről eddig nem akartak tudomást venni, vagy addig másképp láttak. Hajlékonyabbnak, vékonyabbnak, erősebbnek, strapabíróbbnak gondolták magukat, olyannak, amilyenek fénykorukban voltak. Csakhogy azóta sok minden megváltozott, átalakult az életritmus, felkúszott észrevétlenül pár kiló és a régi állóképesség is már csak emlék.

Ez fájdalmas felismerés lehet sokunk számára, melyre a többségünk gyakran az edzések során eszmél rá. A feszültség, a hétköznapi stressz, a belső félelmek is a felszínre kerülhetnek ilyenkor. Az is előfordul, hogy aki nagyon stresszes, akinek lelki gondjai vannak elsírja magát edzés közben és nem is igazán érti, hogy miért.

Mi történik ilyenkor?

Többször írtam már arról, hogy az edzés egyik legfontosabb pozitív élettani hatása a stresszoldás. Ilyenkor a hétköznapi stressz okozta feszültség mellett olyan belső feszültségeket, akár tudat alatti szorongásokat is elkezdenek feloldani az emberek, amire nem számítottak. Éppen ezért akár olyan mélyen ülő fájdalmak is felszínre törhetnek, amiről sokan azt hiszik, már feldolgozták.

Ez nehéz helyzet, amit nem szabad, vagy legalábbis nem érdemes a szőnyeg alá söpörni, de nem ez az egyetlen váratlan lelki nehézség az edzések során. Legalább ilyen váratlanul érheti az újrakezdő sportolókat az, hogy már nem mennek olyan jól a gyakorlatok, mint korábban. Szerencsére ez könnyebben orvosolható, hiszen a kondicionális képességek: az állóképesség, az izomtömeg, az erő, a hajlékonyság, a robbanékonyság mind nagyon hatékonyan és gyorsan fejleszthetőek. Megfelelő táplálkozás mellett látványos eredmények érhetők el, de ehhez először el kell fogadni a tényt, hogy újra kell építeni az embernek magát. Ehhez pedig bármennyire fájdalmas is, szükséges, hogy az ember teljes egészében lássa az aktuális fittségi állapotát. Ez az alapja annak, hogy tudja, honnan hová szeretne eljutni, abban pedig, hogy ezt hogyan érheti el, az edző segíthet a legtöbbet.

Mit tehet az edző?

Az edzőnek a személyre szabott edzéstervek kidolgozása, és az edzések szakszerű megtartása mellett, nagyon fontos feladata az is, hogy felismerje a kliensei motivációit, korlátait, félelmeit és ezeket az edzések során a lehető leghatékonyabban kezelni tudja.Legalább ugyanilyen fontos, hogy megtanítsa a vendégeknek, hogyan tudják egészséges és optimális kontroll alatt tartani a mozgásukat és az edzéseiket. Az eredmények eléréséhez ugyanis nélkülözhetetlen, hogy az ember képes legyen kontroll alatt tartani az életét, hogy ne csússzon ki a talaj a lába alól. Nem véletlen, hogy nagyon sok ember, akinek súlyproblémái vannak, az élet más területein is kontrollproblémákkal küzd. Ennek felismerése nagyon fontos lépés, melyre sok esetben, szintén az edzések során derül fény.

Sajnos egy-egy kellemetlen, nem komfortos gyakorlat könnyen kiválthat szorongást, agressziót, félelmet és sokszor előfordul az is, hogy másik gyakorlatot kér a vendég, könnyebbet, ami még nem esik túl a komfortzónáján. Ilyenkor az edzőnek az első és legfontosabb feladata felmérni, hogy az adott gyakorlat valóban túl nehéz még a vendége számára, vagy valójában végre tudná hajtani helyesen és pontosan, csak a belső szorongásai, a félelmei akadályozzák. Ez dönti el, hogyan tudja motiválni a vendégét, és azt is, hogy mindenképpen szükséges-e módosítani, könnyíteni az adott gyakorlaton. Ez nagyon fontos, hiszen ha valaki pusztán a félelmei miatt nem végez fokozatosan egyre nagyobb erőt és állóképességet igénylő gyakorlatokat, akkor nem lesz képes tovább fejlődni, emiatt az edzésekre idővel kudarcként fog tekinteni, bármekkora fejlődést ért el addig a pontig.

Kétség sem fér hozzá, hogy nagyon sok múlik az edző motivációs erején, hogy képes-e fokozatosan kibillenteni a komfortzónájából azt, aki nem szívesen teszi ezt meg, de a legtöbbet természetesen maga a sportoló teheti azért, hogy ne fulladjanak kudarcba az edzései.

Mit tehet az, aki mindezt átéli?

Nagyon fontos az önismeret, és annak megfelelő fejlesztése. Annak, aki sportol meg kell ismerni a saját lelki és fizikai határait egyaránt. Fel kell ismerni, hogy melyek azok a tényezők, amelyek a saját fejlődésében korlátozzák, hogy miért szabotálja esetleg saját magát a célok elérésében. Nehéz és fájdalmas beismerni, hogy miért gyárt az ember kifogásokat magának, miért tör rá az érzelmi éhség, miért tér le rendszeresen a fogyáshoz, a gyógyuláshoz, vagy a fejlődéshez vezető útról. Amennyiben ezt az ember saját maga nem tudja rendbe tenni, folyamatosan szorong, vagy saját maga számára is érthetetlen feszültséget érez, ha sportolni kell, akkor mindenképpen érdemes felkeresni egy pszichológust, aki szakszerű segítséget tud nyújtani, hogy a kitűzött célok valóban meg is valósuljanak.

A célokat megvalósítani ugyanis csak kitartással, és ami még ennél is fontosabb, megfelelő önismerettel lehet. Ismerni kell mindenkinek a saját korlátait, a vágyait, a félelmeit, azt ami boldoggá teszi, ami motiválja, és azt is, ami kiborítja. Ennek tudatában sokkal több jó élményt szerezhet az edzések során, szívesebben és hosszabb távon tervez az edzésekkel. A reális célok és részcélok meghatározása és megtervezése után ez a következő lépés a megvalósítás útján.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

Édes és sós gofrireceptek

Egy gyümölccsel, édes krémmel vagy csak fagyival tálalt édes gofrinak senki sem tud nemet mondani, sőt, sós gofritársai sem maradnak szégyenben, ha a kedvencekről van szó.

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?