Íme a tökéletes pavlova, az orosz balerina ihlette ausztrál desszert

A híres orosz balerináról elnevezett desszert nyáron is nagyon fincsi lesz egy kiadós ebéd vagy vacsora után. Ha eddig azt hitted, az oroszoknak köszönhetjük az édességet, van egy új hírünk: az ausztrálok és az új-zélandiak is egyaránt magukénak hiszik!

Ez a közel 100 éves édesség Anna Pavlováról, korának legnagyobb balerinájáról kapta a nevét. A táncosnő a világ minden táján fellépett, és az 1920-években éppen Ausztrália és Új-Zéland területén turnézott. Az ő tiszteletére alkották meg ezt a nagy, kerek habcsókos édességet a tetején krémes tejszínhabbal és gazdag gyümölcsfeltéttel. Természetesen Új-Zéland és Ausztrália is egyaránt a Pavlova-torta szülőföldjének tartja magát (ez a nemzeti desszertjük is), ám a valós eredetet senki sem tudja bizonyítani.

Az új-zélandiak szerint az ötlet egy nagynevű helyi séfhez fűződik, amihez az inspirációt a művésznő balettszoknyája, azaz tütüje adta. Az ausztrálok verziója pedig szinte már legenda:

egy nyugat-ausztrál hotel vendége egy ehhez hasonló desszertet megkóstolva állapította meg, hogy olyan könnyed és csodás, akárcsak Anna Pavlova, Oroszország leghíresebb balerinája. Mai napig vitatott a kérdés, ami viszont biztos, hogy a desszert megálmodójának múzsája tényleg Anna volt.

A hagyományos Pavlova, ahogy ma ismerjük, egy nagy, kerek, torta formájú desszert, amelynek legfőbb összetevői a tojásfehérje, a cukor, az ecet, az étkezési keményítő, díszítő elemei pedig a tejszínhab és a friss gyümölcsök.

Hogy mi kell hozzá?

150 g tojásfehérje (5 tojásból), 1 csipet só, 50 ml víz, 280 gramm cukor, 1 teáskanál fehérborecet (sima is megfelel), 1 teáskanál vaníliaaroma, 1 púpozott evőkanál kukoricakeményítő.

A tejszínkrémhez:

3 dl habtejszín, 2 evőkanál porcukor, 2 csepp vaníliakivonat, 1 lime-ból nyert lime héja;

Az összeállításhoz:

100 gramm málna, 150 gramm áfonya, 100 gramm cseresznye,
2 közepes db maracuja, 100 gramm eper, 50 gramm pisztácia (opcionális), 1 lime-ból nyert lime héja (opcionális)

A pavlova teljes receptjéért kattints a képre!

A pavlova alaphoz melegítsük elő a sütőt 170°C-ra. Helyezzük a szobahőmérsékletű tojásfehérjéket a keverőüstbe, és egy csipet sóval kezdjük el habbá verni. Miközben alacsony sebességgel verjük a habot, fokozatosan hozzáadjuk a hideg vizet. Ugyanígy járunk el a cukorral is, majd növeljük a gép sebességet, és addig keverjük a habot, amíg a habverő végén szép íves és merev habcsúcs lesz.

Ezután óvatosan forgassuk hozzá a vaníliaaromát, az ecet és a kukoricakeményítőt.
Egy 20 centi átmérőjű tortaforma aljának segítségével rajzoljunk kört a sütőpapírra, és helyezzük gáztepsire. A kör közepére halmozzuk a habot, majd spatula segítségével egyengessük el és formázzuk.

Az előmelegített sütőt visszavesszük 110°C fokra, és így sütjük 45-50 percig a habcsókot, míg enyhén halványbarnás színűvé válik. Ezután 80-90 °C fokon 30-40 percig szárítjuk. Amikor ez letelt, kapcsoljuk ki a sütőt, és (ajtónyitogatás nélkül) hagyjuk benne kihűlni a habcsókot.

A pavlova közepe kicsit beesik, ebbe kanalazhatjuk majd a tejszínkémet. A külső szélén lehetnek kis repedések, ez sem a világvége, hagyni kell teljesen kihűlni sütés után. Akkor jó, ha a belseje kissé ragacsos és puha.

A pavlova teljes receptjéért kattints a képre!

A tejszínkrémhez a tejszínt közepesen kemény habbá verjük a porcukorral. Vaníliával és lime héjával ízesítjük.

A kihűlt habcsók közepébe kanalazzuk a tejszínkrémet, nem baj ha ki-/lefolyik, jól mutat majd tálaláskor. Az epreket szeletekre vágjuk, a pisztáciát összemorzsoljuk, a passiógyümölcs magjait kikanalazzuk, és a többi gyümölccsel együtt, rusztikusan a torta tetejére halmozzuk.
Frissen reszelünk rá limehéjat, és már kész is – egy könnyed nyári vacsora után tökéletes befejezés.

Nekem személy szerint az egyik kedvenc desszertem, hatalmas rajongója vagyok, bármilyen formában. Szeretem, ahogyan kinéz, az ízvilágát és a benne lévő textúrákat. A többi habcsókkal ellentétben a Pavlova ecettel és keményítővel készül, tehát a végeredmény kívülről ropogós, belül pedig kissé ragacsos és puha. Tejszínkrémmel, valamint változatos, leginkább bogyós gyümölcsökkel tálalhatjuk. Egy savanykásabb gyümölcs, mint mondjuk a maracuja, kitűnő kontrasztot alkot az édes habcsókkal.

Kattints a képre a pavlova receptjéért!

A tejszínkrémmel és nyári gyümölcsökkel tálalt fenséges pavlova teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több finomság itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek