7 hiba, amit kikerülve tökéletes lesz az olasz házi tésztád

Az igazi friss házi tésztát semelyik bolti változat nem pótolhatja, érdemes néhány hibalehetőséget kikerülni, ha tökéletes végeredményt szeretnénk.

Két évvel ezelőtt feje tetejére állt a világ, a konyhában viszont egyre több ember kezdett el kísérletezni. A kenyérkészítés mellett a házi tésztagyúrás is nagyon kedvelt elfoglaltság lett, azóta pedig, ha nem is minden nap, de sokan szeretnek alkalomadtán saját tésztát gyúrni otthon. A mashed.com segítségével most azokat a hibalehetőségeket vesszük végig, melyeket elkerülve tökéletes olaszos házi tésztát készíthetünk.

A kezdetektől a főzésig mindent átnézünk!

Nem megfelelő lisztet választunk

Bár rossz liszt nincsen, hiszen mindegyikből lehet tésztát készíteni, az igazán jó végeredmény érdekében érdemes odafigyelni az alapanyag típusára is. Az olasz tésztához érdemes például fele-fele arányban durumlisztet és finomlisztet használni (az olaszok rendszerint bizonyos semolina durumbúzát használnak, ami még a durumlisztnél is durvább valamivel), utóbbiból válasszuk a 00-s típusú finomlisztet, a számok az őrlés típusára utalnak. A durumliszt durvább, mint a 00 fajta, így lesz a tésztánk igazán testes, ráadásul a durumliszt által a végeredmény tökéletes lesz a kiadósabb szószok felfogására is. Az olaszok minden tojással készült tésztához kizárólag 00 liszt és durumliszt kombinációját használják. Ha tojásmentes tésztát szeretnénk, akkor kizárólag durumliszttel és vízzel kell dolgoznunk.

Nem tudod, mennyi folyadék kell (Tojás legyen vagy csak víz?)

A tésztának két fő összetevője van: a liszt és a folyadék. Mint már említettük, az előbbiből kétféle típust is használhatunk. Míg a tojásmentes tésztánál csak a víz mennyiségére kell figyelnünk, addig a tojásos tésztánál ügyelnünk kell arra, hogy kétféle folyadékot kell felvennie a lisztnek.

A tojásos tésztában a tojássárgája zsírtartalmának köszönhetően a tészta zsírosabb állagú, és persze a színe is sokkal sárgább lesz. A túl sok tojásfehérje túl sok vizet eredményezhet a tésztában, éppen ezért minél több egész tojást használunk, annál kevesebb vízre lesz szükségünk.

Eközben a csak durumlisztből és vízből, tojás nélkül készült tészta keményebb, ezért könnyebben formálható.

A liszt típusa és az arányok a egyaránt meghatározóan fontosak

Nem figyelsz a pontos arányokra

Bármilyen tésztáról is legyen szó, az arányokra kötelező jelleggel kell figyelnünk, mérőedény vagy mérleg használata nélkülözhetetlen. Nem mindegy, pontosan mennyi víz kerül a tésztába, egy-két dekányi lisztkülönbség pedig igen sokat nyom a latban a végeredményt illetően. A tészta megfelelő hidratáltsági szintjének biztosítása kritikus fontosságú az ideális textúra, íz és forma eléréséhez.

A konyhai mérleg a legbiztosabb módja annak, hogy pontosan a megfelelő mennyiségű száraz és nedves hozzávalót kapjuk. A cég blogja 3:4 folyadék-liszt arányt javasol (ismét súly szerint), ha tojást és 00 lisztet használunk, vagy 1:2 folyadék-liszt arányt, ha vizet és búzadarát használunk.

Tipp: a tészta elkészítése előtt mindig szitáld át a lisztet, így a tészta sokkal levegősebb lesz.

Nem gyúrod meg eléggé a tésztát

Miután a liszt és a folyadék összeállt, gyúrni kell a tésztát. A dagasztás nemcsak azt teszi lehetővé, hogy a tészta formát öltsön, hanem segít a tésztának kifejleszteni a gluténhálózatát és azt a fehérjét, amely a tészta szerkezetét és rugalmasságát adja. Attól, hogy a tészta összeállt, még nem jelenti azt, hogy ideje abbahagyni a dagasztást.

Hagyjuk, hogy a tenyerünk végezze a munka nagy részét, lefelé és előre irányuló mozdulatokkal nyomjuk a tésztalabdánkat. Hajtsuk össze, forgassuk el 45 fokban, és ismételjük meg. Ahogy haladunk előre, egyre keményebb lesz, de nem kell megijedni. A tésztát körülbelül 10 percig kell így gyúrni, amíg egy rendkívül sima, gyurmára emlékeztető golyót nem kapunk.

10 perc a minimum!

A jó hír az, hogy szinte lehetetlen túl sokáig gyúrni a tésztát. Ha pedig inkább kihagynád a karedzést, használhatod a tésztakampóval ellátott mixert (csak tartsd alacsony fokozaton).

Nem pihenteted eléggé a tésztát

Gyúrás után a pihentetés kötelező, a tésztát szorosan tekerd fóliába és minimum egy, de akár három órát is pihentetheted. Már nagyon éhes vagy? Csípj le egy kis darabot; ha gumiszerű és azonnal elkezd visszapattogni, adj neki még egy kis időt. Ha könnyen gördül és megtartja az alakját, akkor továbbléphetünk.

Ezután két lehetőségünk van, vagy kézzel, vagy tésztanyújtóval lapítjuk ki a tésztát. Előbbinél mindenképpen érdemes a sodrófát is belevonni a munkába és ízlés szerinti vastagságra nyújtani. A gép ezzel szemben – függően attól, kurblival vagy elektromos géppel csinálod – lecsökkenti a nyújtási időt.

Az olasz nonnák többször is átviszik a nyújtógépen a tésztát, hogy az minél simább és egyenletesebb elosztású legyen, egy kör nyújtást egy kör hajtogatás követ háromszor-négyszer egymás után.

Hagyod, hogy bebarnuljon

Tudod, hogy a szeletelt alma barnulni kezd, ha nem eszed meg elég gyorsan, vagy hogy a hámozott burgonyán szürke csíkok jelennek meg, ha nem főzöd meg azonnal? Hasonló történhet a tojással készült friss tésztával is. Ez a tojássárgája vastartalmának köszönhető, ami miatt a tészta kívülről zöldes-szürkéssé válhat. Ez akkor kezdődhet el, ha a tésztát 18 óránál tovább tartjuk főzés nélkül a hűtőben. Ez a minőségen nem, csak a látványon ront, így érdemes gyúrás és formára vágás után kicsit kiszárítani a tésztát kilisztezett tálcán vagy a sodrófára , seprűnyélre aggatva, hogy ne ragadjanak össze.

Túl sokáig főzöd

A bolti száraztésztával szemben a friss tésztát 2-3 percig elég főzni, a kiszárított tésztának sem kell azonban 10 perc, 4-5 perc alatt a seprűnyélen szárított friss tészta is al dente-re fő.

Ha mindez sok macerának is tűnik egyszerre, egyáltalán nem lesz nehéz elkészítened jól a saját házi tésztádat, egy ráérősebb hétvégén érdemes belevágni.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezek a tésztás trükkök is jól jöhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek