Ezekre figyeljünk oda nyáron, hogy elkerüljük a gyomorrontást

A meleg időjárást nemcsak mi emberek, de számos olyan kórokozó is élvezi, amelyekkel elfogyasztott ételeink útján kerülhetünk kapcsolatba.

Nyáron rengeteg lehetőség nyílik meg előttünk, hiszen ilyenkor lehet grillpartikat adni, bográcsozhatunk, és rengeteg friss zöldséget és gyümölcsöt ehetünk. Ha azonban nem vagyunk eléggé körültekintőek, könnyedén balszerencsébe torkolhatnak a gasztroélmények. A nyár ugyanis egyben az ételmérgezések, ételfertőzések szezonja is, éppen ezért ilyenkor a biztonságra legalább annyi, ha nem még több figyelmet kell fordítanunk, mint az év többi részében. A Házi Patika egy szakértő segítségével összeszedte, mire kell figyelnünk, hogy elkerüljük a gyomorrontást.

Ezekre figyeljünk oda nyáron, hogy elkerüljük a gyomorrontást

„A nyár mindenképpen kedvez azon mikrobák szaporodásának az élelmiszerekben, amelyek humán patogének, vagyis megbetegedéseket okozhatnak” – húzta alá Tóth Dávid, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Vendéglátás- és Közétkeztetés Felügyeleti Osztályának vezetője.

Az úgynevezett mezofil mikroorganizmusok 37 Celsius-fok körüli hőmérsékleten szaporodnak a leggyorsabban. Ilyen például a Salmonella, a Clostridium perfringens vagy a Staphylococcus aureus. A nyári meleg kedvező feltételeket teremt ezek számára, és ha jelen vannak az élelmiszerben, akkor könnyen elszaporodhatnak. Ezért növekszik meg nyáron az élelmiszer-eredetű megbetegedések száma, legyen szó akár ételmérgezésről, akár ételfertőzésről

 – tette hozzá.

Nézzük, mire kell figyelnünk!

A szakértő kihangsúlyozta, hogy a kórokozókkal szemben az alapos hőkezelés jelenti a legbiztosabb, leghatékonyabb eszközt. A legjobb, ha az ételek maghőmérsékletének el kell érnie a 72 fokot, vagy az étel minden pontján a 75 fokot. Minden fogást, amit készítünk, alaposan főzzük meg, süssük át, majd frissen fogyasszuk is el. Ha mégis lenne maradék, akkor minél gyorsabban kerüljön a hűtőbe, és tároljuk 0 és 5 fok közötti állandó hőmérsékleten!


Még több izgalmas tartalom:

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

5 kockás abroszos óbudai vendéglő, ahol a Krúdy-nosztalgia ma is...

A Krúdy-év emlékezetes volt. 2013-ban reflektorfénybe került Óbuda vendéglátása, az ihletadó pedig az író születésének 135. és halálának 80. évfordulója volt. Ekkor még több legendás hely működött a Krúdy-negyedben: egy évre rá zárt be a Lajos utcai Régi Sipos Halászkert, aztán a Mókus Söröző, majd a Fő téri Új Sipos is. A kultikus vendéglői negyed fénye mára kissé elhalványult, pedig most is van hová mennünk, ha egy kis vendéglői nosztalgiára vágyunk. 5 jó helyet ajánlunk Óbuda szívében!

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?