Szerintünk ilyen egy igazi, nosztalgikus babfőzelék

Ha te is egy finom, nosztalgikus főzelékért epekedsz, less rá erre a receptre. Nehezen tudsz majd mellélőni vele!

A babfőzelék hallatán elsőre a legtöbb embernek a menzakoszt jut eszébe, egyesekben jó élményeket ébresztve, másokban inkább rosszakat. Ha már régen is szeretted, akkor téged nem kell meggyőzni arról, hogy ez igenis egy baró étel, hiszen elég odaadással és fűszerezéssel minden étel elkészíthető jóízűen. Választhatunk fehér, vörös vagy akár tarkababot is, ez már tényleg ízlés dolga.

Hozzávalók a babfőzelékhez:

500 g fejtett bab, 1 nagy db vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál fűszerpaprika, 3 db babérlevél, 2 dl víz, só, bors, 1 ek ecet

A rántáshoz:

25 g sertészsír, 25 g finomliszt, 250 ml víz

Elkészítés:

A babot egy nagyobb tálba ömlesztjük, jól átmossuk, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. A legjobb, ha egész éjszaka, de 6-7 órát minimum hagyjuk ázni.

Amikor letelt az áztatási idő, nekiláthatunk a főzésnek. Fogunk egy szűrőt, ami segítségével leöntjük a maradék, felesleges vizet, majd átmerjük a babot egy edénybe. Ismét felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje, és elkezdjük forralni. Sokan a babot az áztatott vízben rakják fel főni, de érdemesebb az első vizet leönteni róla, mert így kevésbé okoz gyomorproblémákat. Ha szeretnénk, az első forrás utáni vizet is leönthetjük, hogy egy újban kezdjük el ténylegesen összefőzni.

A felforrás után vegyük kisebb lángra, adjuk hozzá az apróra vágott hagymát, a fokhagymát és fűszerezzük pirospaprikával és babérlevéllel. Fedő alatt közepes lángon főzzük kb. 30 percet.

Amíg a bab fő, elkészíthetjük hozzá a rántást.

Egy közepes lábasban a zsírt felolvasztjuk, majd hozzáadjuk a lisztet. Fél perc alatt összepirítjuk őket, majd folyamatos kevergetés mellett, kis adagokban hozzáöntjük a vizet is. A legjobb, ha habverőt használunk a keveréshez, hiszen így nem lesz csomós a rántás.

Mielőtt a rántást hozzáadjuk, ízlés szerint sózzuk és borsozzuk a főzeléket. Azért most adjuk hozzá, mert főzés közben sózva a bab nehezen puhul meg. Jöhet hozzá a még meleg rántás, majd 5 perc alatt összefőzzük.

Ha nem szeretnénk a tányérunkban belefutni a babérlevelekbe, akkor nyugodtan kiszedhetjük őket.

A főzelékhez a legvégén adhatunk egy kis ecetet is, de ez ízlés szerint elhagyható. Melegen tálaljuk kolbászchipssel, sonkával vagy pörkölttel.

Lesd meg videón, hogy készül:

Az egyszerű babfőzelék receptjét itt találod. Küldd el annak, akivel együtt örültetek, vagy épp szörnyülködtetek rajta a menza előtt!

Fotók, videó és recept: Kristyán Fanni

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket is olvasd el:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek