Ne rendeld, süsd! – Pizzakészítés otthon

Pizzázni jó. Sokan pizzázni még jobb. Saját készítésű pizzát falatozni együtt az asztalnál a legeslegjobb. Felejtsd el végre a futár számát és rendezz pizzapartit!

Néhány szabály betartásával a házilag készített pizza könnyen verheti a kedvenc pizzériánkból érkezőt. Lássuk, mit kell tudni a pizza készítéséről, az alapanyagtól a sütésig.

A tészta

Liszt, élesztő, víz, olívaolaj, só. Ennyi kell a jó pizzatésztához, semmi több. Na, és persze a megfelelő arányok. Lisztből jó, ha az olaszok által is használt 00-ás típust szerezzük be, ez egy nagyon finomra őrölt liszt, ideális a pizzához. Még jobb textúrát kapunk, ha a lisztmennyiség 20%-át kiváltjuk egészen finom szemcséjű búzadarával. Olívaolajból túl sokat ne tegyünk a tésztához, mert akkor nagyon ruganyos lesz, és nehéz lesz vékonyra húzni. Ezen a ponton nem is kérdéses, hogy vékony vagy vastag legyen-e a tészta, egyértelmű, hogy az autentikus pizza papírvékony.

A szósz

Vékonyan megkenni a formára húzott pizzatésztát házi paradicsomszósszal, kötelező lépés. Hogy a paradicsomszószt mivel ízesítjük, a só, bors, oregánó alap fűszereken kívül, teszünk-e bele bazsalikomot, fokhagymát stb., rajtunk áll.SZ

A feltét

A kevesebb sokszor több elvet tartsuk szem előtt, mikor a pizza „megpakolásához” érünk. Klasszikusan három-négy finomságnál nem kerül több a pizza tetejére. Szardella, olajbogyó, prosciutto, articsóka, tonhal, kapribogyó, pancetta, olasz szalámi, ricotta, pepperoni, mozzarella, bazsalikom, rukkola – néhány a hagyományos feltétek közül. A két utóbbit a frissen sült pizzára szokás szórni. Ezen felül a fantáziánkra és aktuális hangulatunkra hagyatkozzunk a pizzafeltétek kiválasztásakor.

Ízkalandok Észak-Olaszországban

A forma

Alapesetben a pizza kerek. Hogy mekkora, szintén rajtunk és a sütőnk méretén múlik. A mini pizzák is jópofák lehetnek, esetükben sokféle feltétvariációval sülhetnek a pizzák. Ha csak a kihúzott tészta egyik felére halmozzuk a finomságokat, és ráhajtjuk a másik felét, kész is a calzone, azaz töltött pizza. Rudakba sodorva a pizzatésztát pedig grissiniket kapunk.

A sütés

Pizzasütő kemence híján (ami elég valószínű eset) a legjobb amit tehetünk a pizzasütés érdekében, hogy elhelyezünk a sütő alján egy speciális pizzasütő lapot vagy egy méretre vágott márvány- vagy gránitlapot. Ezek nagyon jól felveszik és átadják a hőt, közvetlenül ezen sütve a pizzát, szuper végeredményt kapunk. A lapot a sütővel együtt hevítsük maximális hőre (250, de még jobb, ha 300 fokra).

A pizzaevés etikettje

Felejtsük el a kést és a villát, a pizzaszeleteket félbehajtva, puszta kézzel faljuk be az egészet.

A rovat korábbi cikkeit itt olvashatod

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

5 kockás abroszos óbudai vendéglő, ahol a Krúdy-nosztalgia ma is...

A Krúdy-év emlékezetes volt. 2013-ban reflektorfénybe került Óbuda vendéglátása, az ihletadó pedig az író születésének 135. és halálának 80. évfordulója volt. Ekkor még több legendás hely működött a Krúdy-negyedben: egy évre rá zárt be a Lajos utcai Régi Sipos Halászkert, aztán a Mókus Söröző, majd a Fő téri Új Sipos is. A kultikus vendéglői negyed fénye mára kissé elhalványult, pedig most is van hová mennünk, ha egy kis vendéglői nosztalgiára vágyunk. 5 jó helyet ajánlunk Óbuda szívében!

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?