Ne csak magadat hűtsd, a fűszereidet is!

Talán korai még a zöldfűszerek téli bespájzolásáról beszélni, vagy mégsem? Levendulát már csak hellyel-közzel találunk, így érdemes gyorsan szárítani vagy hűteni.

Tavaly megkértem egy kedves barátomat, hogyha nem nagy gond, kicsit megcsapolnám a fűszerkertjét. Kaptam rozmaringot, kakukkfüvet, levendulát és még számtalan zöldfűszert.

Friss kontra konzerv >>

Majd miután megszereztem a zsákmányt, boldogan hazavittem. Semmit extrát nem csináltam velük. Egy kicsit leöblítettem, majd lecsepegtettem őket, és mehettek is külön-külön zacskókba.

Nem igazán kedvelem a szárított fűszereket, nem elég intenzív az ízük. Ezeknek viszont hosszú ideig megmarad az aromájuk, vitamintartalmuk, és nagyon szép a színük. Igazából össze sem aprítottam, mert esztétikusabbnak találtam az egészben hagyott kis ágakat, ami nagyon jól mutat például egybesült húsokon. Ha kevés a helyünk a mélyhűtőben, akkor érdemes összeaprítani őket, így kevesebb helyet foglalnak, nekem azonban ilyen gondom nincs. Nem, nem azért, mert akkora hodály a hűtőm, hanem mert egyedül élek, és nem sok mindent tárolok benne.

Hogyan tároljuk a fűszereket? >>

Két fűszert szoktam csak összeaprítani, a kaprot és a petrezselymet. Ezeket főleg levesbe vagy tésztákhoz használom. Bevallom, ezekből most is van a hűtőmben. Sokszor csak hazaesek késő este, van, hogy napokig otthon sem vagyok. Na, pontosan ezekre az alkalmakra tartogatom a csodás kaprot, ilyenkor csak előveszem a mélyhűtőből, és mesés kaporlevest rittyentek belőle pár perc alatt.

A hűtőben is elállnak a vágott fűszerek pár napig, de én biztosra akarok menni. Időm pedig sajnos nincs mindig, hogy a piacra rohangáljak, amikor csak szükségem van egy kis ízesítőre.

Így készülj a befőzésre >>

Mi kerülhet még a jégkockatartóba?

Hűtés

Eltehetjük tehát egészben, felaprítva, de még jégkockatartóban is. Ehhez annyi a dolgunk, hogy kevés vízzel kombináljuk, és mehet is a jégre. Ha szószokhoz szeretnénk őket használni, akár húslevesalappal együtt is készíthetünk belőle jégkockát. De figyelem, mindig csak annyit vegyünk elő, amennyit fel is használunk! Visszafagyasztani ugyanis már nem ajánlott!

Világkonyha a kamrában >>

Célszerű valahogy feltüntetni, hogy melyik zacskóban, illetve dobozban mi van, mert nem biztos, hogy emlékezni fogunk rájuk. Habár a kapor tutira elárulja magát az illatával, a többi zöld növénnyel nem lesz ilyen könnyű dolgunk.

Világkonyha a kamrában 2. >>

Tárolás olajban

A zöldeket akár turmixolhatjuk is, amit aztán felönthetünk annyi olajjal, hogy éppen ellepje. De egész ágakat is tehetünk bele. Amelyik szimpibb…Salátákhoz, húsokhoz, tésztákhoz egyaránt remek ízesítő lehet egy ilyen olaj. Sőt akár konyhánk díszeként is nagyon jól mutatnak például egy csatos vagy valamilyen más üvegben. Tegyük ki őket szépen egymás mellé, és ha éppen szükségünk van rá, csak kapjuk le őket a polcról.A rovat korábbi cikkeit itt olvashatjátok >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?