Mutatunk 7 dolgot, amit soha nem szabad a mosogatóba önteni - Ennyit bír ki a lefolyód!

Főzés vagy takarítás során rengeteg olyan folyékony anyag keletkezik, amelytől munka után gyorsan szeretnénk megszabadulni. Öntsük a lefolyóba? Valószínűleg nem jó ötlet!

Legyen szó bármilyen háztartási tevékenységről, egyáltalán nem mindegy, hogyan szabadulunk meg a tisztítószeres víztől vagy az elhasznált olajmaradéktól. Sajnos mindenkivel előfordul néha, hogy a keletkezett folyékony mellékterméket a konyhai mosogató lefolyójába önti, ez a megoldás viszont egyáltalán nem kifizetődő. Hogy mi minden tömítheti el a lefolyód, vagy okozhat egyéb károkat? Megmutatjuk!

1. A rizs

Csak óvatosan a rizzsel

Akár már néhány rizsszem is képes problémát okozni a lefolyóban. Legyen szó főtt vagy még nyers rizsről, a lefolyóban pihenő rizsszemek víz hatására felpuffadnak és ragacsossá válnak, az összeragadt rizsszemek pedig könnyen eldugítják a lefolyót.

2. Kávézacc

Nem ez a kávézacc helye

Bár vannak olyan praktikák, amely szerint az elhasznált kávézaccot jól lehet használni a mosogató és lefolyó tisztításához, ez az apró szemcsés, vizes anyag könnyen kárt tehet a lefolyóban és lakóépület szerint akár az egész víztisztító rendszerben. A mosogató helyett inkább a kukába dobd a zaccot, vagy csinálj belőle rovarokat távol tartó szert úgy, hogy egyszerűen azokra a helyekre szórsz a kávéból, ahol a rovarok szeretnek időzni!

3. Tészta

Vigyázzunk a tésztával is

A tészta főzése során biztosan találkozik a mosogatóval, valahol ugyanis le kell önteni róla a forró vizet. Ügyeljünk arra, hogy a leöntés során ne maradjon a lefolyó közelében maradék tészta, a rizshez hasonlóan ugyanis ez az étel is képes feldagadni, és hozzájárulni a lefolyó eldugításához.

4. Olaj és zsír

A 130 tonnás zsírhegy nagyjából akkora helyen terpeszkedett el London alatt, mint a Tower Bridge

A lefolyók legádázabb ellenségei szoba hőmérsékletnél hűvösebb (és nyirkosabb) helyen megdermednek, a lefolyó falára tapadva pedig egyre nagyobb teret foglalva blokkolhatják a víz lefolyását, a csatornában pedig olyan hatalmas zsír és olajhegyet alkothatnak akár már néhány év leforgása alatt is, amely egy egész kisváros csatornázását is tönkreteheti (mindannyian hallottunk már a londoni zsírhegyről, ugye?)

5. Gyógyszerek és egyéb kemikáliák

Gyógyszer semmiképp ne kerüljön bele

A gyógyszerek és a tisztítószerek nem lefolyónk, hanem környezetünk legnagyobb ellenségei. A kemikáliák természetes vízlelő helyeinkbe jutva nem csak a vizet, de a benne élő élőlényeket is mérgezik.

6. Festék

Nem jó ötlet beleönteni a festéket

A maradék festéknek (és most nem a vízfestékről beszélünk) szintén nem szabad a lefolyóba kerülnie, hiszen nem csak környezetszennyező, de a száradó festék nagyon komoly dugulási problémákat is okozhat!

7. Liszt

A liszt is veszélyes lehet

Liszt és víz keveréke, valószínűleg mindenki tudja, milyen állagú massza lesz belőle. Ennek alapján tehát a lisztet sem érdemes a mosogatóba szórni, illetve a tészta gyúrása után is jobb, ha a kezünkre ragadt masszát először egy szalvétába vagy törlőkendőbe töröljük, és csak azután mossuk meg a kezünket csap alatt.

Forrásunk volt.

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek