Így maximalizáld a természetes fényt télen a lakásban

Noha a télben sok dolog élvezhető, beleértve a kandalló melletti hangulatos estéket, a barátokkal és családdal töltött minőségi időt (és esetleg a frissen leesett havat), mindannyian tudjuk, hogy ezek a hideg hónapok rövid napokat és minimális napfényes órákat hoznak magukkal. Maximalizáljuk a fényt!

Bár a gyertyák, lámpák és egyéb fényforrások minden bizonnyal hasznosak, semmi sem hasonlítható ahhoz, mint mikor természetes fény áramlik be az otthonunkba, ami növeli szervezetünk D-vitamin és szerotonin-szintjét, és gyógyítja a depressziót, illetve a szorongást.

Akasszunk fel egy tükröt (vagy többet)

Tükrök – mit is csinálnánk nélkülük? Funkcionálisak, dekoratívak, és segíthetnek optikailag nagyobb teret adni. Van azonban egy másik szuperképességük is: a beáramló természetes fényt szétszórják a helyiségben, és megvilágítanak egy komor, sötét teret. A legjobb, ha az ablakra merőleges falon helyezzük el őket, de akár a vele szemben lévőre is felszerelhetjük. A lenyűgöző hatás érdekében próbáljunk túlméretezett tükröket használni. Arra is gondoljunk, mi fog látszani belőle a háttérben: ügyeljünk a rendetlen íróasztalokra vagy polcokra, hogy az otthonunk legjobb elemeit láthassuk viszont a tükörből.

A tükrök is sokat segítenek a lakás világosításában

Fessük a falakat fehérre

Ha szobát festünk, válasszunk egy klasszikus, világos árnyalatot, ez ugyanis az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy azonnal természetes fényt vigyünk a térbe – persze csak ha a plafon is ilyen színű, különben épp az ellenkező hatást érhetjük el. A fehér, a törtfehér, a lágy sárga és a világos rózsaszín teljesen alkalmasak erre, ráadásul ez egy egyszerű és olcsó megoldás is, ami feldobja a szobát.

A világos színek is ajánlottak, ha kevés a fény nálatok

Fényes részletek

A fényes felületek hozzáadása is elősegítheti a természetes fény visszaverődését. Ha új bútort vásárlunk, minél csillogóbb darabokra essen a választásunk, kiegészítőknél pedig a fényes anyagokra.

Használjunk üveget és fényvisszaverő, tükröződő csempét, ugyanis ezek megvilágítják a teret.

A fényvisszaverő, tükröződő csempék megvilágítják a teret

Gondoljunk a bútorok alakjára is

Mielőtt elköteleznénk magunkat egy vadonatúj darab mellett, gondoljuk át, hogy annak szerkezete fokozza-e a fény áramlását a térben. Ne legyen például túl robusztus és mindent eltakaró.

Válasszuk a megfelelő anyagot

A legjobb az akril, a rattan, a háló és más átlátszó lehetőségek, amik biztosítják, hogy elegendő fény áramoljon a térben.

Egy szellős-lukacsos rattan fotel is jó választás lehet

Figyeljünk az ablakokra

Az ablakpárkányokon mindig tartsunk rendet, ne takarjuk el semmivel sem a fényt. Ne állítsunk elé bútort, dekorációt vagy növényeket, ha egyébként is sötét van a szobában. A redőnyt mindig húzzuk fel, amennyire csak tudjuk, és lehetőleg ne vaskos, nehéz sötétítőfüggönyt válasszunk.

Tegyünk fel könnyű, áttetsző anyagokat, amelyek engedik a fényt. A függönyt magasan az ablak fölé akasszuk, de ha az adott helyiségben nincs rejtegetni valónk, akkor akár teljesen el is hagyhatjuk.

Sokkal több lesz a fény, ha elfelejtjük a függönyöket, és nem pakolunk túl sok mindent az ablakok elé

Átépítésnél

Építsünk be hatalmas, padlótól a mennyezetig érő ablakokat, amik több természetes fényt engedhetnek be, és festői kilátást nyitnak otthonunkból. A természetes fény növelésének másik módja a tetőablakok felszerelése – csak rajtunk áll, hogy melyiket választjuk.

Forrásaink voltak.


Még több lakber itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek