Nem csak a testnek káros a városok szennyezett levegője

A szennyezett levegő negatívan hat a központi idegrendszerre, ami idős korban akár depresszió és egyéb mentális betegségek kialakulásához is vezethet – derül ki az új kutatásból.

Egyre több tudományos kutatás bizonyítja, hogy a depresszió kialakulása összefüggésben áll a levegő tisztaságával és a városi környezettel. Egy nemrég publikált, új tanulmány az elsők között hívja fel a figyelmet a hosszú távú légszennyezésnek való kitettség és az időskori depresszió kapcsolatára.

Nem csak a testnek káros a városok szennyezett levegője

Komolyan kell venni

A depresszió súlyos egészségügyi állapot, megnehezíti a mindennapi feladatok elvégzését és főleg idős korban a fizikai egészségére is negatív hatással van. A Harvard kutatói a JAMA orvosi szaklapban publikálták nemrég új tanulmányukat, amelyben az időskori depresszió kiváltó okait vizsgálták. A kutatók több mint 8,9 millió ember egészségügyi adatait elemezték.

A 2005 és 2016 közötti vizsgálati időszakban több mint 1,52 millió embernél diagnosztizáltak időskori depressziót.

A kutatás során megvizsgálták, hogy a depresszióval diagnosztizált személyek lakóhelye szerint milyen mértékben voltak légszennyezésnek kitéve a résztvevők a kutatás ideje alatt. Alapvetően három szennyezőanyagra koncentráltak: a finom részecskéknek (PM2,5), nitrogén-dioxidnak és ózonnak való kitettségét figyelték meg. 

Veszélyes részecskék

Ezekkel az anyagokkal az a fő probléma, hogy nem lélegezzük ki őket. Megtapadnak a tüdőben és bekerülnek a véráramba, irritációt és gyulladást okozva a szervezetben. A szennyezőanyagok a központi idegrendszerre is hatással vannak, akár sztrókot is okozhatnak.

Az egyetem munkatársai a kutatás során megállapították, hogy azoknál a résztvevőknél, akik hosszú távon magasabb szennyezettségű területeken éltek, megnőtt a depresszió kialakulásának kockázata. Mindhárom vizsgált szennyezőanyag összefüggésbe hozható volt az időskori depresszió magasabb kockázatával, még alacsonyabb szennyezettségi szintek esetén is, ennek szintén az anyagok központi idegrendszerre gyakorolt hatása az oka.

A tanulmány szerzői szerint a hátrányos helyzetű csoportok még inkább kitettek a hosszú távú légszennyezés okozta időskori depressziónak.

A kutatók felhívják rá a figyelmet, hogy az Alzheimer-kórhoz és egyéb neurológiai betegségekhez hasonlóan, az időskori depressziót is komolyan kell vennünk.

Forrásunk volt.

Szerző: Kremmer Magdi


Még több cikk a mentális egészségről:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!