Ezt mindenkinek tudnia kell, mielőtt vajat adna a kávéjához

Manapság egyre többen adnak vajat a kávéjukhoz, azaz készítenek úgynevezett bulletproof kávét – de biztos, hogy jó ötlet ez?

A vajat már évtizedek óta használjuk sütéshez és főzéshez, az utóbbi időben azon már a kávézókba is beszökött ez a hozzávaló, például a vajjal felturbózott kávékkal. Sokan esküsznek erre az italra, mivel plusz energiát ad, miközben telítettségérzetet is okoz. A vajat emellett az állítólagos zsírégető tulajdonsága miatt is kedvelik, egyes vélemények szerint pedig még a mentális egészségnek is jót tesz. Itt tehát máris egy sor indok áll amellett, hogy áttérjünk a vajas kávéra. Nézzük meg, hogy miről is szól ez az ital!

Ezt mindenkinek tudnia kell, mielőtt vajat adna a kávéjához

Hogyan készül?

A vajas kávét bárki fogyaszthatja, de gyakran választják azok reggelire, akik keto-diétát, követnek, mivel ez magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú étrend. Így lehet elkészíteni:

főzzünk le egy csésze kávét (körülbelül 250 ml), majd adjunk hozzá 1-2 evőkanál kókuszolajat és 1-2 evőkanál sótlan vajat!

Ez utóbbi helyett választhatjuk az indiaiak vaját, a ghee-t is, aminek alacsonyabb a laktóztartalma. Ezután keverjük össze a hozzávalókat egy turmixgépben körülbelül 20-30 másodperc alatt, míg egy habos tejeskávé állagú italt nem kapunk.

Tényleg jót tesz?

Már csak egy kérdés maradt: valóban olyan egészséges a bulletproof kávé, mint ahogyan sokan beállítják? Ez a kérdés jogosan merülhet fel, hiszen egy ilyen italban jelentős mennyiségű telített zsír van. Egyes tanulmányok a telített zsírokat összefüggésbe hozták a szívbetegségek kockázati tényezőinek növekedésével, így például a magas LDL-koleszterinszinttel. Ugyanakkor a kutatások arra is rámutattak, hogy a telített zsírok nem vezetnek közvetlenül szívbetegséghez.

Ki kell azonban emelni, hogy egy ilyen ital nagy mennyiségben tartalmaz közepes láncú triglicerideket (MCT), amelyek könnyen emészthető zsírfajtának számítanak.

Egyes kutatások szerint az étrendben található telített zsírok egy részének többszörösen telítetlen zsírokkal való helyettesítése csökkentheti a szívbetegségek kockázatát. Ilyen többszörösen telítetlen zsírokban gazdag élelmiszernek számítanak például a diófélék, a magvak és a zsíros halak, például a lazac, a makréla, a hering és a tonhal is.

Szintén érdemes kiemelni, hogy a vajas kávé fontos tápanyagokat is tartalmaz, például nagy mennyiségben A-vitamint. Emellett kis mennyiségű kalciumot, K- és E-vitamint, valamint számos B-vitamint is tartalmaz, bár ezeket a vitaminokat sok egyéb (ideálisabb) forrásból is bevihetjük.

Összességében tehát a vajas kávéban lévő MCT-k elősegíthetik a teltségérzetet és a fogyást is, ha kalóriaszegény diétával használják. Az MCT-k mellett a benne található koffein segíthet fenntartani az energiaszintet és még a koncentrációhoz is hozzájárul.

Forrásunk volt.


Még több életmódcikk itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek