Rengeteg kérdésed van a szelektív gyűjtésről? Hogyan csináld jól? Tényleg jobb üveges kólát venni, mint műanyagot, vagy teljesen mindegy? Jönnek a válaszok!
Tisztán akartunk látni a szelektív hulladékgyűjtést illetően! Nagyon fontosnak tartjuk, hogy odafigyeljünk a környezetünkre és a keletkező hulladék megfelelő, tudatos leadására, de akadt pár kérdésünk, és volt, amiben elbizonytalanodtunk.
Megkerestük hát az FKF Zrt-t, akik a fővárosi szemétszállításért felelnek, és akik készségesen válaszoltak a sokunkat foglalkoztató kérdésekre szelektív gyűjtéssel kapcsolatban - most minden kiderül!
Nagyon sok téves információ kering a szelektív gyűjtésről, sokan nem hiszik el, hogy a szeméthulladékot tényleg újrahasznosítják. Tisztázzuk először is, mi lesz a szelektíven gyűjtött hulladék sorsa, miután elszállítják.
Ez egy városi legenda. A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszerben begyűjtött anyagokat nem öntjük össze, hanemfajtánként (papír, illetve műanyag+fém) szerződött partnereink telephelyére szállítjuk. A feldolgozóipar számára anyagában hasznosíthatatlan lenne, ha ezeket összeöntenénk.
Mi a helyzet a papírfelületet tartalmazó műanyaggal, az összezsírozott, amúgy papír pizzásdobozzal, az alumínium dobozokkal?
A kétrétegű (papír+műanyag fólia) szennyezett csomagolóanyagnak a kommunális hulladékban van a helye, mint ahogy az olajos, zsíros pizzásdoboznak is. Amennyiben kivágják a szennyezett részt, úgy természetesen bedobható a kék fedelű tartályba.
A TetraPak italoskarton-dobozok bedobhatók a papírgyűjtő-, az alumínium dobozok pedig a műanyag+fémgyűjtőtartályokba.
Helyesen cselekszünk, ha műanyag helyett üveget vagy alumíniumot választunk, mert azt könnyebb újrahasznosítani?
Igen.A műanyagok esetében a háttér feldolgozóipar technológiája nem mindig teszi lehetővé lehetővé a funkcionálisan azonos termék gyártását.
Mire figyeljünk, amikor levisszük az összegyűlt hulladékot a szelektívbe?
Sajnálatos módon az utóbbi időszakban a műanyag+fém gyűjtőtartályok szennyezettsége nagyon magas, ötven százalék körüli, ami azt jelenti, hogy a szelektív kukákba kidobott hulladék fele nem alkalmas az anyagában történő újrahasznosításra.A papírgyűjtők szennyezettsége elfogadható szinten van.
Az a kérésünk a lakosság felé, hogy a gyűjtőtartályokba kizárólag csak az odavaló anyagokat dobják be, kommunális vagy egyéb hulladékot ne.
Mikor várható nagyobb előrelépés a szelektív hulladékgyűjtésben? Pl. utcán is kihelyezett gyűjtők, üvegvisszaváltás megszervezése stb.
A hulladékgazdálkodási közszolgáltatók, így az FKF Nonprofit Zrt. is a 2012. évi 185-ik törvény, valamint a települési önkormányzatok vonatkozó rendeletei alapján végzik munkájukat. Az ebben meghatározott anyagféleségeket gyűjtik be a szelektív hulladékgyűjtés során. Amennyiben a törvénybe a döntéshozók újabb feladatokat, anyagfajtákat emelnek be, azt a közszolgáltatók végrehajtják, begyűjtésüket elvégzik.
A társasházak, családi házak maguk igényelhetik a szelektív gyűjtőket, ha igen, mik a feltételei?
Amennyiben további tartályokra van szükség, úgy azt megrendelhetikTársaságunk ügyfélszolgálatán személyesen vagy írásban. Ez nem jelent a lakóknak többletköltséget.
Budapest valamennyi háztartása számára 2015. január elseje óta a lakóingatlannál érhető el a szelektív hulladékgyűjtés.
Legutóbb arról írtunk, miként készíthetsz néhány olcsó konyhai alapanyagból WC-tisztító tablettát, most pedig az eldobható törlőkendőkre mutatunk környezetbarát alternatívát!
Ma már nem csak piacon személyesen, de online néhány kattintással is válogathatsz magadnak magyar termelők kínálatából. Összeszedtük, mely oldalakról érdemes rendelni.
Sose gondoltuk volna, hogy nagyszüleink teljesen ösztönösen voltak zöldek és környezetbarátok...most pedig ideje visszamenni a gyökereinkhez, és követni szokásaikat!
Egyre többen mennek le a nyaralóba hétvégére, hiszen itt a tavasz, a nappalok és az éjszakák pedig fokozatosan melegszenek. A téli álom után azonban nem kevés a takarítanivaló. Így láss neki!
Manapság a görög joghurt olyannyira felkapott alapanyag, hogy kedveltsége gyakran már a tejfölével vetekszik. Persze nem mindent a szeretet dönt el: nézzük a tejtermék praktikus tulajdonságait!
Sokunk már anyukájától megtanulta, hogy érdemes falatozni belőle, ha menstruálunk, másoknak viszont új információ lehet. Együnk banánt azokon a napokon, mert jót tesz a testünknek! Hogy miért? Kiderül!
Az életkor csak egy szám. Ha a következő dolgokat meg tudod tenni, akkor pedig egészen biztos, hogy még hosszú élet vár rád – legalábbis a szakértők kutatási eredményei alapján!
A húsvéti sonkaszezon befejező felvonása a sonkás tészta főzés. Lehet bármikor készíteni, de húsvéti sonkából a legfinomabb és a legpraktikusabb is. Ilyenkor igazi hagyományos ...
Van, aki ecetesen szereti, mások több paprikával, van, aki teljesen kihagyja belőle, és sokan szeretik egy kis paprikával vagy paradicsommal feldobni. Nekünk ez a kedvenc verziónk a ...