Így készül nálunk az „igazi” szegedi halászlé

Aki igazán szereti a halászlevet, az biztos, hogy pontos leírást tud adni arról, hogyan készül szerinte a legjobb belőle. Ilyen a mi kedvencünk! (x)

Hal, vöröshagyma, só, fűszerpaprika és víz – ez az öt összetevő szükséges a jó halászléhez, vallja a legtöbb szakács. Ettől függetlenül, ahogy minden magyar fogásnak, a halászlének is megvan minden háztartásban a saját, családi, féltve őrzött receptje. Mert ugye nem mindegy, hogy miből mennyit használunk, hogy passzírozzuk-e a halat, és a végén tesszük bele a szép szeleteket, vagy csak pőrén a hagymás lében főzzük meg a darabokat. Az egyik legjobb fogásunk receptleírása számos ponton különbözhet.

Két dolog biztos, Szegeden szegedi fűszerpaprikával készítik, és a világért sem kínálnának mellé gyufatésztát!

Halászlé, ahogy mi szeretjük - recept itt!

A halászlé az egyik legmegosztóbb ételünk. Táborokra bontja az embereket, többek között léteznek: a bajai és a szegedi, a dunai, a tiszai és a balatoni, a tésztás és a tészta nélküli rajongói csoportok. Nekünk most eszünk ágában sincs őket összeugrasztani, legyen mindenkinek a sajátja a legfinomabb! Inkább csak megmutatjuk, nekünk mely elkészítési mód a kedvencünk.

Hal

Az első kérdés: vegyesen vagy simán? Az alap szegedi halászlé pontyból készül. Érdemes rögtön kettőt beszerezni, hogy a pucolás, az uszonyok eltávolítása és a szeletelés után csak a legszebb középső patkókat megtartva jusson a passzírozós alaphoz és a levesben felszolgált halhoz is elegendő alapanyagunk. Amennyiben gyermekek is kapnak a halléből, a szálkák elkerülése érdekében lehet mégis vegyes halászlevet készíteni. Ebben az alaphoz kerüljön ponty, és szeletnek harcsaderék, így megúszhatjuk a macerát.

Fontos tudnivaló:

A hal kopoltyú alatti, tüdőt helyettesítő szilványát távolítsuk el, és a keserű fogát is vágjuk ki, ezek semmiképpen ne kerüljenek a halászlébe!

Hagyma

Nem pörköltet készítünk, tehát nem kell, hogy könnyesre sírjuk a párnánk a sok hagymavágástól, elég a halmennyiséghez viszonyítva, kilónként egy-egy közepes fej hagyma.

Zöldségek

Alapjáraton nem kerül a hagymára más zöldség. Aki azonban szereti, és nem tudja kihagyni az izgalmakat, inkább zöldségekkel ízesítse a halászlevét, mint különleges fűszerekkel. Egy paradicsom és egy paprika elfér a lábasban.

Víz

Ahány kiló hal, annyi liter víz, tartja a mondás. A szegedi a passzírozós technika, tehát, ha az alap készítésekor nagyon elfőne a lé, akkor ér pótolni picit a folyadékot!

Haltej és halikra

A nőstény halak íváskor lerakják petéiket, vagyis a halikrát, melyet a hím egyedek termékenyítenek meg haltejjel. A tej és az ikra megtalálható a kifogott halak hasüregében. Sokan ínycsiklandó falatként ezeket is a halászlébe főzik. Próbáljátok ki ti is!

Megosztó halászlé - így is próbáld ki!

Fűszer

A halszeleteket sózzuk le előre, ez még omlósabbá teszi majd az amúgy is puha húst. Borsot nem szokás főzéskor a halászlébe tenni, csak magas minőségű fűszerpaprikát. Mivel csak ez lesz a halon kívül a domináns íz, ezért tényleg érdemes megfizetni a legjobbat! Pici só még ízlés szerint mehet a léhez, de mást viszont tényleg ne tegyünk bele, mert nagyon elviheti az amúgy egyszerű és karakteres halászléízt.

Bogrács

A legjobb ízhatást a szabad tűz felett, bográcsban készített halászlénél érjük el. A halászlé füstösségét otthoni körülmények között egy csepp füstölt paprikával vagy füstölt sóval tudjuk előhívni.

Tálalás

A tányérokba szedett csodás sűrű lére kerüljön egy-egy pontypatkó. Az asztalon pedig készüljünk fel a csípős ízek kedvelőire is: a frissen szelt házi kenyér mellett legyen hegyes, csípős zöldpaprika, csípős paprikakrém és szárított csípős fűszerpaprika is, így mindenki találhat kedvére való ízesítőt!

+1 ötlet:

Ha elindulnál felkutatni a valódi szegedi halászlét, ősszel is várnak a legjobb szegedi halászcsárdák. Kezdd hagyományos vonalon a Kiskőrössy vagy az Öreg Kőrössy Halászcsárdában, aztán folytasd újragondolva, a mai kor ízléséhez igazítva az újhullámos Tiszavirág Étteremben vagy a Szálka Loft Dining Halászcsárdában!

Egész évben vár Szeged és a szegedi halászlé!

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!

Nosalty

További cikkek