4 trükk, amivel tökéletes lesz a házi készítésű tésztád

Bár tésztát akár néhány perc alatt is főzhetünk, a házi tésztagyúrásnak megvan a saját szépsége, pár egyszerű tippel pedig még tökéletesebbé varázsolhatod az eredményt.

A tésztakészítés rejtelmeibe Jeff Michaud, a philadelphiai Osteria étterem executive séfje vezette be a Food and Wine olvasóit. Michaud éveken át tanult és tanulmányozta Bergamoban a különböző hentesek, háziasszonyok és Michelin-csillagos éttermek munkáját, ma pedig már atombiztos tippekkel segít azokon, akik szeretnék belevetni magukat a házi tésztakészítés rejtelmeibe. Mutatjuk is, mi kell ahhoz, hogy tökéletes, friss, fogkemény, szájban mégis omlós tésztát készíts egy pillanat alatt.

Készíts úgy házi tésztát, mint a profik!

A tészta készítése

Michaud szerint nagyon fontos, hogy a megfelelő tésztához a megfelelő lisztet használjuk, az összekészítés közben pedig kulcsfontosságú, milyen lesz a nyers tészta állaga. „Ha túl nedves a tészta, akkor nagyon nehéz lesz tekerni, nagyon ragadós lesz " – mondja.

A sokoldalú nyers tésztából megannyi minden készíthető: ravioli, fettuccine, pappardelle, lasagne-lapok, tagliolini, cannelloni és sok egyéb formájú tészta. Michaud nagyvonalúan azt mondja, hogy 500 gramm 00-s típusú lisztet kell használni 400-450 g tojássárgájával összekeverve, majd a tésztát addig kell gyúrni, amíg szép sima golyót nem kapunk belőle, és műanyagba csomagolni, mielőtt kinyújtjuk.

Igen, talán a 400 grammnyi tojás enyhe túlzásnak tűnik, mi eddig egy más módszert használtunk, melynek lényege, hogy 100 grammonként egy egész tojást adunk hozzá a készülő tésztához. Embere válogatja, az azonban biztos, hogy Michaud tippje is megér egy misét, még akkor is, ha egy egész doboz tojás rámegy a tésztakészítésre.

Ravioli, tortellini, spagetti, tagliatelle – Mindenre van megoldás!

A tészta gyúrása

Amikor elkezdjük a tésztát gyúrni, figyeljünk arra, hogy mennyi lisztet használunk. „Ezen a ponton a tésztád tökéletes hidratáltságú, de ha folyamatosan lisztet adsz hozzá, miközben gyúrod, egyre szárazabb lesz a tészta" - figyelmeztet. Ha a tészta jól össze van állítva, nem lehet gondod a lyukakkal vagy szakadásokkal.

Ha gépet használsz a tészta feltekeréséhez, győződj meg róla, hogy nincsenek gyűrődések az alapon, és hogy a tészta ne tekeredjen át önmagán, amikor átmegy a gépen. Gyűrődés esetén inkább menj át rajta még egyszer géppel, hogy hibátlan legyen az alap.

Michaud arra is megtanítja a tanítványait, hogy a tésztát szuper vékonyra készítsék. „Azt akarom, hogy a tésztán keresztül egyszerűen el lehessen olvasni egy újságot. Így a tészta omlós, de gyengéd tapintású lesz.

A tészta töltése

Ha raviolit készítünk, Michaud azt mondja, hogy hajtsuk félbe a tésztát, vágjuk le az oldalát a hajtás mentén, majd nyissuk ki a tésztát, és tegyünk egy törülközőt arra a tésztadarabra, amit éppen nem használunk, hogy addig se száradjon ki.

„A legtöbben tojással kenik le a tésztát, számomra ez azonban nem jó megoldás” – mondja. „Amikor a tojás megfő, a tészta enyhén, de rágósabb lesz, én pedig azt akarom, hogy szép és selymes legyen.” Ehelyett a séf vizet használ.

„Egy könnyű kis permetet adok neki. Nem is a tésztára permetezem, hanem a levegőbe, hogy a vízcseppek a tésztára essenek”. Michaud szerint ügyeljünk arra, hogy a ravioliból nyomkodáskor minden levegő kiszálljon, különben a vízbe kerülve felfújódnak.

Két-három perc csak, amíg megfő a tészta

A tészta kifőzése

Michaud mindig lefagyasztja a tésztát, mielőtt megfőzné. „Hagyom őket 10-15 percig állni, hogy egy kicsit megszáradjanak. Kicsit megkeményednek, de nem nagyon, aztán lefagyasztom őket”. Így akár egy hétig elállnak a fagyasztóban, amikor pedig készen állunk a főzésre, tegyük őket a fagyasztóból közvetlenül a forrásban lévő sós vízbe: 2-3 percig a sima tésztát és a kisebb raviolit, 4-5 percig a nagyobb gombócokat.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezeket a praktikákat is próbáld ki!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?