Kiderült, használnak-e a fogyókúrás pirulák

Hazánkban is egyre népszerűbbek a különböző fogyókúrás készítmények, azonban eddig vitatott volt, tényleg használnak-e bármit. Na lássuk.

Sokak bármit megtesznek azért, hogy sikeres legyen a fogyásuk, és akár különböző fogyókúrás pirulákat is beszednek, hogy megszabaduljanak a súlyfeleslegüktől. A kérdés csak az, hogy használnak-e valamit ezek az étrend-kiegészítők, vagy csak pénzkidobás. Az idei online Európai Elhízástudományi Kongresszuson bemutatott elemzésből kiderül.

„Jelenleg nincs elegendő tudományos bizonyíték, ami alapján ajánlani tudnánk a vizsgálatunkba bevont étrend-kiegészítők bármelyikét is fogyókúrás célokra” - hívta fel a figyelmet Erica Bessell, a Sydney-i Egyetem kutatója.

A táplálékkiegészítők látszólag gyors megoldást kínálhatnak a súlyproblémákra, az embereknek azonban tudniuk kell, mennyire keveset tudunk valójában ezekről a készítményekről

– folytatta Bessell.

Kiderült, használnak-e a fogyókúrás étrend-kiegészítők

A kutatók összesen 121 kísérlet adatait nézték át, az eredményeket pedig két külön tanulmányban összegezték. Az elsőt még tavaly tették közzé a Diabetes, Obesity and Metabolism című folyóiratban. Ennek alapját 54 olyan randomizált, 2018 augusztusáig bezárólag megjelent vizsgálat adta, amely a gyógynövényeket tartalmazó fogyókúrás termékek súlycsökkentésre gyakorolt hatását hasonlította össze placebóval. A vizsgált szerek olyan természetes alapanyagokból készültek, mint a zöld tea, Garcinia cambogia és mangosztán, fehér vesebab, közönséges csikófark, afrikai mangó, yerba maté, szögletes szárú délszőlő, édesgyökér és a Sphaeranthus indicus.

A második, az International Journal of Obesity című folyóiratban megjelent tanulmány 67 randomizált kísérletet vett alapul. Az ezekben taglalt étrend-kiegészítők fogyókúrás hatását izolált szerves összetevők voltak hivatottak biztosítani, köztük kitozán, glükomannán, konjugált linolsav és fruktánok egyaránt. A két tanulmány elemzésében szereplő 121 klinikai kísérletbe összesen alig több mint kilencezer alany kapott meghívást.

Habár a legtöbb vizsgált termék használata biztonságos volt rövid távon, ugyanakkor csak nagyon kevés eredményezett közülük klinikailag is számottevő súlycsökkenést. Ez utóbbi kivételek hatását is csak egy-két kísérletben vizsgálták, tehát mindenképpen további kutatásokra lenne szükség a témában

- mutatott rá Bessell.

Bessel egyébként hozzátette, hogy az általuk vizsgált felmérésekben nagyon kevesen vettek csak részt, továbbá rosszul is voltak megszervezve ezek, illetve sok esetben nem tüntettek fel elegendő információt az étrend-kiegészítők összetételére vonatkozóan. Ezért ahhoz, hogy igazán használható eredményeket kapjanak, még további vizsgálatokra lenne szükség.


Még több a fogyókúráról:

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek