Gyógynövényekkel a hajhullás ellen

A hajhullás alapvetően egy természetes folyamat, de ha már csomókban hullik vagy foltosan kopaszodunk, érdemes célzottan kezelni a tüneteket. Például gyógynövényekkel!

A hajhullás alapvetően egy természetes megújulási folyamat része. Ha mégis úgy érezzük, hogy a saját magunknál megszokott mennyiség többszöröse kezd el hullani, esetleg foltosan kopaszodunk, mindenképpen érdemes foglalkozni a tünetekkel, orvoshoz fordulni, vérképet ellenőriztetni.

A hajhullás négyféle változatáról beszélhetünk:

  1. Diffúz vagy általános hajritkulás - a diffúz hajhullásnál egyenletesen hullik a haj. Legtöbbször A- és B-vitaminhiány vagy vashiány okozhatja. Ezek hátterében állhat a helytelen táplálkozás, de jelentkezhet egyes gyógyszerek mellékhatásaként is, okozhatja stressz, hormonváltozás, gyulladás, anyagcsere vagy pajzsmirigy probléma.
  2. Genetikai és hormonális hajritkulás - a férfiak hajhullásánál a genetikai ok a leggyakoribb tényező.
  3. Az ún. androgenetikus hajhullás - hátterében gyakran hormonális okok húzódnak, nőknél ritkábban fordul elő, mint a férfiaknál. Nők esetében túlsúlyba kerülnek a férfi nemi hormonok a női hormonokkal - elsősorban az ösztrogénnel és a progeszteronnal - szemben, a haj lassan kezd ritkulni. Hormonszintmérésre és a női hormonháztartás rendbetételére van szükség.
  4. Foltos hajhullás, alopecia areata - Foltos hajhullás, foltszerű kopaszodás esetén kisebb vagy nagyobb hajhiányos foltok alakulnak ki a fejbőrön a hajhagymák gyulladása miatt. Okozhatja az immunrendszer zavara , stressz, pajzsmirigyprobléma, de gyulladás is.

Hívjunk segítségül gyógynövényeket is!

  1. A fodormenta csökkenti az androgén (férfi) hormonok mennyiségét. Török kutatók fedezték fel, hogy teája csökkenti a hajhullást és nőknél gátolhatja a túlzott szőrnövekedést. Igyunk a teából naponta egy csészével, a kúra jellemzően hosszútávon hatásos, legalább 3-4 hónapig érdemes fogyasztani.
  2. A női hormonok termelését szabályozza a pásztortáska, a palástfű, a körömvirág, a cickafark és a zsálya 1:1 arányú keveréke. Fogyasszunk a teakeverékből naponta egy-egy csészével. Ha a fodormenta-tea kúrával egy időben fogyasztjuk, akkor a kétféle teát más-más időpontokban igyuk, legalább 2 óra eltéréssel.
  3. Az erdei szederlevél tea vashiány esetén lehet hasznos, vérképző hatású, naponta igyunk belőle egy csészével, élvezeti teának is tekinthető, korlátlan ideig fogyasztható.
  4. A pajzsmirigy-alulműködés is járhat hajhullással. Nézessük meg a TSH (thyroid hormon) szintünket vérvétellel, ebben háziorvosunk segíthet! Alulműködés esetén jó hatású lehet a szurokfűből és a közönséges galajból készült tea fogyasztása napi egy csészével.
  5. Gyulladás jele is lehet a hajhullás, ennek megállapításához, a góc feltérképezéséhez azonban mindenképp orvosi diagnózis szükséges. Gyulladás esetén az alábbi kúrát alkalmazhatjuk: felváltva fogyasszuk egyik nap reggel éhgyomorra a diólevél- másnap pedig a csalánteát egy csészével hat héten át. Véralvadásgátló szedése esetén a diólevél teát ne fogyasszuk.

A gyógyteák elkészítése: egy evőkanál füvet forrázzunk le 2,5 dl lobogó forró vízzel, hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le.

Főzetek külső lemosásra

  1. Külsőleg csalángyökér/csalántea hajöblítést alkalmazhatunk. A csalángyökérből készítsünk teát: 1 evőkanál csalángyökeret főzzünk 2-3 percig fél liter vízben, majd ezzel a főzettel forrázzunk le 3-4 szál friss csalánt vagy egy csapott evőkanálnyi szárított csalánlevelet, valamint egy teáskanálnyi diólevelet. Szűrjük le, és hajmosásánál a sampon kimosása után az utolsó hajöblítést ezzel a szűrlettel végezzük. Amennyiben van hozzá türelmünk, mindennap alkalmazhatjuk, de természetesen ez esetben nem kell előtte minden alkalommal hajat mosni.
  2. A bojtorjánt a hajápolás gyógynövényeként emlegetik, korpásodás és zsírosodás ellen is kiváló, leghatékonyabb formája a kis bojtorján. E célra csak az elsőéves, virágzó szárat még nem hajtott növények gyökere jó, ennek főzetét hajhullás, korpásodás, hajzsírosodás ellen alkalmazhatjuk. A szárított gyökérhez hozzájuthatunk gyógynövényboltokban. A főzethez 3 evőkanál gyökeret főzzünk 5 dl vízben 15 percig, majd szűrés után amikor már kellemes hőmérsékletű, öblítsük le a hajas fejbőrt. Érdemes egy héten kétszer-háromszor alkalmazni a kívánt hatás érdekében.
  3. A mezei zsurlóban lévő kovasav sok szilíciumot tartalmaz, ami az emberi szervezet számára létfontosságú elem. Az alábbi keveréket készítsük el és alkalmazzuk lemosóként: édesgyökérből és zsurlóból (1-1 arányban) készítsünk főzetet: főzzünk egy púpozott teáskanálnyit 2-3 percig, majd forrázzunk le vele egy csapott evőkanálnyi rozmaringot. A zsurló, a rozmaring és az édesgyökér keverékét minden esetben alkalmazhatjuk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

4 dolog, amit sose tegyél a konyhapultra

A konyhapultra sorakoztatott tárgyak nemcsak esztétikailag ronthatnak a konyha összképén, hanem akár veszélyt is jelenthetnek. Ha neked is zsúfolt konyhád van, akkor érdemes átgondolni, mi az, aminek nincs helye a pulton. Gyűjtésünk abban segít, mit nem kellene a konyhapulton tárolnod.