Hajdinatöpörtyű, flancati, füstölt sertésszalámi és az erdő kincsei a szlovén Alpok zöld farmjairól

Szlovénia páratlan természeti adottságai nem csak a téli síszezonban csábítanak minket a szlovén Alpokba, hanem az év többi napján is varázslatos lehetőségekkel várnak.

A szlovén Mozirje település felett fekvő Golte szabadidős és turisztikai központ gyönyörű kilátást nyújt a Savinjska dolina, a Savinjske Alpok és a keleti Karavanke területeire, amely bár télen egy vastag hótakaróval borított síparadicsom, az év melegebb és napfényesebb hónapjaiban szemet gyönyörködtető zöld tájjal, friss hegyi levegővel és számos programlehetőséggel várja a pihenést vagy az aktív kikapcsolódást kedvelő természetbarát utazókat.

Megközelítése autóval hegyi és kanyargós úton lehetséges, a Žekovec településen lévő felvonó alsó állomásától. A felvonó, amely egyszerre 56 embert képes szállítani, nyolc perc alatt érkezik Medvedjakba, 1410 m tengerszint feletti magasságba, ahol a Golte Hotelkomplexuma, éttermei, valamint hegyi kunyhók és lakások is találhatóak. Egyike azon kevés szállásoknak, amelyek a hegy tetején, közvetlenül a pályáknál vannak, így igazi kuriózumnak számítanak. A nemrégiben felújított szálloda összesen 54 szobával, kiváló étteremmel, házi könyvtárral, hangulatos hüttével és fantasztikus wellness részleggel rendelkezik.

Hó nélkül is varázslatos

A Golte nemzeti park területén található Medvedjak és környező hegyvonulatai a havas hónapokon túl, zölden virítóan is páratlan látványt és programlehetőségeket nyújtanak.A parkon át több, mint 100 kilométernyi túraösvény vezet, és mivel a hőmérséklet a hegyekben 10 fokkal hűsebb, tökéletes klímájú a nyári hőségben egy erdei túrához vagy kisebb kiránduláshoz is. Aki kedvet kap tehát gyalog is a nyakába veheti a zöldellő lankákat és hegyeket, de akár elektromos kerékpárral is végigszelheti a friss levegőt adó hegyeket és dombokat. Persze kirándulásunk alatt, pihenőidőnket töltve is bővelkedik élményekben, ilyen például a csónakázási vagy napozási lehetőség a hegyek közti tengerszemnél, vagy a legmagasabban fekvő alpesi virágoskert körbejárása is. Ha egy kiadós túra után extrémebb kalandokra vágyunk, a Golte terültén akár kipróbálhatjuk a siklóernyőzést, a falmászást, álló szörfözést vagy épp a zipline-t, ami két magaslati pont között kifeszített drótkötélpálya.

A konyhára valót a föld és az erdő adja

Nem csoda, ha a friss levegőtől és az aktív mozgástól hamar megéhezünk a szlovén hegyek között, éhségünk és gasztronómiai kíváncsiságunk hamar megnyugvásra találhat az osztrák hütték hangulatát idéző, hegyi vendégházakban, ahol csupa helyi alapanyagból készült finomsággal várják a betérő kirándulókat. A hegyek közt találhatóVisočnik nevű biofarmon például a házigazdák maguk termelik és készítik el a tányérokra kerülő biotojást, friss tejet, érlelt sajtokat, joghurtot, lekvárt, de a farmhoz tartozó melléképületben például szintén maguk füstölik kedvenc szalámijukat, amely valójában egy töltött malacgyomor, ízvilágában pedig ötvözi a nálunk ismert téli szalámi és a füstös, házi disznósajt ízjegyeit.

Akik mélyebbre ásnák magukat a közkedvelt turistacélpontok kínálatánál, azoknak ezek a biofarmok igazi gasztroszentélyek lehetnek, hiszen a házi finomságok mellett az erdők kincsei is az asztalra kerülnek. Kihagyhatatlan élményt ígérnek a különböző szárított fűszernövényekkel, olajban eltett erdei gombák, vagy a helyi méz és az erdőben gyűjtött bogyós gyümölcsökből készült házi lekvárok és szörpök kóstolása. A farm specialitása továbbá a szlovén flancati, amit akár a szlovéncsörögefánkként is nevezhetünk: tésztája kísértetiesen hasonlít a magyar lángos és fánk alapjára, melyet finomra őrölt porcukorral szórnak meg.

Ha valami könnyebbre vágyunk, akkor érdemes a helyi joghurtot is megkóstolnunk, melyet hajdinatöpörtyű feltéttel tálalnak, és reggeliként, uzsonnaként vagy akár desszertként is fogyasztható. Merthogy Szlovéniában a búzán és a kukoricán kívül fontos alapanyag a másodvetésben termesztett hajdina, melyből már évszázadok óta változatos fogásokat varázsolnak, korábban a “szegények gabonájaként” nevezték. Készültek belőle kásák, pépek, forrázták, sütötték, kelt tésztát gyúrtak belőle. A hajdina vagy pohánka ma már nem számít igazán olcsó alapanyagnak, Magyarországon például kevés helyen termesztik, pedig számos pozitív élettani hatásán túl gluténmentes, így lisztérzékenyek is fogyaszthatják.

Mivel a szlovén gasztronómia tulajdonképpen a magyar, az osztrák és az olasz konyha alapanyagihoz és fogásaihoz áll a legközelebb, ezért senkit sem fognak meglepetésként érni a szlovén éttermek specialitásai sem: bőségesen válogathatunk házias ételekből, a hatalmas adagok, csevap, sör, rántott hús sem marad el.A búza-, a kukorica- és a hajdinaliszt agánica, míg a málé a kásáik alapja, de vargánya, rókagomba is gyakorta kerül az autentikus szlovén konyhára. Újra divatba jött a köles, a hajdina, a tökmagolaj, a kukoricaliszt és a dara. A vad is gyakori a tányéron. Agibanica, azaz a rakott rétes igazi helyi különlegesség: addig rakták az alma, a dió, a mák és a túró rétegeket, amíg a tepsi magassága engedte. A tökmagot megpirították, ledarálták, azzal töltötték a tökmagos kalácsot, tökmagos pogácsát. Ez adja ma is a vidék jellemző ízét. A káposzta mellett kerekrépát savanyítottak, remek főzelék készült belőle. Fehér hurkát adtak mellé, amibe rizs helyett koptatott köleskását tettek.

Mi is ajánlunk pár autentikus szlovén receptet:

A Golte Hoteltől rövid sétára elérhető a Trije ploti kunyhó is (a tó közelében fekvő ház), ahol az Alpok teljes kilátása mellett a tágas terasszal rendelkező kunyhó kulináris kínálatával is szemezhetünk: bátran rendeljünk a helyi sörökből, melyek mellé jól fog esni egy házi kolbászból készült hot dog vagy egy szintén helyi alapanyagokból összeállított kézműves burger is.

Akik pedig komolyabb fogásokra vágynak, azoknak irány a szálloda étterme, melynek teljes kényelmében gazdag reggelit, ebédet és egy választott vacsorát is elfogyaszthatnak, mindezt a természet gyönyörű panorámájára nézve. Vacsoránk tervezésénél érdemes megkóstolni szomszédainkvadasát, melyhez itt zsemlegombóc helyett sós túrós (solcavski sirnekes) rétest tálalnak. Azonban ha egy ínycsiklandozó sertéssültet rendelünk, koronázzuk meg a szlovén Čau Sonček elnevezésű kézműves sörök valamelyikével vagy válasszuk a helyiek savanykás almaborát.

És ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek