A gombák forradalma – Így menthetnénk meg a Földet a jelentéktelennek tűnő élőlényekkel

Mit tudunk azon civilizációkról, amelyekre a mi létünk is épül? Milyen lehetőségek rejlenek a gombák világában, ha nem evésre használjuk őket?

Az ökoszisztéma egy összetett, önszabályozó rendszer. Ennek alapját alkotja a gombák társadalma, amelyet – valljuk be őszintén – teljes közöny és tudatlanság övez. Pedig a gombák „a természet nagy, molekuláris bontói, a talaj varázslói” – mondta Paul Stamets mikológus. Évtizedes kutatások után minimum hat módját tudja megmutatni, miként menthetnék meg a Földet.

1. OLAJFOLTOK FELTAKARÍTÁSA

Stamets egy kísérletében bemutatta, miként képesek a gombák megújítani és termőképessé tenni egy dízel- és kőolajmaradványokkal szennyezett földkupacot. Az enzimek a szénhidrogéneket átalakították szénhidráttá, azaz gombacukorrá, és a szemétdomb egy laskagombaheggyé változott pár hét leforgása alatt. A gombák aztán spórákat hoztak, a spórák odavonzották a rovarokat, a rovarok lepetéztek, a lárvákra megérkeztek a madarak, ők hozták magukkal a magvakat, a magok kikeltek, és hamarosan a terep egy kis oázissá változott, egy zöldellő dombbá.

2. FARMOK ÉS GYÁRAK SZENNYEZŐDÉSEINEK FELSZÁMOLÁSA

Címlapról ajánljuk

További cikkek