Élet a sóleten és a töltött káposztán túl: főzzünk GERSLIRIZOTTÓT!

A gersli, avagy a hántolt árpagyöngy egy remek szénhidrátforrás, amiben sokkal több potenciál van annál, mintsem hogy csak mellékszerepbe kerüljön. Főzhetünk belőle például rizottót is, amely egészséges alternatíva, ráadásul kavargatni sem kell folyamatosan.

Emlegessük bármelyik nevén is, a gersli csodás gabonaféle, számos jó tulajdonsággal bír: magas a rosttartalma, sok nyomelem található benne és nyugtatja az idegrendszert. Amikor rizottót készítünk belőle, ne a megszokott állagra számítsunk, hisz az árpagyöngy teljesen más íz- és állagkategória, így hiába puhul meg a gersli, kicsit rágósabb, mint klasszikus társa. Ez az állag persze ismerős lehet a már megszokott gerslis fogásokból, de jobb észben tartani.

A gerslirizottó teljes receptjét itt találod!

Készíthetjük zöldségből vagy húsokból készült alaplével is, illetve a tálalást is variálhatjuk. Én most pirított gombát kevertem hozzá, húselemként pedig réteslappal bevont és lepirított kacsamáj került mellé – ezt a trükköt Barhó Szabolcstól, a Borkonyha sous-chefjétől lestem el –, de kedvünk és az idény szellemében bármivel társíthatjuk.

A bor rizottóban betöltött szerepe sokszor vita tárgyát képzi: én azt a tábort erősítem, aki előszeretettel tesz bele. Az alkohol kiemeli az ízeket, remek savforrás, illetve ad egy kellemes ízvilágot, viszont maga az alkoholtartalom távozik a főzés során.

Ha vegetáriánus egytálételre vágyunk, akkor gomba helyett kerülhet bele például kaliforniai paprika, spárga, akár répa is, és a hústételekkel is kísérletezhetünk.

Hozzávalók az alaprizottóhoz: 500 gramm gersli, 1 fej vöröshagyma (apróra vágva), 1 dl bor, 1 liter zöldség vagy húsalaplé (amennyit felvesz), 100gramm parmezán, vaj (kockázva, ízlés szerint)

Elkészítés

Mossuk át alaposan a gerslit. A hagymát egy kis vajon futtassuk meg (válasszunk akkora edényt, amiben bőven elfér a rizottó). Öntsük hozzá a megmosott gerslit és pirítsuk át.

A gerslirizottó teljes receptjét itt találod!

Öntsük hozzá a fehérbort és párologtassuk el. Ha elpárolgott, mehet rá az alaplé. Ne öntsük rá mindet, kezdjük mondjuk 7,5 decivel, aztán ha látszik, hogy többet kíván a gersli, akkor öntsünk még hozzá. Amennyiben kifogyunk az alapléből, vízzel is kipótolhatjuk a folyadékot. Nem kell folyamatosan kavargatnunk, néha keverjük át, egyébként meg hagyjuk, hogy puhára főjön az alaplével.

Közben a gombát ropogósra pirítom egy méretes serpenyőben kis olajon, magas hőfokon (nekem indukciós tűzhelyem van). Ne pakoljuk túl a serpenyőt, mert akkor a gomba levet ereszt és nem barnul meg rendes, ráadásul a roppanós állag is odalesz. Pirítás közben enyhén sózom.

A kacsamájat (Barhó Szabi, a Borkonyha sous-chefje tippje nyomán) méretre vágott réteslappal burkolom be, hogy ne essen szét, aztán felhevített serpenyőben mindkét oldalát kb. 1,5 percig pirítom (a máj nagyjából három centi magas volt).

A gerslirizottó teljes receptjét itt találod!

Tálalás előtt adjuk hozzá a kiszemelt zöldséget (én most külön ropogósra pirított gombát kevertem hozzá), illetve keverjük bele a parmezánt és pár kisebb kocka vajat is. A célunk a lehető legkrémesebb állag. Nem lesz olyannyira krémes, mint egy klasszikus rizottó, mégis nagyon finom.

Tipp: Ha marad belőle, újramelegítésnél tegyünk hozzá plusz alaplevet vagy vizet, nehogy kiszáradjon!

A gerslirizottó teljes receptjét itt találod!

A gerslirizottó teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezeket az elképesztően finom ételeket is érdemes elkészítened:

(Fotók és recept: Karsai Roni)

Címlapról ajánljuk

További cikkek