Így használd a száraz illetve a nedves pácot hússütés előtt

Akár grillezünk, akár a konyhában sütünk valami finomat, nem árt, ha előtte bepácoljuk a húst. Most megmutatjuk, hogyan érdemes alkalmazni a száraz és a nedves pácot, és persze recepttel is készültünk. (x)

A pácolás lényege gyakorlatilag hasonló, mint a klopfolásé: a cél mindkét esetben a hús puhítása. Utóbbit nem meglepő módon fizikai puhításnak szoktuk nevezni, hiszen ilyenkor a hús rostszerkezetét teljesen átrendezzük a jól irányzott és megfelelő erővel odamért ütésekkel. A pácok ezzel szemben kémiai úton végeznek hasonló húspuhító tevékenységet, méghozzá só és savas bázis segítségével. A pác lehet húsra dörzsölt száraz pác, úgynevezett rub, vagy folyékony állagú nedves pác, amiben bekenhetjük a húsokat, vagy akár el is meríthetjük benne.

A pác típusa és az arányok nagyban függnek az adott húsfajtától, és magát a fűszerezést is a húshoz, valamint az elérni kívánt ízvilághoz igazítva érdemes beállítani.

A könnyebb, puhább húsoknak (csirkemell, halak, karaj) rövidebb pácolási időre van szükségük, és nem is igénylik a különösebben savas környezetet. Ezzel szemben a nagyobb darab, rágósabb hústípusok (tarja, marha) hosszabb pácolási időt is elbírnak.

Száraz pác

A rub jellegű pác alapvetően egy fűszersókeverék, amivel körben alaposan beszórjuk a húst. Szükség van hozzá nagyobb szemű sóra, tetszőleges fűszerekre, és némi cukorra, ami a sütés során karamellizálódni fog, és finom, édeskés kérget ad a húsnak.

Mi most egy könnyű, délies jellegű száraz pácot készítettünk, ebbe a só és a cukor mellett citromhéjat, rozmaringot és füstölt fűszerpaprikát tettünk. Összeállításnál érdemes figyelni rá, hogy minden alapanyag legyen annyira  finomra vágva, hogy később ne potyogjon le a húsról.

A keverékkel aztán alaposan szórjuk meg a húst minden oldalról. Ha nagyon száraz lenne a hús felszíne, érdemes egy kevés olajjal megkenni, és utána beszórni a fűszeres rubbal. Az így előkészített húst pihentessük pár órát hűtőben.

Pontos receptért katt IDE

Nedves pác

Ahogy a száraz pác alapeleme a só, úgy a nedves pácból elengedhetetlen a valamilyen picit savas összetevő. Ezen kívül ebbe is érdemes tenni valamilyen édesítőszert (méz, cukor, juharszirup), na meg persze nekünk tetsző fűszereket. Figyeljünk viszont rá, hogy ha hosszú órákat, esetleg egy éjszakát is a pácban tervezzük hagyni a húst, sót ne tegyünk bele, mert az ennyi idő alatt könnyen kiszáríthatja a húst. 

Ezúttal mi a tarját készítettünk, amit egyszerű mézes-mustáros pácban pihentettünk, amibe fokhagyma és bors került pluszban. Az elkevert pácot ecsettel vittük fel a hússzeletek mindkét oldalára, majd mindet áttettük egy tálba, és lefedve hűtőbe tettük.

Sütés

Ha van otthon, mindenképpen érdemes vas- vagy acélserpenyőt használni, mert sokkal jobban átforrósodik.

A húsokat érdemes sütés előtt negyed órával elővenni, hogy ne legyen fagyos, és ne spricceljen a felforrósított olaj, amikor beletesszük. Minden oldalukat süssük át alaposan, a sótlan pácút pedig sózzuk is meg ízlés szerint.

A kész húsokat melegen tálaljuk tetszőleges köret társaságában. Ha nagyobb darab húst sütöttünk, érdemes pihentetni 10-15 percet, majd az izomrostok futási irányára merőlegesen felszeletelni.

Keress még több konyhai praktikát a Konyha - Vágod? rovatunkban!

Címlapról ajánljuk

Édes és sós gofrireceptek

Egy gyümölccsel, édes krémmel vagy csak fagyival tálalt édes gofrinak senki sem tud nemet mondani, sőt, sós gofritársai sem maradnak szégyenben, ha a kedvencekről van szó.

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?