Ezért bírjuk rosszabbul a másnapot 40 fölött

Számos oka van annak, amiért 40 fölött jobban kikészülünk egy átmulatott éjszakától, mint 20 évvel ezelőtt. Megoldás viszont csak egy van.

20 évesen meg sem kottyant egy átmulatott éjszaka vagy legalábbis elég volt a másnap, hogy kipihenjük a "fáradalmakat" - bezzeg 40 felett már egy hétvége sem elég, hogy újra önmagunk legyünk.

Miért van ez így? Mi változik vajon?

  1. Egyszerűen csak öregszünk és a szervezetünk már nem működik olyan jól - legalábbis ebből a szempontból.
  2. Lelassul az anyagcserénk, és így a lebontási folyamatok is - lassabban birkózunk meg az alkohollal.
  3. Elszoktunk tőle. Míg a húszas éveinkben akár több buli is jutott egy hétre, tavasztól őszig különösen, addig később a munkahely, a család miatt ezek az alkalmak jelentősen megritkulnak - csökken a toleranciánk az alkohol irányában.
  4. A túlsúly is számít - a magasabb testzsírarányú egyéneknek alacsonyabb az alkohol lebontásában szerepet játszó dehidrogenáz enzim szintje, aminek következtében lassabban csökken a vér alkoholszintje. És ahogy azt mindannyian tudjuk, ahogy öregszünk, tipikusan úgy rakódnak ránk a zsírpárnák - ez a folyamat is szerepet játszhat abban, hogy nem bírjuk már olyan jól a hajnalig tartó bulikat.

Az elfogyasztott alkohol hatással van az idegrendszerünkre, a hormonháztartásunkra, egyes szabályozási folyamatokra, a májunk, a vesénk, a szívünk működésére, a keringésünkre, a gyomor nyálkahártyájára.

Az "alkoholmérgezés" első idegrendszeri tünetei meglehetősen kellemesek: ellazulunk, boldogok vagyunk, aztán 1-2 pohárral később egyre lelkesebben pörgünk a buli közepén. Ha tovább iszunk, akkor elhomályosul a látásunk, lelassul a reakcióidőnk, az észlelésünk megbízhatósága csökken és egyre bizonytalanabb lábakon állunk. Feloldódnak a gátlásaink, aminek következtében a helyzetértékelésünk is egyre kevésbé lesz megbízható. Lelassul a beszéd, romlik a koncentrációkészség és nem tudunk tisztán gondolkozni. Magasabb alkoholkoncentráció mellett már elkezdünk csuklani, szédülni, zavarodottak leszünk, rosszkedvűek, 1-2 pillanat ki is eshet - majd jön a rosszullét: hányás, kábulat, lelassult lélegzés - ami akár kómához is vezethet.

Mi a megoldás?

Tekintettel arra, hogy a másnaposságra jelenleg még nincs gyógyszer, a tudósok javaslata szerint a háromnapos másnaposságot a legjobban úgy tudjuk kikúrálni, ha megelőzzük - azaz kizárólag mértékkel fogyasztunk alkoholt.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

via IFL Science, Johns Hopkins Medicine

Címlapról ajánljuk

B12-vitamin és folsav – Vitaminok az idegrendszerért!

A B12-vitamin és a folsav hozzájárul a normális pszichológiai funkciókhoz, azaz az olyan kognitív teljesítményekhez, mint a memória, a koncentráció, a tanulás és a problémamegoldás. E vitaminok túl kis mennyiségben való bevitele hosszú távon gyengítheti a kognitív teljesítményt, különösen a memóriát, illetve összefüggésbe hozható a depresszió kialakulásával is.

Hirdetés

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Hirdetés

További cikkek