Elegendő rostot eszel?

A különböző étrendi tanácsok gyakran említik, hogy fogyasszunk több élelmi rostot. Ez rendben is lenne, de mik is ezek a rostok és miért előnyösek számunkra?

Az élelmi rostok növényekben előforduló olyan szénhidrátok, amelyek ellenállnak a gyomorsav és az emésztőenzimek hatásának, így szinte érintetlenül érkeznek a vastagbélbe, hogy ott kifejtsék jótékony hatásukat.

Kétféle rostot különböztetünk meg: oldhatatlan rostokat, amelyek a növények héj részében fordulnak elő, pl. a teljes őrlésű gabonafélék esetében, valamint oldható rostokat, amelyek főleg a gyümölcsök belsejében találhatók pektin formájában. Ez utóbbit jól ismerik a háziasszonyok, ennek hatására „húz meg” a lekvár.

A táplálkozási ajánlások egészséges felnőttek számára 25-35 g rostbevitelt javasolnak naponta.

Miért kellenek nekünk?

  1. Kihagyhatatlan szereplői a fogyni vágyók energiaszegény étrendjének. Egyrészt a rostdús nyersanyagokat tovább rágjuk, másrészt kellő mennyiségű folyadékkal együtt fogyasztva azt a gyomorban megkötik, így növelve a jóllakottság-érzetet.
  2. Megkötik a bélben a koleszterint, akadályozzák a zsírfelszívódást, koleszterin-csökkentő hatással bírnak.
  3. Lassítják a cukrok felszívódását, amely hatás mind az egészségesek, mind a túlsúlyosak, cukorbetegek számára kedvező, hiszen kiegyensúlyozottabb vércukorszintet eredményez.
  4. Táplálékul, táptalajul szolgálnak a vastagbélben lakó „jó baktériumoknak”, ezáltal elősegítik az egészséges bélflóra kialakulását, fenntartását.
  5. Segítik a beleink működését - így a székrekedésre hajlamosak számára létkérdés, hogy rostban gazdag nyersanyagokat és melléjük napi legalább két liter folyadékot fogyasszanak, hiszen a rostok a folyadékkal együtt fogyasztva tudják csak kifejteni jótékony hatásukat.

Hogyan csináljuk jól?

  1. A reggelink tartalmazzon teljes őrlésű kenyeret, szezonális friss zöldségeket: paradicsomot, paprikát, salátaleveleket, újhagymát.
  2. A tízórai és az uzsonna ételei remek alkalmat jelentenek a rostbevitel fedezésére. Segít, ha elhatározzuk, hogy egyik kisétkezésünk gyümölcsös lesz, a másikban pedig legyen korpás keksz, gabonapehely joghurttal, kefirrel kiegészítve.
  3. Az ebédben és a meleg vacsorákban mindenképp szerepeljen zöldség: leves, főzelék, párolt zöldség vagy friss saláta formájában. A hagyományos köretek közül is részesítsük előnyben a magasabb rosttartalmúakat a barna rizst, a teljes őrlésű tésztákat. A hideg vacsorák elengedhetetlen összetevői a teljes őrlésű kenyerek és a zöldsaláták.

Fogyni vágyóknál gyakran találkozom azzal a megszorítással, hogy a gyorsabb, hatékonyabb fogyás érdekében elhagyják a kenyeret és a köretet az étrendjükből. Azt azonban fontos látni, hogy ha ezek a fontos rostforrások elmaradnak, akkor elfelejthetjük a rostok áldásait: a jó bélműködést, az egyenletes vércukorszintet, vele együtt a jó közérzetet és nem utolsó sorban a jóllakottság-érzést – ami lássuk be, nem utolsó szempont a fogyókúra idején.

Orientális saláta

A Picnic nevű finn kávézó és gyorsétterem lánc egyik örök kedvence az "oriental chicken salad". Most végre én is elkészítettem itthon, bár ezúttal grillezett csirke nélkül...

Legújabb receptek

Hagyományos ludaskása

Ősszel és télen gyakran fogyasztunk libát, amely kiváló fehérje-, vas-, B2- és B6-vitaminforrás. Márton-napon pedig még inkább a libahús dukál. A Ludaskása az egyik legnépszerűbb ...

Borókaszirupos mocktail

Az Agárdi Blue Chamelon 0%-os borókasziruppal szuper alkoholmentes italokat tudunk készíteni. Így, ha nem szeretjük az alkoholt, vezetünk, vagy csak úgy kipróbálnánk, akkor itt van két ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...