Tippek az ünnepi cukorcsökkentéshez – nem lehetetlen!

Ráfordultunk az ünnepi célegyenesre, és akármilyen szokatlan karácsonyunk is lesz idén, süteményt biztosan készítünk majd. Ezekre figyelj, ha idén egészségesebbre hangolnád a vendégváró menüt.

Idén, a ránk telepedő pandémia, a - sokunk számára - hónapok óta tartó otthoni munka miatt talán többen keresnek majd egészségesebb recepteket. Bár a csökkentett cukortartalom vagy cukormentesség még önmagában nem garancia arra hogy a süteményünk kalóriaszegény vagy szuperegészséges lesz - mégis, a kevesebb hozzáadott cukor használatával már jó úton járunk egészségünk megőrzése érdekében.

Lássuk, hogy tudjuk ezt az ünnepi menünél is érvényesíteni! 

Tervezés

Nem titok, hogy a - relatív - nyugalmas ünnepi készülődés egyik titka a tervezés. Nem csak az ajándékok beszerzése és a vásárlás, takarítás, hanem a menü összeállítása tekintetében is. Ha van egy kész menüsorunk, sokkal hatékonyabban vásárolhatunk, és nem utolsó sorban kevesebbet is költünk.

Nem kell teljesen cukormentesre húzni

Ha valaki idegenkedik az édesítőszerektől, vagy éppen nem létkérdés számára, hogy cukormentesen étkezzen, akkor nem kell teljesen cukormentesre készíteni a süteményeket. Azonban mindannyiunk egészsége érdekében csökkenthetjük a cukorbevitelt - felezzük, harmadoljuk a receptekben a hozzáadott cukrot! Garantáltan nem lesz rosszabb az élmény, és máris egy nagy lépéssel beljebb vagyunk.

Cukorhelyettesítők

Sokan gondolják még ma is, hogy a barna cukor jobb, mint a fehér. Ez nincs így, mind energia-, mind szénhidráttartalmuk, felszívódásuk megegyezik. A barna cukornak van egy enyhén melaszos íze, ez pluszt adhat a süteménynek. Energia- és szénhidrát szempontjából a méz sem sokkal jobb opció, de ha sikerül kistermelői mézet szereznünk megbízható forrásból, akkor ezt is használhatjuk édesítésre. Tartsunk ezzel is mértéket, de ha nekünk a mézeskalács fontos kelléke az ünnepeknek, vagy épp a gyömbéres-mézes tea, akkor nem kell erről lemondanunk. Tápanyagtartalom szempontjából a különféle szirupok (pl. juhar-, agávé-), alternatív cukrok (pl. kókusz-) sem jobb megoldások, mint a sima cukor. Ha ezeket szeretjük, használjuk, de ne higgyük, hogy ezekből többet fogyaszthatunk.

Édesítőszerek

Ha szénhidrátanyagcsere-betegséggel élünk, vagy túlsúlyosak vagyunk, akkor mindenképpen támaszkodnunk kell a mesterséges édesítőszerekre. Ne tartsunk ezektől, nem káros hatásúak (csak extrém nagy mennyiségben fogyasztva). Ha nem szoktunk ezekhez a termékekhez, akkor kis adagban próbáljuk ki őket, hogy megtudjuk, melyik a legkedvezőbb számunkra. Némely édesítőszer esetén mellékízt érezhetünk, a cukoralkohol-alapú (pl. xilit) édesítőszerek pedig puffadást, hasmenést okozhatnak. 

Édesíts természetesen!

Akár a csökkentett cukor-/édesítőszer mellett, akár ezek helyett édesíthetünk gyümölcsökkel, gyümölcslével, aszalt gyümölcsökkel vagy ezekből készült termékekkel. A banán édesítőereje közismert, de a datolyát is egyre többen használják erre a célra.

Tanuld meg szeretni a természetes ízeket!

Nem utolsó sorban pedig érdemes szoktatni magunkat az alapanyagok természetes ízéhez. Ha tudod, hogy a süteményed krémjébe, fedőmázába, töltelékébe is kerül még cukor, akkor nem kell az alaptésztát is felcukrozni. A teljes sütemény édességében gondolkozz, hiszen kevés kiábrándítóbb élmény van, amikor egy diós/gyümölcsös/csokis sütinél nem is érzed a jellegzetes ízeket, csak azt, hogy édes-édes-édes. 

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

Tavaszi quiche-receptek

A quiche sokak receptrepertoárjában nem szerepel, ami nagy kár, ugyanis a francia pite kény és kedv szerint alakítható, igazítható mind a szezonhoz, mind a különböző igényekhez is. Jöjjön most pár tavaszi csoda!

Nosalty

További cikkek