Ezekkel a trükkökkel lehet még finomabb a banánkenyered

A banánkenyér egy igen egyszerű, laktató és tápláló édesség, amit egyaránt lehet reggelire és vacsorára is fogyasztani, de főételek után desszertként is kitűnő választás. Hogy hogyan lehet még finomabb? Íme néhány gyors tipp!

Banánkenyeret készíteni egyszerű mulatság, ez az az étel, amit nehezen lehet elrontani, de számos módon lehet ízesíteni, felturbózni. Míg egyesek simán, hozzáadott cukor nélkül szeretik, addig másik attól sem riadnak vissza, hogy egy kis tört csokoládé kerüljön a tésztába, a süteményt pedig diófélékkel is lehet tarkítani, határ a csillagos ég.

Ebből a változatból biztos nem maradt ki egy kis kakaópor

Már az sem mindegy, milyen banánt választunk!

Annak, hogy egyes banánkenyerek és muffinok puhák és édesek, mások pedig kemények és íztelenek, semmi köze a sütési képességeinkhez, sokkal inkább a banán minőségétől függnek.

Amikor egy banán megérik, nagyrészt keményítőből áll. Az élelmiszerekben a keményítő biztosítja a szerkezetet. Amikor a banán zöld, akkor a legmagasabb a keményítőtartalma, és gyakorlatilag nincs íze.

Amikor a banánhéj már a sárga élénk árnyalatára érett, akkor már sokat javult az íze, de még mindig elég keményítőtartalmú ahhoz, hogy bármi, amit sütünk vele, keményebb legyen. Az igazán édes és puha süteményhez a napsárga héjú, apró barna foltokkal pettyezett banánt javasolják, az ugyanis a legédesebb, és azt lehet a legkönnyebben feldolgozni.

Amikor a banán megérik, a sok keményítő lassan elkezd cukorrá alakulni. Észrevehető, hogy minél érettebb a banán, annál inkább pépesedik, így annál édesebb is lesz. Ha a banánod extra puha, és a héja megbarnult, akkor lényegében pépesített cukor és egy kis gyümölcs kerül a tésztába.

Mi minden kell hozzá?

Cukormentes verzió:

Az első változathoz némi zabpelyhet és kókuszreszeléket is adtunk, így még ízletesebb és táplálóbb lesz a kenyér. A süteménybe nem kerül cukor, az édességet a banán és pár szem datolya biztosítja.

Kattints ide a klasszikus banánkenyér teljes receptjéért!

Hozzávalók: 4 közepes darab banán (350 g), 3 darab datolya, 1 teáskanál sütőpor, 2 db tojás, 0.5 teáskanál fahéj, 125 gramm zabpehelyliszt, 125 gramm finomliszt (sütőporos), 90 ml kókuszolaj, 35 gramm kókuszchips (opcionális)

A megpucolt banánokat tegyük egy tálba a sütőporral, és egy krumplinyomóval nyomkodjuk pürésre. Adjuk hozzá a két tojást, és egy kézi mixer segítségével verjük habosra. Adjuk hozzá az olvasztott kókuszolajat és a fahéjat, majd keverjünk rajta egyet.

A friss datolyákat egy villa segítségével vagy turmixszal pürésítsük, majd adjuk a mixhez.
Keverjük bele a kétfajta lisztet, ehhez a legkönnyebb a kézi mixert használni. Ne dolgozzuk ki a masszát teljesen, csak addig, ameddig a liszt elkeveredik benne. Ezen a ponton lehet hozzáadni kókuszreszeléket, csokit vagy bármit, ami a kezünkbe akad. Ezután már nincs más hátra, csak a sütés.

Kókuszolajjal kenjünk ki egy kenyérformát, és öntsük bele a masszát. 175°C-os sütőben süssük 60-75 percig. Félidőben fedjük le alufóliával, hogy ne égjen meg a teteje.

Vegán verzió:

Ha teljesen kihagynád a banánkenyeredből az állati eredetű alapanyagokat, íme egy vegán recept is, melyhez a következőkre lesz szükséged: 3 teáskanál chiamag (vagy lenmagliszt) és
0.5 dl víz (amennyit felvesz)a tojáspótlóhoz, valamint kell még 200 g finomliszt, 4 darab banán (1 a tetejére), 80 gramm mogyoróvaj, 100 gramm barna cukor (plusz egy kevés a tetejére), 100 gramm dió (plusz egy kevés a tetejére), 90 gramm étcsokoládé (1 tábla), 1.3 dl olívaolaj, 1 dl víz, 1 teáskanál fahéj, 1 teáskanál szódabikarbóna, 2 teáskanál vaníliaaroma, 0.5 kávéskanál só

Kattints ide a vegán banánkenyér teljes receptjéért!

A chiatojáshoz az őrölt chiamagot vízzel felöntjük, és pár percre félretesszük. Ez fogja helyettesíteni nekünk a tojásokat. Amíg megszívja magát, elkészítjük a tésztát.

Villával jó alaposan krémesre törjük a banánokat. Az olajat összekeverjük a barna cukorral, vízzel, mogyoróvajjal, vaníliaaromával és a chiatojással, majd hozzáadjuk száraz összetevőket (a lisztet, a szódabikarbónát, a fahéjat és egy csipet sót). Hozzákeverjük a pépes banánokat, majd beleforgatjuk a dió- és csokoládédarabokat is.
Kilisztezett és sütőpapírral bélelt tégla- vagy pástétomformába öntjük a tésztát. Helyezzünk a tetejére egy vízszintesen szétvágott banánt, szórjuk meg egy maréknyi dióval és egy evőkanál barna cukorral. Ezt követően előmelegített 170°C fokos sütőben, kb. 45-50 perc alatt megsütjük, tűpróbával ellenőrizhetjük. A sütőből kivéve hagyjuk kissé hűlni, majd kiborítjuk a formából, és rácson hagyjuk teljesen kihűlni.

Mit tegyél, ha túl zöld vagy túl érett a banán?

Ha zöld/kevésbé érett banánod van, kezdd a receptet azzal, hogy a banánt és a cukrot összetöröd, amennyire csak tudod - hagyd állni körülbelül öt percig, majd törd össze még egyszer alaposan. Folytasd a receptet, majd kóstold meg a tésztát, mielőtt a tepsibe kerül. Ha még nem érzed elég édesnek, adj hozzá még egy kis cukrot vagy datolyát.

Ha túlérett/fekete banánod van

Fokozatosan adj a tésztához több lisztet néhány evőkanállal (nem kell mérni) addig, amíg a tészta elég szilárdnak, krémesnek és sütésre alkalmasnak nem tűnik. Ez nem egy pontos tudomány, ezért bízz a megérzéseidben, és kísérletezz, valamint jegyzetelj a recepthez! Ahogy minden saját sütemény, úgy egy banánkenyér elkészítése is egy kísérlet, és minél többször sütöd, annál jobban fogod tudni használni a vizuális jeleket, hogy a számodra tökéleteset készítsd.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Szívesen főznél együtt Steiner Kristóffal vagy éppen Sass Danival? Most itt a lehetőség, a Nosalty és a Knorr közös Élményfőzésein ugyanis élőben főzhetsz együtt a sztárokkal, ráadásul még otthonról sem kell kimozdulnod, online csatlakozhatsz!

Az Élményfőzésről itt tudhatsz meg többet!


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek