Mit takar az 5:2 diéta?

Vajon működik? És ha igen, akkor ki követheti ezt a fajta táplálkozási módot?

Az 5:2 diéta egyfajta időszakos böjt – ezek ismerősek lehetnek, hiszen manapság nagyon népszerűek. Ezek során korlátozzuk, hogy mikor mennyi energiával látjuk el a testünket, ezzel a célunk pedig a testsúlykontroll mellett egy egészségesebb élet kialakítása. Az időszakos böjtöt ugyanis olyan egészségügyi előnyökkel hozzák összefüggésbe, mint a vércukorszint-egyensúly kialakítása, a jobb agyműködés, valamint a gyulladáscsökkentés.

Mit takar az 5:2 diéta?

Az 5:2 diéta alapjait Dr. Michael Mosley fektette le a 2013 januárjában megjelent The Fast Diet című könyvében. Ebben azt hirdeti, hogy a hét öt napján azt ehetünk, amit akarunk, majd a másik két napon csökkentsük le jelentősen a bevitt kalóriák mennyiségét. A fogyókúrázóknak azt javasolják, hogy öt napon át „normál” mennyiségű kalóriát fogyasszanak – ez mindenki esetében más – majd két, nem egymást követő napon a teljes kalóriamennyiségüknek mindössze 25 százalékát – 500 kalória nők és 600 kalória férfiak esetében – vigyék be a szervezetükbe.

Ez a diétás megközelítés tehát jobban összpontosít arra, hogy hogyan eszünk, mint arra, hogy mit eszünk.

A diéta mögött meghúzódó elmélet az, hogy azokban az órákban, amelyekben korlátozzuk a kalóriabevitelt, egy idő után a szervezet a zsírraktárainkból kezdi el fedezni a szükségleteit – az élelmiszerekből származó kész energia helyett. Tehát az alapelv egyszerű, csakúgy, mint a diéta követése, nem is csoda tehát, hogy elég nagy népszerűségnek örvend. Külön pozitívum, hogy az 5:2-ben nincsenek korlátozások az elfogyasztható ételek típusaira vonatkozóan, hangsúlyozzák azonban a kiegyensúlyozott étrend fontosságát.

Ezzel a módszerrel a nők alapesetben hetente körülbelül fél kilogrammos súlyvesztésre számíthatnak, a férfiak is körülbelül ennyire, de akár valamivel többre is.

Amikor böjtnapokat tartunk (tehát heti kétszer), fontos, hogy minden kalória számítson, ami azt jelenti, hogy tápanyagban gazdag ételeket érdemes választanunk. Ilyenkor különösen jó szolgálatot tehetnek a sovány fehérjék, például a baromfik és a hüvelyesek. A böjtmentes napokon pedig szintén jó, ha sok tápanyagot viszünk be, így a gyümölcsök, a zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák és a fehérjék – csirke-, hal-, pulyka- és tejtermékek – is szerepeljenek az étrendünkben!

Kiemelten kell figyelnünk a hidratálásra is: naponta igyunk meg legalább 2,5-3 liter vizet, ezzel a böjtnapokat is könnyebben átvészelhetjük!

Amikor böjtnapokat tartunk, fontos, hogy minden kalória számítson

De valóban működnek az 5:2 diéták?

Ezt és a hasonló időszakos böjtöt jelentő diétákat állítólag könnyebb követni, mint a hagyományos kalóriakorlátozást. Ezek egyik fő előnye, hogy nem kell kizárni egyetlen élelmiszercsoportot sem, így szabadon dönthetünk, hogy mit szeretnénk enni. A tanulmányok arra mutatnak rá, hogy az 5:2 diéta a fogyás szempontjából ugyanolyan hatékony, mint a kalóriakorlátozás, és további előnyökkel járhat – ilyen például az éhgyomri vércukorszint javulása és az étvágy szabályozása.

A kérdés így tehát már csak az, hogy egészséges-e ez a típusú táplálkozás.

Amennyiben figyelünk arra, hogy tápanyagokban gazdag ételekkel töltsük fel a szervezetünket a hét napjain, akkor a válasz igen, valóban egészséges lehet az 5:2. Ehhez az étrendünknek tartalmaznia kell olajos halakat, dióféléket és magvakat – valamint az ezekből származó esszenciális zsírokat –, sovány fehérjeforrásokat, teljes kiőrlésű gabonát és keményítőtartalmú szénhidrátot, valamint sok gyümölcsöt és zöldséget, hogy megkapjuk a kellő rostokat, vitaminokat és ásványi anyagokat.

Akadnak viszont olyanok is, akik számára a két böjtnap túlságosan korlátozó. Ők azt tapasztalják, hogy ezeken a napokon alacsony az energiaszintjük, romlik a koncecntrációs készségük, szédülnek és fejfájástól is szenvednek. Ez lehet egyéni preferencia miatt, vagy azért is, mert a többi napon nem fogyasztanak kellő mennyiségű tápanyagot.

Azok számára viszont, akik könnyen tudják követni a diétát, egy hosszan fenntartható étkezési mintát jelent – nem pedig egy korlátozó fogyókúrát, amit csak rövid távon tudnak fenntartani.

Akadnak persze olyanok, akik számára nem való ez a fajta táplálkozási forma.

A terhes és szoptató nők, valamint a gyógyszeres cukorbetegek is kérjenek orvosi tanácsot, mielőtt ilyen – vagy bármilyen más – korlátozott étkezési szokásokat vesznek fel. Ezenkívül ez a fajta étrend nem biztonságos a tinédzserek és a gyermekek számára. Ezen túlmenően, ha étkezési zavarral küzdünk, vagy épp ilyesmiből épülünk fel, akkor jobb kerülni ezt a fajta étkezési módot. A gyógyszeres kezelés alatt állók, különösen, ha a készítményeket meghatározott időpontokban étellel kell bevenni, a diéta megkezdése előtt kérjék ki háziorvosuk tanácsát.

Forrásunk volt.


Még több érdekes cikk:

Címlapról ajánljuk

További cikkek