A meggyes pite, aminek a rácsain keresztül süt be a Nap

Mindegy, hogy épp javában tapossuk a gyümölcsszezont, vagy már meg sem közelítjük, egy finom meggyes rácsos pite az év bármely szakában jólesik, főleg, ha a nagymama receptje alapján készítjük. Vegyük hát elő a magozót és a sodródeszkát, és dobjuk össze ezt a meggyes pitét, amit bárki megkíván majd!

Szinte minden gyümölcsből elkészíthető, szuper vendégváró, és bármikor jólesik. Na mi ez? Nem, nem a nagypapa otthon főzött pálinkája, sokkal inkább a nagyi házi pitéje! Elhoztuk nektek ezt a receptet, hogy felelevenítsük a régi idők szép ízeit. Reméljük a rácsos piték klasszikus finomsága sosem megy ki a készítés és a fogyasztás divatjából, így ha egy receptet szeretnél továbbadni az utókornak, akkor ez legyen az!

Recept a meggyes rácsos pitéhez:

A tészta hozzávalói:

500 g liszt, 120 g porcukor, 1 ek sütőpor, 200 g vaj, 2 ek tejföl, 1 db tojás, fél citrom héja, 1 csipet só

A meggyes pite, aminek a rácsain keresztül süt be a nap - Recept itt!

Elkészítés:

A lisztet, a cukrot és a sütőport összekeverjük, majd hozzáadjuk a szobahőmérsékletű vajat, a tejfölt és a tojást. Belereszeljük egy fél citrom héját, ízesítjük sóval, majd pár perc alatt egynemű tésztát gyúrunk belőle.

A tészta folpackkal becsomagolva (hogy ne száradjon ki), mehet a hűtőbe fél-egy órára. Ez idő alatt elkészíthetjük a meggyes tölteléket.

Töltelék hozzávalói:

350 g meggy, 100 g cukor, 1 tk fahéj

Elkészítés:

A meggyet megmossuk, kimagozzuk, majd egy közepes edényben összeömlesztjük a cukorral és a fahéjjal, és elkezdjük forralni.

Kb. 20 perc alatt folyamatosan kevergetve sűrű cukros tölteléket főzünk belőle, majd hagyjuk egy kicsit hűlni.

Hozzávalók az összeállításhoz:

2 ek kenhető vaj, 2 ek zsemlemorzsa, 2 ek búzadara, 2 ek darált dió, 1 db tojás

Elkészítés:

A kiválasztott piteformát (kb. 25 centi átmérőjű) kivajazzuk úgy, hogy az oldalára is jusson.

A behűtött tészta 2/3-ad részét elkezdjük belenyomkodni a formába. Csinálhatjuk a kezünkkel vagy egy pohár segítségével, de deszkán is kinyújthatjuk, utána a formába helyezve.

Az elegyengetett tésztát szurkáljuk meg villával, majd a 170°-ra előmelegített sütőben süssük elő 10 percet. Kivéve a sütőből hagyjuk egy kicsit hűlni, és ha mégis nagyon feljött a tészta, nyomkodjuk egy kicsit lejjebb.

A félkész tésztát ezután érdemes megszórni zsemlemorzsával, búzadarával és dióval. Ezzel a három összetevővel azt akadályozzuk meg, hogy a tészta túlságosan elázzon a töltelék maradék levétől.

Ha bármelyikkel szeretnénk ízesíteni, akkor elég egyféléből több kanállal megszórni a tésztát. Én azért használtam mindhármat, hogy egyik íz se legyen túlságosan domináns a meggyes töltelék mellett.

Miután a töltelék is a pitébe került, a tészta megmaradt 1/3-ad részét nyújtsuk ki, majd vágjunk belőle egyforma csíkokat, de formázhatunk bármilyen mintázatot is.

Helyezzük a pite tetejére, majd kenjük meg jól egy felvert tojással.

Ezután mehet vissza a pite a sütőbe, most már véglegesen. Ugyanúgy 170°C-on hagyjuk bent 25 percet, és süssük készre.

Amikor a teteje már szép sült, vegyük ki, és felszelés előtt hagyjuk egy kicsit hűlni. Porcukorral megszórva, fagyival a tetején, de akár önmagában is tálalhatjuk, mindenhogy nagyon finom.

Lesd meg a videón, hogy készül a meggyes rácsos pite:

A meggyes rácsos pite receptjét itt találod. Készítsd el otthon, és küldd el annak, akiknek nagyfényt szeretnél csempészni a napjába!

Fotók, videó és recept: Kristyán Fanni

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket is készítsd el:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?