Próbáld ki a mosódiót!

Mindennapi, de legalábbis heti rutinunk része. Külön a fehér és a színes, egy adag fekete – bosszankodunk, ha valamelyikből nem jön össze akkora mennyiség, hogy kimoshassuk a kedvenc pólónkat.

A frissen mosott ruha illatánál finomabbat keveset tudunk elképzelni: bejárja a lakást a mosószer és a kedvenc öblítőnk illatának keveredése. Arra talán nem is gondolunk, hogy a szintetikus mosószer helyett választhatnánk mást is. Ezek a mesterségesen illatosított vegyi anyagok ugyanis bőrirritációt okozhatnak, többek között sokszor az ekcéma, a pikkelysömör is a szerepel a lajstromban, de az öblítőkkel sincsen ez másképpen. A környezetre sincsenek jó hatással, az élővízbe kerülve ugyanis hosszú évek alatt tisztulnak ki, ha egyáltalán. Rengeteget lehet hallani viszont mostanában a mosódióról: tegyél egy próbát, megéri! A mosódió India és Nepál területén őshonos növény, melynek bogyós termése 100%-ban felhasználható mosási célokra – saponintartalma révén. 3-4 héjat érdemes egy kis vászonzsákban behelyezni a mosnivaló közé.

Termelők a belvárosban: Szatyorbolt >>

Tökéletesen tisztít, zsírtalanít és szagtalanít. Ha makacsabb foltokról kell gondoskodni, akkor viszont ajánljuk valamilyen folteltávolító szer használatát is – a mosószóda vagy a valódi citromlé nagyon hasznos segédanyagok lehetnek. Bármennyire is idegenkedünk tőle, szappantartalma révén tökéletes általános tisztítószer és még sampon is gyártható a mosódióból. Ehhez forró vízben kell áztatnunk a növényt, s az így kapott főzetet műanyag, jól záródó, üres flakonba tölteni. Takarításhoz már csak baktériumölő tulajdonsága révén is ajánlott, hajmosáskor pedig fellélegzik majd a fejbőr is: az erősen zsírtalanító, kemikáliákkal tuningolt samponok után valódi felüdülés lesz a mosódiós tisztítás. Ha ragaszkodnánk az öblítőhöz, abból is készíthetünk környezetbarát verziót: másfél deci vízhez 20 csepp a kedvenc illóolajunkból, ehhez pedig egy evőkanál húszszázalékos ecet (ez utóbbi akár el is hagyható).

Háztartási reform a konyhában >>

Mindentudó mosódió

A fönt már említett mosószóda ma már szinte minden drogériában megtalálható a mosódió mellett – egy kiló belőle négy-ötszáz forintba kerül és valóban szépen fehéríti a ruhákat, megőrzi színüket. Ezenkívül felhasználható tűzhely vagy piszkos edények tisztításához is. Először biztos, hogy nagyon furcsa lesz a mosódióra való áttérés: pár héten belül megszokjuk, és már a szintetikus mosószerek illatát fogjuk zavarónak érezni. S akkor azt még nem is említettük, hogy mennyivel takarékosabb a környezetbarát mosás! Tégy egy próbát vele!

Az ÖkoSalty további cikkeiért kattints ide! >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Ajándékozz törődést karácsonyra

Közelednek az ünnepek. Vajon mit tartogatnak idén? Minden bizonnyal mesés illatokat, varázslatos ízeket, meghitt pillanatokat a családdal és a barátokkal, és persze ki tudja, milyen ajándékokat. Vagy te már tudod? Nehéz eltalálni, hogy ki minek örülne, mire vágyik, mi az, ami nincs meg neki, vagy éppen nincs-e már rengeteg abból, amit kinéztünk számára.

Legújabb receptek

Ciniminis keksz

Hatalmas rajongói vagyunk a hagyományos csokidarabkás keksznek, de ez a fahéjas-fehércsokis talán még nagyobb kedvencünk lett. A kívül ropogós, belül szaftos fahéjas sütik önmagukban ...

Könnyű kráterszelet

Egy igazi magyar klasszikus, ami biztosan rengeteg születés- és névnapot, lagzit és egyéb ünnepet megédesített már: bizony, itt a kráterszelet. Puha kakaós piskótával, lágy ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...