Megesz a penész? Ezt kell tudnod a penész eltávolításáról

A penész elsősorban a téli hónapokban kellemetlen vendég, azonban van, hogy az év minden szakában felüti a fejét. Az alábbiakban ahhoz hoztunk segítséget, miként előzheted meg a penész kialakulását, és hogy hogyan távolíthatod el.

A penész alapvetően magas, 70 százaléknál magasabb páratartalom mellett alakul ki. A penész egy gomba, amely nagyszámú parányi, a levegő mozgásával a térben mindenhova eljutó spórát termel. A kialakulásának alapvető oka tehát a levegő magas páratartalma, de hogy ez mi miatt van, az már más kérdés – már egy rosszul szigetelt fal is vezethet penészedéshez. Ilyenkor csak az eredeti ok megszüntetése vet véget a folyamatnak, de ha nincs ilyen jellegű probléma, mutatjuk, mit érdemes tudnod a megelőzéséről és a penész eltávolításáról.

Megesz a penész? Ezt kell tudnod a penész eltávolításáról

Mérd fel a károkat

Ez egy nem túl kellemes feladat, de minden problémával úgy lehet megbirkózni, ha felméred a mértékét, és megtalálod a gyökerét. Vizsgáld meg, hogy mi okozhatja a nedvességet az otthonodban, például csöpögés vagy szivárgás, ami megállítható, ezzel sok jövőbeli fejfájástól kímélve meg magad. Ha azonban inkább az általános páratartalom az, ami okozza a problémát, mondjuk a fürdőszobában, akkor érdemes letörölni a falat zuhanyzás után. Azonosítsd be a problémádat, hogy tudd, miként kezeld!

Engedd be a friss levegőt

Nyirkos környezetben elszaporodhatnak a penészspórák, ezért elengedhetetlen, hogy monitorozd otthonod páratartalmát.

Győződj meg arról, hogy a páratartalom 60 százalék alatt legyen – az ideális páratartalom 30 és 50 százalék között mozog a hivatalos ajánlások szerint, illetve a megfelelő légáramlásnak is biztosítottnak kell lennie.

Naponta háromszor 5-10 percre nyisd ki az ablakokat, és szellőztesd ki a lakást még télen is, sőt, ilyenkor ez még fontosabb!

Ha egy négyzetméternél nagyobb felületen észleled a penész jelenlétét, fordulj szakemberhez

Az olyan mindennapi tevékenységek, mint a zuhanyzás és a főzés, szintén növelik a levegő nedvességtartalmát, ami később penészedéshez vezethet. Ennek megelőzésében nagy segítség lehet egy ventilátor a fürdőben, illetve egy páraelszívó a konyhában. Ezeket mindenképp kapcsold be használat során, mivel így eltávolítod a nedves levegőt a lakásból. Az ajánlások szerint zuhanyzás után 20 percig kellene mennie a ventilátornak, hogy a megfelelő mennyiségű párát elvonja.

Tartsd szárazon a tereket

Legyen a takarítás bevett része, hogy fokozott figyelmet fordítasz azokra a területekre, amelyek hajlamosak a penészedére.

Különösen a kád, zuhanyzó és a mosdókagyló környéke lehet rizikós, hiszen közel vannak a nedvesség forrásához, ezért fokozottan ügyelni kell rájuk és a hasonló területekre, hogy szárazak maradjanak.

Ha sokat küzdesz a fürdőszobai penésszel, érdemes zuhanyozás után letörölni a zuhanyajtót, a padlót és a falakat, nyitva hagyni a fürdőszoba ajtaját, és lerázni, kisimítani a zuhanyfüggönyt, hogy megszáradjon. Tudjuk, hogy ez soknak tűnhet így, de ha folyton visszatér a penész, akkor érdemes lehet megfontolni.

Távolíts el minden penészt a felületekről

Ha felütötte a penész a fejét, gumikesztyűben és maszkban távolítsd el. Másfél evőkanál nátrium-perkarbonátot, ami egy nem mérgező oxigén alapú fehérítő, oldj fel kb. fél liter forró vízben, egy spriccelős flakonban. Ezután csak permetezd be a penészes felületet, hagyd 30 percig hatni, majd vízzel is permetezd le, dörzsöld át szivaccsal, végül öblítsd le az egészet. Készíthetsz pasztát is nátrium-perkarbonát, szódabikarbóna és forró víz összekeverésével, amivel aztán be kell dörzsölni a felületet egy kis kefe segítségével. Hagyd hatni a pasztát, végül öblítsd le.

Bármilyen módszert is választasz, soha ne keverd a nátrium-perkarbonátot hipóval, ammóniával vagy más vegyi anyagokkal.

A bolti szerek alternatívájaként akár gyógyszertári alkohollal vagy hidrogén-peroxiddal (3%-os vizes oldatként használva) is felveheted a harcot a penész ellen. Fürdőszobában például, ha a fuga penészedik, egy hidrogén-peroxidos lemosást követően súrolószerrel és kefével is végig kell menni rajta, majd ismét jöhet a szer.

Tiszta szövetek és kárpitok

Ilyen esetben válassz olyan spray-fertőtlenítőt, amin az áll, hogy elpusztítja a penészt és a penészgombát. Penészfolt esetén azonban akár mosogatószeres keverékkel is próbálkozhatsz. Mit takar ez? Egy teáskanál mosogatószert egy liter vízbe keverj bele, majd ezzel dörzsöld át a foltot.

Végső esetben

Ha egy négyzetméternél nagyobb felületen észleled a penész jelenlétét, akkor fordulj szakemberekhez, hogy felmérjék a helyzetet, és megtegyék a kellő lépéseket. Fontos, hogy a kis számú penészgomba mikotoxinokat termel, amelyek hihetetlenül mérgezőek az emberre nézve. A mikotoxinok magas szintje hányingert, fáradtságot, szemirritációt, tüdőirritációt, fejfájást és akár halált is okozhat.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Konyhai praktikák minden napra:

Címlapról ajánljuk

Mézédes eprespite-receptek

Végre dübörög az eperszezon, s bár nem éppen a legolcsóbb alapanyag, kizárt, hogy lemondjunk róla egy teljes évre, szóval hajrá, készüljön legalább egy epres pite!

Nosalty

További cikkek