Te tudod, pontosan mit jelent a forrásban lévő víz?

Számos alapfogalom van a főzésben, amit gyakran használunk, de nem feltétlenül egyértelmű mit is értünk pontosan alatta. Napi Tippünkben eláruljuk, mit jelent a forrásban lévő víz.

A főzés nem a leglátványosabb konyhai művelet, de az egyik legpraktikusabb és leggyakoribb. Tésztát, rizst, krumplit, egyéb köreteket, zöldséget, rengeteg mindent főzünk forró vízben. Pofonegyszerű, nem? Alapvetően igen, bár kérdés, hogy te tudod-e pontosan mit jelent a forrásban lévő víz, ahonnan a legtöbbször indulni kell. Figyelj, mert most lerántjuk róla a leplet.

Mi a forrásban lévő víz hőmérséklete?

A forralás utalhat egy folyadék melegítésére, amíg az gőzzé nem kezd válni, valamint az ételek forró vízben való főzésére. Mindkét esetben a forrásban lévő víz hőmérséklete pontosan 100°C fok.

Te tudod, pontosan mit jelent a forrásban lévő víz?

Honnan tudod biztosan, hogy már forr a víz? Persze a buborékok megjelenése egy jele lehet a forrásnak, a legbiztosabb mégis, ha hőmérőt használsz.

A buborékok ugyanis már a forrás, azaz a 100°C fok elérése előtt megjelennek, olyan 90°C fok környékén, tehát az igazi forrás még messze van.

Só hozzáadásával gyorsabban felforr a víz?

Talán már hallottad, azt a trükköt, hogy ha sót adsz a vízhez, az gyorsabban forr. A helyzet azonban az, hogy hacsak nem egy tonna sót adsz hozzá, a különbség elhanyagolható. Másodpercekről lehetne ebben az esetben beszélni, és nem percekről. Persze a só elengedhetetlen a főzésnél, hogy jól fűszerezett legyen az étel, amit készítesz.

Változik-e a víz forráspontja a tengerszint feletti magasságtól függően?

Minél magasabbra megyünk, annál lassabban forr fel a víz, azonban akár már 100°C fok alatt is sor kerülhet erre. Ez a magasabban fekvő területek alacsonyabb légnyomásának köszönhető. A folyadékok akkor forrnak, amikor a belső gőznyomásuk eléri a légköri nyomással azonos szintet. Ha a légköri nyomás alacsonyabb, a vízmolekuláknak kevesebb energiára van szükségük ahhoz, hogy gőzzé alakuljanak, ezért a forrás alacsonyabb hőmérsékleten következik be a nagyobb magasságban.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több konyhai tippet leshetsz el tőlünk:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Társasházi pályázat három egyszerű lépésben

Május 31-ig küldhetitek el ötleteiteket az OTP Bank Társasházi Pályázatára. A határidő közeleg, de megéri sietni, hiszen 15 társasházi közösség nyerhet összesen 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek