Ez az AHA-élmény: de miért érzünk orgazmusszerű örömöt, ha felfedezünk valamit?

Egy kutatás rájött, miért tapasztal sok ember orgazmusszerű élményt egy-egy nagyobb felismerés hatására - és az is kiderül, miért nem érzi mindenki ugyanezt.

"Ahhaaa, tééényleg!" - bukik ki belőlünk, mikor hirtelen valamilyen evidens igazság válik jól láthatóvá lelki szemeink előtt, és ebben a pillanatban az agy egy megmagyarázhatatlanul kellemes érzéssel jutalmaz minket, amely az idegrendszer válasza.

Amikor egy probléma olyannak tűnik, mint egy ezer darabos kirakó, amelynek 900 darabja sötét égboltot ábrázol, majd egyszer, egyik pillanatról a másikra mégis összeáll a kép, ami percekkel korábban még kibogozhatatlannak tűnt. A legújabb, kreativitást vizsgáló kutatások szerint annak ellenére, hogy azAHA-élmény általános dolog, egyes emberek nagyobb jutalmazó örömérzetet tapasztalnak a hatására, mint mások.

AHA-élmény = orgazmus

Egy újonnan kiadott tanulmány azt fedezte fel, hogy ezek az apró, jutalmazó, örömérzetet okozó idegimpulzusok nagy szerepet játszhattak a kreativitás kialakulásában. A kutatás feltételezi, hogy azok, akik érzékenyebbek az agy jutalmazó jeleire, azoknál a nagyobb kreatív felfedezések egy gamma agyi aktivitást váltanak ki. Ez az aktivitás rokon az orgazmussal, a gasztronómiai élvezetekkel, szomjoltó italokkal és más, ezekhez hasonló élvezetes élményekkel.

Így végezték a kísérletet

A kísérlet során az alanyoknak anagrammákat kellett megoldaniuk, miközben az agyi impulzusaikat figyelték. Ezeknek az anagrammáknak a megoldásai olyan megérzés-jellegű felismerésekkel voltak megoldhatóak, melyek az AHA-élményhez hasonló érzéseket váltottak ki belőlük, hiszen a megoldást egyik pillanatról a másikra, hirtelen ismerték fel. Ezt a pillanatot egy gombnyomással kellett jelezniük, így a gép pontosan meg tudta vizsgálni, mi történt az agyukban abban a percben, mikor ráébredtek a megoldásra.

Két csoport: a jutalomhajszoló és a kudarckerülő

Az alanyoknak egy másik teszten is át kellett menniük, mely alapján besorolták őket a jutalmazás iránti érzékenység alapján. Ennek folytán kiderült, melyikük törekszik a jutalomra inkább, mint hogy a jutalom elvesztésének elkerüléséért küzdjön.

via GIPHY

Mások vagyunk

Ez alapján lett igazán érdekes a kutatás eredménye. A besorolás fényében valóban úgy tűnik, hogy másképp éljük meg ezeket a felismerő pillanatokat, hiszen az alanyok agyi aktivitása teljesen eltérő volt. Azok, akik általában keresik a jutalmazó, kielégítő élményeket, nagyobb élvezetet tapasztalnak egy-egy megoldás megtalálásának pillanatában mint azok, akik kevésbé hajszolják az ilyen jellegű élményeket.

Úgy tűnik tehát, hogy nem mindenki ugyanannyira motivált, ha problémamegoldó feladat elé állítják, hiszen míg egyikünk hajszolja ezt az orgazmikus élményt, a másikunk kevésbé érez indíttatást a kreatív problémák megoldására.

Ezért van az, hogy sokan szeretünk kirakózni, keresztrejtvényt fejteni, rejtélyes krimiket olvasni, de valószínűleg ezek motiválnak sokakat arra is, hogy nagyobb felfedezéseket tegyenek és kutatásokat végezzenek.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek