Már a levegőben is vannak mikroműanyagok

Nemrég megdöbbentő eredményeket hozott egy kutatás, ami alapján az óceáni hulladék nem csak a vizekben okoz hatalmas károkat.

Több százezer tonna mikroműanyagot fújhat a partra évente a tengeri szél egy új kutatás szerint. A glasgow-i University of Strathclyde, és a francia Observatoire Midi-Pyrénées) arra hívja fel a figyelmet, hogy sokkal nagyobb gondot okoz világszerte az óceánok szennyezettsége, mint gondoltuk. Eddig ugyanis azt feltételezték, hogy az oda került műanyag a vízben marad, azonban a kutatók bizonyítékot találtak arra, hogy a tengeri permet „felkaphatja” a mikroplasztikot, ami így bekerül a légkörbe, majd visszaér a szárazföldre.

A kutatók Franciaország délnyugati partjainál vizsgálták a tengeri peremet, ahol egy „felhőfogó” segítségével gyűjtötték be a vízcseppeket, amelyekben később műanyagot kerestek. Sajnálatos módon 5 mikrométer nagyságú műanyag töredékeket, és 140 mikrométer hosszú rostokat is találtak a levegőben,ami azért szomorú, mert ezek a tengerből jönnek, buborékokban, ez pedig korábban nem volt evidens. A tanulmány szerint az óceánokban található ilyenfajta szennyeződés buborékok kipukkadásával és hullámokkal, például viharban kerülhet a levegőbe.

A szél hatalmas ereje

Ez azért is különösen veszélyes, mert korábbi kutatásokból már kiderítették, hogy a mikroműanyagot a szél hatalmas távolságokra képes szállítani a légkörben. Így lehetséges például az is, hogy még a Pireneusok távoli részein is találtak szennyeződést.

Több millió tonna

A műanyagszennyezés óriási problémát jelent világszerte: a tanulmány által idézett adat szerint 2018-ban világszerte körülbelül 359 millió tonna műanyagot gyártottak, becslések szerint ennek körülbelül a 10 százaléka köt ki évente a tengerekben, óceánokban.

via GIPHY

Ezeket olvastad már?

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek