Kutyákkal szagoltatnák ki a rákos megbetegedéseket

A kutyák szaglását régóta használják drogok felkutatására, de ez a különleges képesség a jövőben a rákos megbetegedések diagnosztikájában is szerepet játszhat.

A kutyák szaglóképessége az emberénél tízezerszer erősebb, ezért képesek olyan vegyületek érzékelésére is, melyek az ember számára teljességgel hozzáférhetetlenek szaglás útján.

Az Experimental Biology konferencián bemutatott kísérletben a kutatóknak sikerült megmutatniuk, hogy a kutyák képesek arra, hogy fejlett szaglásukkal kiválasszák azokat a vérmintákataz egészséges vért tartalmazó minták közül,melyeket rákbetegektől vettek.A kutyák találati aránya 97%-ban volt helyes.

A kutatásban négy Beagle vett részt, melyek közül az egyik nem igazán mutatott érdeklődést a feladat iránt, így a másik háromra maradt a feladat, hogy megtanulják, melyek a „rákszagú” fiolák. Az orvosok először klikkes tréningmódszerrel tanították meg a kutyákat, hogy melyek azok a vérminták, melyeket nem kissejtes tüdőrákos emberektől vettek, majd azt a feladatot kapták, hogy ezeket különböztessék meg az olyan emberek vérétől, akiknek nem volt rákja. Erre a nyolchetes tréningnek hatására mind az egészséges, mind a rákos minták esetében körül-belül 97%-os pontossággal voltak képesek, ami nem marad el más diagnosztikai módszerek pontosságától.

via GIPHY

Ezt az információt az orvostudomány a jövőben kamatoztatni kívánja: olyan rákszűrő módszereket fejlesztenének ki, melyekkel nagyon pontosan és emellett meglehetősen olcsón lehetne kimutatni a betegséget. A kutatás vezetője, Heather Junqueira szerint a rák elleni küzdelemben mindenképpen a korai felismerésre kell helyezni a hangsúlyt, mert a betegség sajnos továbbra is nehezen, illetve sok esetben egyáltalán nem gyógyítható.

A kutatás vezetője elmondta:

„A nagy érzékenységű, rákot felismerő teszt kifejlesztése potenciálisan életek ezreit mentheti meg, és megváltoztathatja, azt is, ahogyan a betegséget kezeljük.”

A fejlesztés innentől két irányt vesz: az egyik az lesz, hogy megtalálják a módját, hogy hogyan lehetne a gyakorlatban is bevetni a kutyákat a rák kiszagolására, a másik pedig az, hogy megállapítsák, hogy pontosan milyen vegyületek azok, melyekre a kutyák jelzést adnak, ezt ugyanis még maguk sem tudják.

Annak ellenére, hogy a szag alapú gyorsteszt még várat magára, a fejlemények annyiban mindenképpen pozitívak az orvostudomány számára, hogy ezzel a jövőben úgy lehet vizsgálatokat végezni, hogy a beteget közben nem kell különféle invazív eszközökkel történő vizsgálatoknak alávetni.

A BioScentDX, a kutatás szponzorcége, aki a megfelelő terméket szeretné kifejleszteni, a jövőben nem csak tüdőrákra szeretné alkalmazni a kísérlet eredményeiből levezethető előnyöket a rák felismerésében, arra vonatkozólag azonban nincsenek adatok, hogy más rákbetegségek esetén is alkalmazható lesz-e a módszer. Egyelőre az viszont biztató, hogy a nem kissejtes tüdőrák esetén, mely az a fajta tüdőrák, mely leginkább a dohányosokat érinti, a korai felismerés végleges gyógyulást is hozhat, ha a tumort sikerül eltávolítani. Ez sajnos többnyire azért nem szokott időben megtörténni, mert a hagyományosan használt diagnosztikai eszközök a kezdeti stádiumban levő betegséget nem megbízhatóan mutatják ki, a CT és a röntgen például alkalmatlan erre.

Arra azonban ez a szervezet sem vetett még fel ötleteket, hogy a tünetmentes, a rák kezdeti stádiumában levő betegek miért keresnék fel orvosukat, azért, hogy a kutyaszagló tesztnek alávessék magukat, így akkor lenne a teszt igazán forradalmi újítás, ha rutinszűréssé tennék.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

via, via és via

Címlapról ajánljuk