Végre száműznek egy veszélyes alapanyagot a legtöbb iskolai menzáról

Kiiktatja a dióféléket szeptembertől az egyik legnagyobb magyar közétkeztetési csoport.

Több menzáról is eltűnnek szeptembertől a diófélék, derül ki a Telex.hu híréből, mely szerint az AllerGéniusz Egyesület januárban több, a közétkeztetést megreformáló javaslattal állt elő.

A diófélékre való ételallergia sok esetben életveszélyes is lehet, januárban egy hétéves kisfiú vesztette életét, miután egy iskolában tartott születésnapi ünnepségen evett egy szeletet egy mogyorót tartalmazó tortából.

Az AllerGéniusz Egyesület Facebook-oldalán jelentette be, hogy egyik javaslatuk – miszerint az oktatási intézmények menüiből ki kell iktatni a hasonló ételallergiával kapcsolatos tragédiák elkerülése végett a dióféléket, a szezámmagot és a földimogyorót – zöld utat kapott, 2022. szeptember 1-től pedig az egyik legnagyobb közétkeztető cég, a Hungast Kft. kiiktatja ételeiből az allergén dióféléket, magvakat és a szezámmagot, valamint az alábbi alapanyagok felhasználásával készült ételeket.

Ahogy azt az egyesület is leírta kiegészítésként bejegyzésében, ez a lépés akár életmentő is lehet:

Fontos érteni: a nem ismert eseteknél (!) ez a lépés akár életmentő, míg az ismert eseteknél kockázatcsökkentő. Hivatalos adat Angliából: a gyerekek 5-8%-a érintett, és ebből 20%-nál az első komoly allergiás reakció az iskolában történik meg, amely, ha nincs felkészülve, akkor az eset a gyerek életébe is kerülhet. A magyarországi intézmények pedig nincsenek felkészítve. Nem ismerik a betegséget, a tüneteket, az ellátást. Itt szintén van teendő. Ezért a legfőbb, életveszélyes allergének kivezetése komoly prevenciós értékkel bír.

Az AllerGéniusz Egyesület szerint minden oktatási intézményben szükséges lenne legalább két adrenalin tartalmú autóinjektor tárolása is, melynek használatát az oktatók és az intézményekben dolgozó felnőttek is ismernék. Ezen eszközök szakszerű és gyors használatával akár azonnali életmentő ellátást is lehetne biztosítani azok számára, akik az allergiás reakció következtében úgynevezett anafilaxiás rohamot kapnak.

Forrásaink voltak.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk