Mutatjuk, hogyan védd magad a konyhai mérgektől

Bár szinte lehetetlen kizárni a mérgező vegyi anyagokat a konyhánkból, a szakértő tanácsai segíthetnek abban, hogy minimalizáljuk az ezzel járó kockázatokat.

A PFAS és a BPA az elmúlt időszakban nemcsak a kutatók, de a fogyasztók számára is egyre nagyobb aggodalmat okoz. Ez egyáltalán nem meglepő, ugyanis ez a két úgynevezett örök vegyi anyag sosem ürül ki a szervezetünkből, és szinte lehetetlenség kikerülni.

Mutatjuk, hogyan védd magad a konyhai mérgektől

Miben találhatók meg ezek az anyagok?

Lehetséges, hogy első olvasásra azt gondolnánk, hogy ezekkel a vegyi anyagokkal sosem találkoztunk még, pedig PFAS-szal készülnek a könnyen tisztítható edények és serpenyők. Ezek ellenállóvá teszik a serpenyőt a hővel, olajjal, foltokkal, zsírral és vízzel szemben, és elérik, hogy az étel ne tapadjon, égjen oda. Sajnos a PFAS azon vegyi anyagok közé tartozik, melyek a környezetben és az emberi szervezetben is végtelen ideig megmaradhatnak, néha pedig mérgező hatásúak. 

Ma már elég orvosi tapasztalat áll rendelkezésre ahhoz, hogy megállapítsuk: ezek a vegyületek valóban komoly egészségügyi problémákat okoznak

 – hangsúlyozza Keith Vorst, az Iowai Állami Egyetem Polimer és Élelmiszervédelmi Konzorciumának igazgatója.

A másik veszélyes vegyület, mellyel nap mint nap találkozhatunk, az a biszfenol-A (BPA). Ez az anyag egy teljesen más osztályba tartozik, legtöbbször kemény polikarbonát műanyagok előállítására használják. Ezekkel bizonyos élelmiszerdobozokban, üdítős flakonokban, fogászati tömítőanyagokban és műanyag játékokban találkozhatunk.

Ez alapvetően egy környezeti ösztrogén. Megzavarhatja a hormonokat a szervezetben, és a mellrák megnövekedett kockázatához vagy termékenységi problémákhoz vezethet

– mondja Tasha Stoiber.

Hogyan minimalizáljuk ezeket?

A BPA-t tudjuk ellenőrizni az élelmiszerek csomagolásán, a PFAS-ok alattomosabbak. Utóbbi már annyira elterjedt, hogy mára megtalálható bizonyos élelmiszerekben, sőt a vízben is. Teljesen tehát nem tudjuk kizárni, de ha lecseréljük a serpenyőnket üvegből, szénacélból vagy öntöttvasból készültre, otthon főzünk magunknak, és nem teszünk műanyag tálat a mikróba, akkor csökkenthetjük bevitelét.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Társasházi pályázat három egyszerű lépésben

Május 31-ig küldhetitek el ötleteiteket az OTP Bank Társasházi Pályázatára. A határidő közeleg, de megéri sietni, hiszen 15 társasházi közösség nyerhet összesen 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

4 természetes talajtakaró a gazok ellen

Ha nem szeretnél vesződni a gaz irtásával, pláne nem vegyszerrel, akkor válaszd a természetes talajtakaró növények egyikét. Szemnek jóleső, zöld, praktikus és olcsó: íme, 4 talajtakaró növény, ami nem engedi felszínre törni a gazokat.