Kiderült, mekkora távolságot kéne tartani biciklizés és futás közben

Úgy tűnik, a 1,5-2 méteres távolság csak akkor működik, ha szélcsend van, és egy helyben álldogálunk.

Sportolás közben az aerodinamika és az erős kilégzés felülírja azt a szabályt, miszerint elég két méteres távolságot tartani egymástól - írja a Leuveni és Eindhoveni Egyetem tanulmánya.

Biztosan neked is feltűnt már, hogy a különböző versenyeken a sportolók egymás szélárnyékába próbálnak behúzódni, hogy kisebb energiabefektetéssel tudják tartani a tempót. Ennek komoly tudományos háttere van, kutatókszámítógépes modellezéssel kutatják az ideális távolságot.

Most ezeket a modelleket vették elő, hogy szimulálják a koronavírus terjedését. Amint sétálni, futni vagy biciklizni kezdünk, a kilélegzett levegő elkezd mögöttünk áramlani, tele részecskékkel. Ezt a részecskefelhőt kell elkerülni járvány idején, hiszen ebben lapulhatnak meg a kórokozók is.

Ha egymás mellett futunk, akkor a távolság kevésbé számít a szimulációk szerint, mert a részecskék mögöttünk landolnak, így viszont az is kis kockázatot rejt, ha két külön sávban haladunk picit egymás mögött.

A legnagyobb esélyünk akkor van belesétálni a másik részecskefelhőjébe, ha pont a másik mögött haladunk pár méter távolságban.

Akkor mi az ideális távolság?

A szakértők szerint séta esetén egymás mögött haladva 4-5 métert, futásnál 10 métert, biciklizésnél pedig 20 méter távolságot kéne egymástól tartanunk.

Ezeket olvastad már?

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek

4 természetes talajtakaró a gazok ellen

Ha nem szeretnél vesződni a gaz irtásával, pláne nem vegyszerrel, akkor válaszd a természetes talajtakaró növények egyikét. Szemnek jóleső, zöld, praktikus és olcsó: íme, 4 talajtakaró növény, ami nem engedi felszínre törni a gazokat.