Kiderült, hogy mi a közös a komolyzenében és a sült kacsában

Bár elsőre nincs sok közös a komolyzenében és egy római tálban készült kacsasültben, de talán mégis. (x)

A klasszikus zene nyugtató módon hat a testre, segíti a pozitív gondolatok előretörését, megnyugtat és kikapcsol, akárcsak a főzés. Bevallom, aggódtam, milyen kapcsolatot lehet találni a konyhai sürgés-forgás és Vivaldi munkássága között, de több a hasonlóság, mint gondoltam!

Lesták Bedő Eszter hegedűművésszel a főzés és a zenélés közös pontjait vizsgáltuk, miközben egy isteni finom omlós kacsacomb is kisült a Nosalty konyhájában.

A római tálban sült kacsacombok narancsos batátával és kelbimbóval receptet itt találod!

A főzés és zenélés között a legkézzelfoghatóbb talán a kotta és a recept párhuzama. Hiszen ha nekilátunk főzni, akkor alapvetően egy receptet próbálunk követni, és ebbe tesszük bele a saját ötleteinket, kreativitásunkat, pillanatnyi megérzéseinket. A zenélés ugyanilyen.

,,Kapunk egy kottát, amit megpróbálunk hűen előadni, és visszaadni, amit a zeneszerző szeretett volna, azonban ez a saját kreativitásunk nélkül mit sem ér. Magunkat is beletesszük" - meséli a Budapesti Fesztiválzenekar hegedűművésze, miközben betolja a kacsát a sütőbe.

Római tálban sült kacsacombok narancsos batátával és kelbimbóval

A főzés és a zenélés között nagyobb a hasonlóság, mint azt gondoltuk. A gyakorlás fontossága, illetve a felemelő érzés, amikor átadhatjuk egymásnak, a közönségnek, a családnak a művet, vagy megoszthatjuk velük az ételt. Ennünk kell, tehát főznünk is kell. Ezt is lehet gyakorolni, és ez is örömet okoz, miközben végezzük – az előkészületektől a végeredményig, mindenki más részletében találja meg a számára legkedvesebbet. Eszter szerint ugyanez jelen van a zenészlétben is:

,,Van, aki nagyon szeret gyakorolni. Bár külső szemmel unalmasnak tűnhet, hogy miért kell naponta több órát ugyanazt a pár hangot ismételgetni, de nekünk is, mint a sportolóknak, be kell melegíteni az izmainkat. És ez a gyakorlás bizony örömet tud okozni."

Eszter mesél arról, hogy milyen nagyszerű érzés, amikor az otthon órákig gyakorolt dallamokat végül egy vonósnégyes összefogja, vagy amikor elkezdődnek a közös próbák, és az elvégzett munka révbe ér. A pillanat, amikor estélyi ruhában a színpadra lépve, közösen szólaltatják meg a leghíresebb zeneszerzők darabjait, az kincset ér.

,,És a rezgések. A zene rezgéseket kelt a zenészben is, aki játszik, és a hallgatóban is, aki hallgatja. Ezek nagyon pozitív energiák."

A főzésben is hasonló az élmény, hiszen azért készülünk, gyakorlunk, foglalkozunk annyit egy étellel, hogy jó szívvel tálaljuk az elé, akinek szántuk.

Ha pedig szeretnéd a zene rezgéseit élőben is átélni, akkor látogass el a Zeneakadémiára 2020. január 10-én vagy 11-én, és hallgasd meg élőben Vivaldi Az ünneplő Szajna című operáját aBudapestiFesztiválzenekar Barokk együttesének előadásában!

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek