A jóga tényleg megerősíti a csontokat? Itt a válasz!

Ez a mozgásforma manapság népszerűbb, mint valaha: rendszeresen láthatunk jógamatraccal a kezükben ingázó nőket, szabadtéren jógázókat és a közösségi médiában is elárasztanak minket az ilyen jellegű tartalmak. Ez persze nem annyira meglepő, hiszen a jógának számos pozitív élettani hatása van – most pedig az is kiderült, hogy a csontok minőségét hogyan befolyásolhatja.

A jóga köztudottan jót tesz a mentális egészségnek, hiszen képes teljesen kikapcsolni az agyat, javítja az állóképességet, hajlékonyabbá tesz, megerősíti az izmokat, de még a szervek egészségére nézve is hasznos tehet – a sort ráadásul még sokáig folytathatnánk. A The Healthy Dr. Daniel Fulham O'Neill – MD, EdD, ortopéd sebész és a Survival of the Fit szerzője – segítségével viszont most arra igyekezett rávilágítani, hogy a csontjainkra milyen hatással van, ha rendszeresen jógázunk.

A jóga tényleg megerősíti a csontokat? Itt a válasz!

A kérdés tehát az, hogy a jógapózok, például a székpóz vagy éppen a harcospóz, segítenek-e ez egészséges csontozat kialakításában?

Nos, önmagukban valószínűleg nem. Ennek megállapításához egy 2021-es metaanalízist vettek alapul, amelyet a szakértők által lektorált PLOS One-ban tettek közzé. Ekkor a kutatók tizenegy tanulmányt vizsgáltak meg, amelyek a jóga csontsűrűségre (BMD) gyakorolt hatását nézték meg felnőtt nők körében – 591, 45 és 78 év közötti résztvevővel. Ennek során arra a következtetésre jutottak, hogy a jóga „nem javította jelentősen a BMD-t a felnőtt nők körében”.

Dr. O’Neill elmondása szerint a jóga – és az általa kiváltott hajlékonyság – remek az ízületek és az izmok egészsége, illetve azok megerősítése szempontjából, ám a csontokra nincs közvetlen hatása.

Ugyanakkor nem feledkezhetünk meg arról, hogy az erősebb izomzat és az egészséges ízületek elősegítik a csontok egészségét azáltal, hogy csökkentik az esések, sérülések, törések kockázatát. Ez pedig a kor előrehaladtával válik különösen fontossá.

Egy, az Orthopedic Nursing-ben 2021-ben megjelent tanulmány pedig azt is megállapította, hogy a jóga jobb egyensúlyt, jobb testtartást, nagyobb mozgástartományt, valamint nagyobb stabilitást és koordinációt biztosíthat. Ezek pedig szintén hozzájárulnak testünk vázának megfelelő működéséhez. Amennyiben pedig resistance edzéssel kombináljuk a jógát, úgy képes növelni a csontok ásványianyag-sűrűségét is. Persze nem kell azonnal megerőltetnünk magunkat:

ha egy-egy gumiszalaggal egészítjük ki a jógagyakorlatokat, vagy néhány könnyű súlyzót, esetleg lábsúlyokat használunk közben, máris sokat tettünk csontjaink egészségéért!

Szerző: Szabó Anna


Még több mozgás:

Címlapról ajánljuk

Sajttól roskadó húsvéti sós sütik

Megadjuk a módját a húsvéti vendégvárásnak: sajtos sós sütiket sütünk, de nem sima pogácsát vagy sajtos rudat: stanglit dupla sajttal, csigát fokhagymásan-sajtosan, mini kiflit libazsírosan, krumplisan, és persze sajtosan.

Nosalty

További cikkek