Jó nekünk vagy nem? 3+1 tévhit a tejtermékfogyasztással kapcsolatban

Igyunk tejet vagy ne igyunk? Legyen a mindennapi étrend része vagy inkább csak ártunk magunknak? Mi a helyzet a túróval, sajtokkal? Ezekre a kérdésekre keressük a választ. (X)

Az elmúlt években egyre többször hallhatjuk, hogy a tej fogyasztása nem egészséges, hogy nincs szüksége rá a szervezetünknek. Ismerjük meg a leggyakoribb tévhiteket és a tényeket!

1. Semmi szükségünk nincs rá!

Az egyik fő érv, amit a tejfogyasztással kapcsolatban hallani szoktam, hogy nincs még egy olyan emlős a Földön, amelyik más emlős tejét fogyasztaná a szoptatási időszakot követően.

Önmagában ez az állítás még csak meg is állhatná a helyét, de én erre azt szoktam válaszolni, hogy: igen, de nincs másik olyan emlős sem, amelyik szupermarketben vásárolja az ételeit, amelyik bebundázza és megsüti a húst (amit nem ő vadászott) vagy amelyik kandírozza a gyümölcsöt.

Azaz a fenti érvelés így magában biztosan nem állja meg a helyét.

2. Ez már nem is igazi tej!

A tej alapvető mikrobiológiai tulajdonságainak köszönhetően egy gyorsan romló termék. Viszont a fogyasztói társadalom előretörésével jelentősen megnőtt a kereslet a hosszan, akár hűtés nélkül is tárolható és biztonságosan fogyasztható termékek iránt.

Erre a fogyasztói igényre való reakcióként jelentek meg a pasztörizálási és tartósítási eljárások, amelyek biztosítják a tejek, tejtermékek eltarthatóságát, mikrobiológiai szempontból kockázatmentes fogyasztását. A fenti eljárásokon kívül a tejek semmilyen tartósítószert nem tartalmaznak.

Ha azonban valakinek a fentiek ellenére is fenntartásai vannak, ma már újra egyre több forrásból lehet beszerezni natúr házitejet, bátran válassza ezeket a termékeket.

3. Nincs benne semmi, 90%-a víz!

Ezt az érvet sosem értettem, hiszen alapvetően a folyékony halmazállapotú anyagok magas víztartalmúak. A tej esetében ez átlagosan 88-90% - de ez természetéből fakadóan ennyi, nem az élelmiszeripari eljárásoknak köszönhetően.

Az uniós jogszabályok és a Magyar Élelmiszerkönyv részletesen meghatározzák, hogy milyen élelmiszeripari termékeket tekinthetünk tejnek, ill. tejkészítményeknek, -termékeknek. Amely termékek nem felelnek meg ezeknek az előírásoknak, azokat nem tekintjük tejnek, tejterméknek (ezek az ún. "imitátumok") - más elnevezésekkel találkozhatunk a termékcsomagoláson, pl. "reggeli ital", "frissföl", "sajt jellegű készítmény" stb.

+1. A tej hizlal!

A tej, a tejtermékek/-készítmények - tápértékét figyelembe véve - teljes mértékben beilleszthetőek a kiegyensúlyozott és változatos étrendbe, sőt, magas fehérjetartalmuk miatt a sovány túró, sajtok fontos elemei a fogyókúrás étkezéseknek, desszerteknek.

A tejtermékfogyasztás előnyei

  • 1 dl tej ~50-70 kcal energiatartalmú, változó zsírtartalmú (0,1-3,6%), 3-4 g teljes értékű fehérjét, ~5 g szénhidrátot (tejcukor/laktóz), ~140-150 mg kalciumot tartalmaz.
  • A tejtermékek, -készítmények értékei a nyers tej tápanyagtartalmához képest változnak, a vaj, a tejföl, a tejszín, egyes sajtok pl. magasabb zsírtartalmúak, a túró magasabb fehérjetartalmú stb.
  • A fermentált tejtermékek évszázadok óta részei a tejelő állatokat tenyésztő népek étrendjének - élő, aktív mikroorganizmusok (baktériumok, illetve baktérium- és gombakultúrák) találhatóak meg ajoghurt-és kefirtermékekben.
  • A tejtermékek, - készítmények rendkívül változatosan felhasználhatóak a kiegyensúlyozott étrendben: fogyaszthatjuk őket hideg (pl. túrókrémek, sajtos szendvicsek, joghurtos/tejes turmixok, joghurtos saláták) vagy meleg étkezéseink (pl. sajtos, tejfölös ételek, habart levesek, főzelékek, sütemények, édes krémek stb.) részeként.

A fentiek természetesen nem jelentik azt, hogy nyakló nélkül kell mindenkinek innia a tejet, viszont nem is kell tartani tőle. A magas fehérjetartalmú termékek pedig kimondottan segíthetik egészségünk megőrzését, hiszen a fehérje hozzájárul az izomtömeg fenntartásához, és felesleges korlátozás lemondani a sajtok, a tejszín, a tejföl és a joghurtok nyújtotta csodás változatosságról.

Még több információt a Danone termékekről itt találsz!

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Kovászos uborka hagyományosan

A kovászos uborka az a savanyúság, amelyet nyáron majdnem minden magyar család hűtőjében megtalálunk, méghozzá egy jó nagy befőttes üveggel. Jól behűtve akár magában is frissítő ...

Citromfagyi

Mindösszesen 5 alapanyag és pár óra pihentetés szükséges hozzá, hogy elkészítsétek a szezon legfinomabb citromfagylaltját. Nem kell se fagylaltgép, se extra alapanyagok: dobjuk össze 10 ...

Címlapról ajánljuk

Érkezik a Dupla Adag első része — Így készül vasban...

Legújabb videósorozatunk első részében egy igazi klasszikus kerül a fazékba: chili con carne – méghozzá kétféleképpen. Dupla Adag című sorozatunkban megmutatjuk, hogyan készül el a hagyományos, húsos verzió, és azt is, hogyan lesz a húsmentes változat ugyanolyan laktató, ízletes és tápláló. Mindeközben megosztjuk veletek a legjobb tippeket, hogyan teheted a vegetáriánus chilit vasban gazdaggá, és azt is eláruljuk, milyen egyszerű trükkökkel segítheted a vas felszívódását. Ha kíváncsi vagy, hogyan lehet egy receptből két szuper fogás, maradj velünk!

Hirdetés

Kisokos fagyizáshoz – Így különböztesd meg a kamut az igazitól

Mióta az eszemet tudom, hiszek benne, hogy a legjobb dolog a nyárban, hogy minden sétába belefér egy fagyizás. Az egyik kedvenc édességem, és bár szívesen kísérletezek új, és izgalmas ízekkel, egyszer például megkóstoltam a kaliforniai paprika sorbet-t, isteni volt, azért még mindig az alapízek a kedvenceim. Amik egyébként annak is fokmérői, hogy adott helyen tudnak-e fagyit készíteni vagy sem. Annak érdekében, hogy titeket se lehessen zavarba hozni a fagyipultnál, most sorra vesszük az igazán jó fagyi ismérveit. Kajatények sorozatunk legújabb állomása következik.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Eredeti görög saláta

Régóta kerestem az igazi, valódi görög saláta receptjét, mert ahány helyen ettem eddig, pont annyiféle módon volt elkészítve. Most találtam egy receptet, ami gyanús volt, és görög ...