Így űzd ki a konyhádból az ételmolyokat

Időről-időre molyinvázió lepi el a konyhádat? Már belefáradtál az üldözésükbe, de szeretnél tőlük örökre megszabadulni? Bevált fortélyaink neked is segíthetnek.

Mindannyian utáljuk őket. Az aszalványmolyok hangtalanul teszik tökre a kamránk kincseit, miközben mi mit sem sejtünk az egészről. A kamra csendes, meleg, nyugodt zugait szeretik, illetve nagy kedvencük az összes száraz áru a liszttől a babon át a quinoaig. De nem is ez a legrosszabb az egészben, hanem az, hogy lárváikat sokszor nem is vesszük észre az ételekben. Igen, ez egyúttal azt is jelenti, hogy nagy valószínűség szerint mindannyian ettünk is már molylárvákat – természetesen tudtunkon és akaratunkon kívül.

Az ételmolyoktól megszabadulni nem egyszerű, de ha pontosan betartod a szabályokat, akkor mégis kitessékelheted őket a konyhából és az egész életedből is. A Housewife How-To's tippjei alapján összeállítottunk egy listát olyan praktikákról, amik segíthetnek.

Nyitva van? Dobd ki

A molyűzők ökölszabálya, hogy ahol egy ételmoly van, ott bizony egészen biztosan van több is. Akik nagy valószínűséggel már a kamrádban lévő zacskókban, és nyitott papírzsákokban tanyáznak. Pazarlás és fájdalom ide, vagy oda, de ki kell ezeket a megkezdett zacskókat dobni, mert az összes időzített bombaként és lárvaoviként működhet. Nem éri meg kockáztatni pár száz forintért, ráadásul oda minden elővigyázatosság és munka, ha már itt elvérzik a haditerv. Szóval szorítsd össze a szemed, és gyorsan tegyél a kukába minden nyitott zacskót. Sőt, vizsgáld át a teljes csomagolásokat is, mert a molyok nem rettennek meg attól sem, hogy kis lyukakat rágjanak a zacskókra, ha nem biztosítottál számukra bejáratot.

via GIPHY

Távolítsd el a fertőzött dolgokat a lakásból

Minden molylárvás vagy gyanús ételmaradékot kidobtál, de a szemetes még mindig a lakásban van? A lehető leggyorsabban távolítsd el a lakásból, mert a kártevő gazfickók könnyen hazatalálnak. Esélyt se adj nekik erre!

via GIPHY

Takarítsd le a kamrapolcokat

Miután mindent kivettél a szekrényből, langyos szappanos vízzel alaposan mosd át a kamra összes polcát és zegzugát. Ezután jöhet a természet és az ecet ereje: keverj össze egy csésze ecetet egy csésze forró vízzel és az ebben megáztatott ronggyal töröld át ismét a polcokat. Miért kell ez? Az ecet és a víz elegye segít a molylárvák elpusztításában. Ha biztosra akarsz menni, csepegtess pár csepp borsmentaolajat az ecetes-meleg vizes keverékbe. A borsmentaolaj nagyszerű természetes fertőtlenítőszer, segít elűzni a pókokat, csótányokat, egereket és hangyákat is.

via GIPHY

Tegyél mindent jól zárható, csavaros edényekbe

Mielőtt visszapakolnál a kamrába, vedd számba, hogy hány jól záródó edényre lesz szükséged. Ezek lehetnek boltban kapható műanyag- vagy üvegedények, de akár megfelelő méretű befőttes üvegek is. A lényeg, hogy jól záródjanak, hogy a molyoknak esélyük se legyen a visszatérésre.

Ha már vannak ilyen edényeid, akkor ezek tartalmát is nézd át alaposan, mert könnyen előfordulhat, hogy mégis vannak bennük kártevők, hiszen sokszor a bolti termékekkel együtt hozzuk haza a molylepkéket. Ha a dobozban lárvákat fedezel fel, dob ki, ami benne van és alaposan mosogasd el az edényt forró vízzel és mosószerrel, majd szárítsd meg és csak ezután tegyél bele új dolgokat.

via GIPHY

Használd a fagyasztót!

Drasztikus megoldásnak tűnik, de ha megelőzésről van szó, nem ismerünk tréfát. Mivel sokszor a boltból az élelmiszerekkel együtt hozzuk haza a molyokat, azért jó megoldás lehet, hogy a kamrába kerülés előtt 2-3 napig a fagyasztjuk a száraz árut. Utána minden mehet a helyére a zárt dobozokba a kamra polcaira.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?