Így készíthetsz NYUSZI formájú kekszet és kalácsot

Melyik tészta alkalmas rá, hogy húsvéti formákat képezzünk belőle, és melyik nem? Kalácssütésre és kekszsütésre fel, itt az útmutatónk!

Ha húsvét, akkor minden legyen nyuszis és nyúl formájú, még az édességek is. Bár a kihívás elsőre teljesen egyszerűnek tűnik, mégis előfordul, hogy a legnagyobb igyekezet mellett is sünök vagy más, furcsa szörnyek jönnek ki a sütőből cuki nyuszik helyett.

Megmutatjuk azokat a sütemény- és tésztaféléket, amikkel érdemes próbálkozni, és azokat is, amikkel inkább nem, vagy ha mégis, akkor mi az a technika, amellyel működhetnek.

Mézeskalács

Nem tudom, más gyereke is hasonlóképpen működik-e, de nálunk az ünnepből logikusan következik a mézeskalács, így húsvétkor is készül belőlük, ha nem is hóemberes, inkább nyulas kiadásban. A legegyszerűbb megoldás a kiszúró, de ha nincs ilyenünk, de viszonylag jól rajzolunk, készíthetünk papírsablont. A mézeskalácsban van sütőpor vagy szódabikarbóna, így enyhén megduzzad a tészta sülés közben. Ehhez jobb olyan formát rajzolni, ahol jól kivehető, nagy körvonalak formálnak nyulat. A sablon óriási szabadságot ad: nem csak nyulat, akár répát vagy egyszerű tojást is formázhatunk.

Kevésbé szép eredmények

A linzer abban az esetben jó választás, ha van kiszúrónk, és gyorsan tudunk dolgozni: a linzer ugyanis tönkremegy, ha sokáig matatunk vele, elolvad benne a vaj, és sütés után szétmorzsálódik. Ugyanilyen okokból kevésbé szerencsések a nagyon magas vajtartalmú alaptészták, olyat keressük, aminek kevesebb, mint a fele áll zsiradékból.

Egy kis ügyességgel viszont ilyen szépség lehet a jutalmunk:

Cukros keksz

A kekszekkel lehet a legnagyobb sikerünk, ha éppen olyan formát szeretnénk, amilyet a kezünkkel kialakítunk. A kekszek közül is a ropogósabb fajtájú tésztából állók működnek a legjobban, az úgynevezett sugar cookiek. Ezeknek magas a cukortartalma, viszont nincs bennük annyira sok vaj, hogy tönkremenjenek a formázgatástól és csak nagyon kevés tömegnövelőt tartalmaznak, vagy egyáltalán nincs bennük. Sütés után éppen olyan marad a formájuk, ahogy nyersen megformáltuk őket.

Kelt tészták

Sokkal nehezebb dolgunk van a kelt tésztákkal, amelyek sokat változnak, duzzadnak a sülés folyamán. Bár nagyon jópofa ötlet nyuszi formájú reggeli briósokat, kalácsokat formálni, ez nagyobb kihívást jelent. Az utóbbi években többen kudarcot vallottunk azokkal a kis zsömlékkel, amiknél a nyuszi fülét ollóval kell bevágni, ehelyett sokkal jobb megoldás, ha hosszú kígyót sodrunk a kalácstésztából, és hurkot formálunk belőle, majd a két végét egymásba csavarjuk. Ha van színes főtt tojás kéznél, az mehet a hurok közepére, faroknak, ha nincs, akkor egy tésztagolyót biggyesszünk oda. Így a nyúl hátulról látszik. A legjobb eredmények mégis az egyszerűbb megközelítésekből születnek, ha külön formálunk egy gömböt a fejének, majd két kisebb fület tapasztunk rá. Ehhez alaptésztának a magasabb vajtartalmú brióstésztát ajánljuk, ennek kevésbé változik meg a formája sülés közben.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Ács Bori

Címlapról ajánljuk

További cikkek