Visszahúzódó hajvonal: mi okozza, és mit tehetünk ellene?

A visszahúzódó hajvonal és azt ezt okozó hajhullás gyakoribb, mint gondolnánk: körülbelül az összes férfi 50%-át érinti élete valamely pontján, sőt, ritka esetben a nőknél is megjelenhet.

A hajvonal visszahúzódása egy igen alattomos dolog: egészen lassan indul, aztán egyik napról a másikra meglepve tapasztaljuk, hogy már közel sem olyan képet látunk a tükörben, mint korábban. Ennek a jelenségnek többféle kiváltó oka is lehet, nekünk pedig érdemes mihamarabb fényt deríteni arra, hogy az esetünkben mi okozza – ugyanis ehhez mérten tudunk tenni ellene.

A következőkben a három leggyakoribb kiváltó okot nézzük meg, és azt, hogy mit tudunk tenni ezek ellen.

Visszahúzódó hajvonal: mi okozza és mit tehetünk ellene?

Férfi hajhullás

Az androgén alopecia néven emlegetett hajhullás a hajvonal visszahúzódásának leggyakoribb oka. Elsősorban a férfiakat érinti az életkor előrehaladtával, bár olykor a nők is tapasztalhatják, ha valamilyen hormonális egyensúlyhiányuk van. Ez a típus általában egy bizonyos mintát követ: a fejtető közepén indul és az arc körüli szőrszálakat is érinti.

Ezt a jelenséget a dihidrotesztoszteron (DHT), egy androgén hormon okozza. A DHT ugyanis kötődik a hajhagymák receptoraihoz, így hatással van a hajciklusra. A hajhagymák érzékenyek a hormonra, így ha hosszabb ideig ki vannak téve neki, akkor ez idővel kopaszodáshoz vezethet. Ha ennyire nem súlyos a helyzet, és a szőrtüszők meg csak szunnyadnak – nem haltak el –, akkor lehet orvosolni a helyzetet.

A legjobb kezelés, ha elkezdünk valamilyen minoxidillal dúsított terméket használni. A minoxidil kitágítja az ereket, ami elősegíti a szőrtüszők véráramlásának fokozását, ez pedig fokozza a hajnövekedést. Emellett segíthet meghosszabbítani a haj növekedési szakaszát is. Fontos, hogy a minoxidilt azonnal alkalmazzuk, amint észrevesszük a problémát, mert csak alvó tüszőkön fejti ki hatását.

Trakciós alopecia

Ez a fajta hajhullás a szűk frizurák – például lófarok, konty – eredménye, mivel ezekkel huzamosabb ideig erősen húzzuk a hajat a hajvonal körül. Ez a folyamatos húzó erő károsítja a tüszőket, amitől a haj kihullik. Ha nem kezelik azonnal, akkor maradandó problémákat is okozhatunk magunknak.

Az első dolog, amit ilyenkor tehetünk, hogy nem viselünk többet ilyen frizurákat, inkább lazábban hordjuk a hajat. Ez lehetővé teszi, hogy a haj visszanőjön, így a tüszők nem károsodnak tartósan. Ezt a folyamatot felgyorsíthatjuk a minoxidillal készült termékek használatával, valamint rendszeres fejmasszázzsal is, ami fokozhatja a fejbőr véráramlását, elősegítve a haj növekedését.

Életmódbeli változtatások

Egyes esetekben az életmódbeli tényezők okozhatnak nagyobb mennyiségű hajhullást. Ebben közrejátszhatnak hormonális változások – a nők esetében például a menopauza vagy a terhesség idején –, de az is, ha a szervezetet nem a megfelelő tápanyagokkal támogatjuk. A telogén effluviumnak nevezett átmeneti állapot, amely akkor fordul elő, amikor a szervezet stresszen megy keresztül, szintén befolyásolhatja a haj növekedését és hajhullás mértékét.

Éppen emiatt tartsuk észben: az életmódbeli szokások megváltoztatása elősegítheti az egészséges hajnövekedést. Egyrészt érdemes foglalkozni a stressz csökkentésével, amit megoldhat a rendszeres testmozgás – különösen a jógázás – vagy éppen a meditáció. Szintén lényeges, hogy kiegyensúlyozott étrendet kövessünk, amit kiegészíthetünk multivitaminokkal és biotintartalmú táplálékkiegészítőkkel.

Forrásunk volt.


Még több egészség:

Címlapról ajánljuk

További cikkek