Egyszerűbb, mint gondolnád: így lesz fenntartható a sütés-főzés

Egyre jobban oda kell figyelnünk a bolygónk egészségére. A fenntartható életmódról sokat beszélünk a médiában, a közösségi felületeken és szinte már mindenhol, azonban a konkrétumokról ritkán van szó. Lássuk, mit tehetünk nap, mint nap, kezdve a konyhával! (x)

Személyes szinten úgy tehetünk egy jelentős lépést a fenntarthatóbb jövő felé, ha szemügyre vesszük, és átgondoljuk étkezési szokásainkat. Akár hisszük, akár nem, ami a konyhánkban történik, az bizony nagy hatással van a Földre. Ezért most a cikkben olyan fontos, de mindenekelőtt könnyen betartható – sőt, gasztronómiai szempontból izgalmas – módokat fogunk sorra venni, amikkel mi magunk és a környezetünk is jól jár majd.

Egy előre tervezett bevásárlás sokat segíthet

Tervezzünk előre, csökkentsük a kidobott ételek mennyiségét!

A nagy változások mindig kis lépésekkel indulnak, és így van ez a fenntartható konyha kialakításával is. Egy lassan, de biztosan elsajátított szokás csodákra képes, és nemcsak a bolygó egészségére, hanem a mi életünkre is hatással lesz.

Ha előre kigondoljuk, hogy mit szeretnénk főzni, és tudatosan megyünk bevásárolni, rengeteget spórolhatunk.

Az hagyján, hogy a pénztárcánk is megússza a súlyos (de felesleges) kiadásokat, az igazán nagy nyereséget a szemetes környékén kell majd keresnünk. Ugyanis, ha csak azt és annyit veszünk, amire és amennyire szükségünk van, szinte teljesen megszabadulhatunk az élelmiszerhulladéktól.

A kidobott étel nemcsak pazarló, de a háztartási hulladék mennyiségét is növeli!

Főzzünk egészségesebben, együnk több zöldséget!

Igen, lerágott csont (azaz inkább valamilyen lerágott zöldség), hogy kevesebb húst, és több növényi eredetű élelmiszert kéne fogyasztanunk. A mértéktelen állattenyésztés hatalmas terheket ró a bolygóra, jelentősen szennyezi a környezetet.

A növényi étrend színes, egészséges és fenntartható

Ha tudatosan inkább a növényi alapanyagok felé közeledünk, és kevés alkalomra limitáljuk a húsfogyasztást a hétköznapokban, magánszemélyként, családként vagy közösségként is hatással lehetünk az amúgy beláthatatlannak tűnő helyzetre.

A húsfogyasztás csökkentése egészségügyi előnyökkel is jár, így duplán jól járunk vele!

Csökkentsük a terhelést, vásároljunk hazai termékeket!

És ha már úgy döntöttünk, hogy több zöldséget és gyümölcsöt, illetve más növényi alapú élelmiszert fogyasztunk, gondolkodjunk el ezek beszerzésén is. A távoli országokból ideszállított, több ezer kilométert megtett áruk szintén károsak a környezetre.

Ezért, ha tehetjük, minél több élelmiszert hazai forrásból szerezzünk be. Támogassuk a helyi kistermelőket, és keressük az olyan új kezdeményezéseket, amelyek Magyarországon is lehetővé teszik a fenntartható táplálkozást.

A hazai termékek választása biztosan jó döntés, frissebb, finomabb és megbízhatóbb is az áru!

Nyissunk a jövő felé, ismerjünk meg új alapanyagokat!

A fenntarthatóság mellett egyre több cég teszi le a voksát, szinte hetente jelennek meg a piacon új, környezetbarát alapanyagok. Éljünk a sokszínű lehetőségekkel, próbáljuk ki ezeket!

Temérdek új, fenntarthatóbb lehetőség adott

Tehéntej helyett növényi tej, pástétom helyett zöldségkrémek, a sajt helyett vegán alternatívák: és ez csak néhány izgalmas példa. A vaj helyettesítésére például kiváló választás a Rama Vajalternatíva, amit nemcsak kenyérre kenhetünk, de sütésre és főzésre is pont úgy használhatunk, mint a vajat.

Ez a vaj helyett javasolt növényi alternatíva több szempontból is előnyös: bár 100%-ban növényi alapanyagokból készül, mégis ugyanolyan jóízű és ugyanúgy használható, mint a vaj, akár serpenyőben is bátran hevíthetjük. Ráadásul a margarin pozitív tulajdonságaival is rendelkezik: ha szendvicset készítenénk vele, a hűtőből kivéve, azonnal könnyen kenhetjük. Ami pedig a fenntarthatóságot illeti, a Rama Vajalternatíva klíma-lábnyoma 50%-kal kisebb, mint a tejből készült vajé.

A fenntartható alapanyagok mögött komoly szakmai háttér áll, így tudhatjuk, mi kerül a kosárba!

Tegyünk jót magunkkal is, főzzünk adalékmentesen!

És a legjobb az egészben: amikor jót teszünk a Földdel, általában jót teszünk magunkkal is. Ahogy a környezetünk, úgy a testünk is meghálálja, ha jó döntéseket hozunk a táplálkozás terén.

Főzzünk adalékmentesen, házias és jól ismert ízekkel

Ezt a legkönnyebben az adalékmentes élelmiszerek fogyasztásával tehetjük: keressük, és inkább válasszuk ezeket a boltok polcain, és odahaza, a konyhában is így főzzünk, süssünk, étkezzünk.

Az adalékmentes főzéssel több természetes alapanyag kerül a konyhába és a tányérra is!

Tudj meg még többet a Rama vajalternatíváról itt!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!