Az étkezések kihagyása nem vezet fogyáshoz

Az emberek számos módszert próbálhatnak ki a fogyás érdekében – azonban nem mindegyik egészséges vagy akár hatásos. Egy új kutatás során most az étkezések kihagyását, illetve a fogyókúrás tabletták szedését vizsgálták meg, és igen érdekes eredményre jutott.

Az Ohio Állami Egyetem szakemberekből álló csapata a leggyorsabb eredményt ígérő – és ezáltal talán legnépszerűbb – fogyókúrás módszereket vizsgálta. Ezek közül az egyik az étkezések kihagyása, a másik pedig a diétás tabletták szedése. A Journal of the American Heart Associationben publikált eredmények szerint azonban ezek közel sem olyan hatásosak, mint az elsőre gondolnánk.

Az étkezések kihagyása nem vezet fogyáshoz

Arra jutottak, hogy egyik sem járul hozzá jelentősen a súlycsökkenéshez, emellett pedig nem segít a túlsúllyal kapcsolatos vezető halálok, a szívbetegség megelőzésében sem.

A kutatás során több mint 20 000 felnőtt adatait elemezték: összehasonlították a diétás módszereiket és azok eredményességét. Ezeket pedig összevetették az American Heart Association 8-as ellenőrzőlistájával, ami a szívbetegségek kockázatának csökkentésére szolgál. Az úgynevezett Life's Essential 8 ajánlásokat tartalmaz az optimális testtömegre, vércukorszintre, koleszterinre, illetve a különböző életmódbeli szokásokra, mint a testmozgás, az étrend vagy az alvási szokások.

A felmérés során azt találták, hogy az amerikai felnőttek átlagosan mindössze 60%-ot értek el, amikor a Life's Essential 8-et skálaként használták állapotfelmérésre. A 20 000 résztvevő közül 17 435-en vallották, hogy megtartották az addigi súlyukat vagy híztak a megelőző egy év során. A fennmaradó alanyok pedig legalább 5%-os súlyvesztésről számoltak be.

Annak a csoportnak a tagjai, akik fogytak, általánosságban jobb minőségű étrendet követtek, ami gazdag volt fehérjékben, viszont minimális volt benne a cukor és a finomított szénhidrátok.

Emellett magasabb szintű fizikai aktivitásról számoltak be, és a „rossz” koleszterinszintjük is alacsonyabb volt.

Érdekes módon viszont azok, akik nem értek el súlycsökkenést, gyakrabban számoltak be arról, hogy ki-kihagytak étkezéseket, és többen szedtek fogyókúrás tablettákat is, hogy megszabaduljanak a plusz kilóktól.

Azt láttuk, hogy az emberek továbbra is azokat a fogyókúrás megközelítéseket választják, amelyek nem tudományosan bizonyítottak és nem is fenntarthatóak. Ami fenntartható, az a viselkedés és az étkezési szokások megváltoztatása

– mondja Colleen Spees, a tanulmány senior írója, aki az Ohio-i Egészségügyi és Rehabilitációs Tudományok Iskolájának orvosi dietetikus docense. A cél tehát az volna, hogy az emberek ne a fogyás, hanem az egészségük érdekében kezdjenek cselekedni, ám ennek elérése most még beláthatatlan távolságra van tőlünk.

Forrásunk volt.


Még több diéta:

Címlapról ajánljuk

„Leszámolhatnánk-e azzal, hogy a hortobágyi húsos palacsinta ciki?” – Interjú...

Nagyon sok irányból lehetne hozzá közelíteni, és mindegyik megérne akár egy önálló cikket is. Legyen szó a pályaívéről, a Bocuse d’Or-ról, a Michelin-csillagokról, Szulló Szabina a séfszakma minden fontos állomását megjárta. Mégsem ambicionálja, hogy állandóan szerepeljen, mint mondja, az ő terepe a konyha, ami pedig máig lázban tartja, az a főzés és maguk az ételek. A Nosaltynak adott nagyinterjújában beszélt többek között arról is, hogy mit csinálna a saját pályáján másképp, hogy mi az, amit már neki kell másképp csinálnia az új generáció tagjaival, és hogy min múlt az, hogy máig a nordic cuisine-től hangos a csúcsgasztronómia világa ahelyett, hogy a magyar csodáról beszélnénk.

Kormos Lili

További cikkek