Ennek a magyar péknek a kenyere díjnyertes Nagy-Britanniában

Először neveztek országos versenybe, és az ő kovászos kenyércipójuk lett a legjobb. A díjnyertes kenyér készítőjével, Nádházi István pékkel beszélgettünk.

Magyar pék kovászos kenyerét díjazták a World Bread Awards-on. A szigetországban 2013 óta több kategóriában is díjazzák a pékeket. A legjobb kenyércipó kategóriáért járó fődíjat ezúttalNádházi István, a dél-angliai Pokesdownban (Bournemouth) találhatóM’s Bakerytárstulajdonosa nyerte hagyományos, francia kovászolási technológiával készült kenyerével.

„Még szinte el sem hisszük, ami történt. Csütörtökön nyitottunk ki először, sokan jöttek gratulálni” - meséli nekünk Nádházi István, aki családjával 2011-ben költözött az Egyesült Királyságba. A mezőtúri születésű férfi alapvetően nem péknek készült, de tanulmányai után pékségekben dolgozott. Mint mondja:„elkezdte érdekelni a kenyérkészítés”.

Amikor elköltöztek Magyarországról először a The Artisan Bakery nevű helyen kezdett el dolgozni, ami Londonban egy elég ismert pékségnek számít, majd a Gail’s Pékségnél folytatta, aminek már több mint 40 boltja van a szigetországban. Nádházi mindeközben sokat tanult a kovászolási technikákrólVincent Talleu ismert francia pék videóiból is. Kisebb kitérők után aztán jött a nagy elhatározás: saját pékséget nyitnak.

István és párja, Márti

„A párom Márti álma volt a saját pékség, így hát belevágtunk. Mindenképp vidékre szerettünk volna költözni. Végül Bornemouth mellett döntöttünk, miután egy nyaralás során beleszerettünk a városba, a tengerbe"- mondja. A M's Bakery most lesz két éves. István párja is pék, együtt készítik a kenyeret és a pékárukat, rajtuk kívül még egy ember dolgozik a boltban, aki a vásárlókat szolgálja ki.

A World Bread Awards-ra először neveztek, és rögtön sikerült nyerniük, ami óriási siker. 17 kategória közül összesen 4-re neveztek, kovászos kenyércipójuk pedig a döntőbe jutva nyerte el a rangos díjat. S, hogy miből készül a díjnyertes cipó, azt rögtön meg is tudjuk Istvántól:

„Ez egy hagyományos, francia kovászolási technológiával, hűvös kelesztéssel készült kenyér, ami kizárólag biolisztekből készül. 90 százaléka fehérliszt, 5 százaléka korpaliszt és 5 százaléka rozsliszt, egy félbarna kenyérnek mondható"- magyarázza István. Csak helyi alapanyagokból dolgoznak, a lisztet a Stoate & Sons malomból szerzik be.

Istvánnak és Mártinak óriási elismerés a díj, és az a tervük, hogy még egy boltot nyitnak Bornemouth környékén. Nagy-Britanniában van kereslet a jó minőségű, kovászos kenyérre. Az pedig szinte biztos, hogy jövőre is neveznek a rangos versenyre az alkotásaikkal.

Ezeket olvastad már?

Legújabb receptek

Epres menzás piskóta

Mi történne, ha a klasszikus és retró menzás piskótába egy nagy marék eper költözne? Erre a kérdésre keresi a választ az alábbi süteményrecept és higgyük el, meg is találja gond ...

Égetett cukkinikrémleves

Az önmagában szerény ízű cukkinit fantasztikus és különleges krémlevessé alakíthatjuk, ha turmixolás előtt jó alaposan megkapatjuk a sütőben. Nem kell félni a kozmálástól: épp ez ...

Címlapról ajánljuk

5 étterem, vendéglő és szórakozóhely, amit a Duna mellől élvezhetsz

Ha egy településen folyó halad keresztül, az véleményem szerint igazi ajándék, és minél inkább kihasználják az ottélők a vízpartot, annál jobb. A Dunának varázslatos hangulata van, eltölteni mellette néhány órát mindig megéri, mindegy, hogy vízparti BBQ-étteremről, halászcsárdáról vagy szórakozóhelyről van szó. Öt opciót mutatunk nektek, ahol élvezhetitek a Duna közelségét.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...