Ennyivel növekedtek egy év alatt az élelmiszerárak

Részletes beszámolót készített a Központi Statisztikai Hivatal arról, hogyan változtak az árak az elmúlt egy évben. Hétről hétre egyre több helyen olvasható az, milyen ütemben növekednek az élelmiszerárak, most pedig az is kiderült, mennyivel drágább ma ételt vásárolni, mint egy évvel ezelőtt.

Az ipari termelői árak októberben 18,5 százalékkal nőttek éves összehasonlításban, az egy hónappal korábbihoz képest pedig 4,5 százalékkal emelkedtek - derük ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. A KSH jelentése szerint az áremelkedés ütemét elsősorban a nyersanyagok, az alapanyagok és az üzemanyagok drágulása befolyásolta.

Drágább lett az élet

A belföldi értékesítés árai 26,6 százalékkal emelkedtek, ami 5,1 százalékponttal nagyobb a szeptemberi drágulásnál. A feldolgozóiparban 19,9 százalékos volt az éves áremelkedés, 4,0 százalékponttal nagyobb, mint az előző hónapban, az energiaárak emelkedése 12,7 százalékponttal 42,9 százalékosra durvult. Az előző hónaphoz képest 5,8 százalékos átlagos emelkedésen belül, az energiaárak 10,0 százalékkal, a feldolgozóipari árak 3,9 százalékkal emelkedtek.

A kőolaj-feldolgozási szektor belföldi termelői árai egy hónap alatt 18,8 százalékkal szöktek fel. A feldolgozóiparon belül a járműipar belföldi árai mélyen átlagon alul, 3,3 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz viszonyítva, az élelmiszerek áremelkedése 2,1 százalékponttal erősödött és 9,4 százalékos lett.

A kőolaj-feldolgozásban 75,0 százalékos volt a termelői árak éves emelkedése, amely már szeptemberben is 50,1 százalékos volt, a vegyiparban 12,5 százalékponttal 49,1 százalékra gyorsult az áremelkedés éves üteme. A gyógyszeriparban 4,8, a gumiiparban 9,7 százalék volt az éves áremelkedés. A számítástechnikai termékek belföldi termelői ára 1,5, a gépipariaké 2,8 százalékkal emelkedett.A fogyasztási cikkek ára átlagosan 7,0 százalékkal volt magasabb a tavaly októberinél, ezen belül a tartós fogyasztási cikkeké 8,8 százalékkal emelkedett. A beruházási javak 5,8 százalékkal drágultak, míg a további felhasználásra szolgáló alapanyagok és alkatrészek áremelkedése 37,4 százalékos volt.

Az exportértékesítés árai 14,3 százalékkal nőttek egy év alatt, míg a szeptemberivel összevetve 3,9 százalékkal emelkedtek. Az energiaipari exportárak egy hónap alatt 21,8 százalékkal emelkedtek, amivel 212,2 százalékos lett az éves áremelkedés. A feldolgozóipar exportárai 8,5 százalékkal voltak magasabbak a tavaly októberinél és 3,0 százalékkal az idén szeptemberieknél. Az élelmiszeriparban 8,9, a gyógyszeriparban 11,4 százalékos volt az éves exportár-emelkedés, a járműgyártásban 2,3, a számítástechnikai termékeknél 1,3 százalékos volt az exportárak forintban mért emelkedése.

Forrásunk volt: MTI


Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasnod:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!