A Dukan-diéta

Egy szénhidrátszegény, fehérjedús diéta, ami nem ma lépett a színtérre, de évek óta tartja magát. Górcső alá vettük, olvassátok a véleményünk!

A Dukan diéta megalkotója egy francia orvos, Pierre Ducan, aki nem találta kielégítőnek azalacsony kalóriás, kis adagokkal dolgozó testsúlycsökkentő étrendet az elhízottak számára, és megálmodta a 4 fázisból álló fehérjediétáját.

Alapvetések

A Dukan-diétában:

  • nincs kalóriaszámolgatás,
  • az engedélyezett 100-féle élelmiszerből lehet választani,
  • főzéshez nem használható zsiradék,
  • előírás a napi minimum 1,5 liter víz,
  • zabkorpa,
  • és a különböző szakaszokban eltérő időtartalmú erős séta, mint testmozgás.
  • Élvezeti szerek közül engedélyezett reggel 1 kávé édesítőszerrel, valamint szénsavas üdítők közül a zéró vagy light verziók.

Olvastad már?

10 ok, amiért nem fogysz

Hogy néz ki a diéta négy szakasza?

  1. Az első vagy ún. "támadási szakaszban" a napi másfél evőkanál zabkorpán és 6 pohár vízen kívül kizárólag fehérjét lehet enni. A fehérjét 68 tételt tartalmazó listáról lehet választani, jöhet a szárnyasok egy része (a zsírosak pl. kacsa nem), marha, sertés bizonyos részei, halak, rákok, kagylók, zsírmentes tejtermékek, tojás. Ennek az időszaknak a hossza attól függ, hogy ki hány kilótól szeretne megszabadulni. 5 kg súlyfelesleg 2, míg a 20 kg már 5 fehérjenapot igényel.
  2. A második időszak addig tart, míg a diétázó el nem éri a kívánt súlyt. Egyik nap marad a fehérje, a másik napot zöldségnapnak nevezik, de ilyenkor is kell minden étkezésnél fehérjét is enni. Lehet 2-2 , vagy 3-3 napos váltásokat is csinálni, de nem minden zöldség ehető, csak a listában szereplők (alacsony szénhidráttartalmúak), és a napi zabkorpa adag 2 evőkanálra emelkedik.
  3. A harmadik, megszilárdító szakaszban már lehet enni napi egy majd 2 adag gyümölcsöt, a banán, a szőlő, a cseresznye és a füge kivételével. Napi két szelet teljes kiőrlésű kenyér is jár annak, aki idáig eljut, és heti egy olyan “ünnepi” menüvel is megajándékozhatjuk magunkat, amiben desszert is van. Természetesen a fehérjenap sem maradhat el, ez a "protein csütörtök" nevet kapta. Az első két szakasz volt a fogyás ideje, ebben a részben már a megtartás a cél, minden leadott fél kg-ra 5 napot kell szánni.
  4. A negyedik, fenntartó időszak egész életre szól, heti egy fehérjenappal, napi 3 evőkanál zabkorpával, és a lift elkerülésével.

Olvastad már?

Így (ne) főzz, ha fogyni akarsz!

Jó ez nekünk?

A Brit Dietetikusok Szövetsége három egymást követő évben is az elkerülendő diéták képzeletbeli dobogójának legfelső fokára tette ezt a fogyókúrás programot. Akár ez is elég lehetne, hogy eszünkbe se jusson belekezdeni, de vizsgáljuk meg kicsit részletesebben a Dukan-diéta néhány elemét:

  1. Az első szakaszban a szinte kizárólagos fehérjefogyasztás az egészséges szervezetet is megterheli, a vesét rendkívüli módon igénybe veszi, de pl. még nem felfedezett vesebetegnél gyors állapotromlást idézhet elő.
  2. Élelmi rosthoz az első időszakban kizárólag a zabkorbából juthatunk, az első két időszakban ez a mennyiség kb. 4-11 gramm, ami az ajánlott 25-30 gramm közelében sincs. Így senki ne lepődjön meg a jelentkező székrekedésen. Mivel a növényi olajak használata a második szakaszban is tilos, ezért paraffin olajat javasolnak pl. a salátákhoz. A paraffin mint síkosító működik a bélben, magát a széklet keménységét nem befolyásolja.
  3. Bár az első időszak viszonylag rövid ideig tart, de a zöldségek és gyümölcsök teljesen hiányoznak, így a szervezet nélkülözi a számára szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat.
  4. A második szakasz akár több hétig vagy hónapig is tarthat, a szénhidrátmegvonás miatt a szervezet zsírokból állítja elő az energiát (ketózis), az első szakaszban jelentkező tünetek, mint a fejfájás, kimerültség, rossz szájszag is jelen van. Bár zöldségek már helyet kapnak ebben a szakaszban, de mivel hosszú időszakról beszélünk, a rost-, a vitamin- és ásványi anyag hiány is fokozódik.
  5. Bár a harmadik szakasz már jóval megengedőbb az első kettőhöz képest, hosszú távon nagyon nehéz betartani, hogy csak a meghatározott élelmiszerekből lehet fogyasztani, így sokan itt adják fel a diétát, és már jönnek is vissza a leadott kilók.

Az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozástól sokan azért riadnak vissza, mert egész életre szól és életmódváltásra van szükség. De ismerjük fel, hogy a Dukan-diéta 4 szakasza is életfogytig tart (legalábbis elvileg), ráadásul az első három szakasz kemény megkötésekkel, tápanyagok kihagyásával jár, és esetleg még az egészségünket is veszélyezteti.

Címlapról ajánljuk

További cikkek