Bemutatkozik az erdélyi churut, a leveseid új kedvenc ízesítője

Erdély gasztronómiája csak az elmúlt években kezdett a nagyobb nyilvánosság rivaldafényébe lépni, egyre többen megismerkednek a tradicionális fogásokkal, elkészítési módszerekkel és alapanyagokkal. Persze ettől függetlenül a konyha szinte minden eleme többszáz-többezer évre visszanyúló hagyományokkal rendelkezik. A churut (ejtsd: hurut) is ilyen: az örmények tradicionális ízesítője abszolút a múltból jön, mégis minden modern konyhában ott a helye!

A magyarajkú embernek először egy nem túl kellemes képet festhet a képzeletében a churut szó, talán még egy kicsit nevetgél is a dolgon, amikor elsőként hallja. Persze érdemes túllépni ezeken a kezdeti gyerekes benyomásokon és ténylegesen megismerni az erdélyi örmények ételízesítőjét – egyrészről elkészítésének fantasztikus módja, másrészről pedig a felhasználási lehetőségek széles tárháza miatt. Nem is beszélve arról az élményről, amit majd az első churuttal ízesített leves vagy más fogás hoz el.

Bemutatkozik az erdélyi churut, a leveseid új kedvenc ízesítője (fotó: Hering András/Nosalty)

A churut tulajdonképpen a tej feldolgozásának egyik végterméke, amit Tibettől Iránig, az Európa és Ázsia határain elterülő sztyeppén több népcsoport is készített. Erdélybe a beköltöző örmények hozták magukkal, akiknél sok tradicionális étel (például az ángádzsábur leves) ízesítői között megtalálhatjuk a jellegzetes, kúpalakú tömböket.

De miből is készül a curut?

A churut alapját hosszan érlelt, teljesen megsavanyodott tej adja, amihez jelentős mennyiségű zöldfűszert (általában petrezselymet) adnak, majd sűrűre főzik, és az így kapott masszát kúpokká formázzák.

Fontos, hogy kellően zsíros, házi tej kell hozzá, amit szobahőmérsékleten kell érlelni: 4-6 héten keresztül savanyodik a tej, és annak érdekében, hogy ne keseredjen meg, minden egyes nap fel kell ráznunk/át kell kevernünk. Így a tejszín nem ül meg a tetején, hanem folyamatosan elkeveredik a tejjel.

A hosszas érlelés vége akkor érkezik el, ha a savó feljön a tej tetejére: ekkor a churut készen áll a főzésre, amit szigorúan rézedényben kell végezni. Ez sem kis feladat: általában 8-10 órába is beletelik, míg a kellően sűrű állag beáll, és a massza formázhatóvá válik.

Jellegzetes színét a szinte egész halomnyi friss petrezselyemtől kapja a churut, amit szokás egy kevés csomborral is ízesíteni. A hagyományos kúpformát kézi gyúrással adják neki, ami után alapos kiszárítás vár a churutra. Ha már egészen kemény, befőttesüvegben, a hűtőben tárolható, akár egy évig is.

A churut (ejtsd: hurut) is ilyen: az örmények tradicionális ízesítője abszolút a múltból jön, mégis minden modern konyhában ott a helye! (fotó: Hering András/Nosalty)

Hogyan használható?

A churut íze tényleg utánozhatatlan: az alvadt tejtől erőteljesen savanykás, mellette a nagy mennyiségű zöldfűszer kínál mezei, szinte szénaszagú aromákat. Éppen ezért kiválóan illik minden levesbe és raguba, amit szeretünk savanykásan enni: krumplilevesbe, zöldbablevesbe, ragulevesbe.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További érdekes alapanyagok, amelyeket muszáj megismerned:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Társasházi pályázat három egyszerű lépésben

Május 31-ig küldhetitek el ötleteiteket az OTP Bank Társasházi Pályázatára. A határidő közeleg, de megéri sietni, hiszen 15 társasházi közösség nyerhet összesen 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek